(Patria) - Povodom obilježavanja 25. novembra, Dana državnosti BiH, Općina Novi Grad Sarajevo tradicionalno je organizirala svečani program.
Učestvovali su učenici i nastavnici novogradskih osnovnih i srednjih škola, uz prisustvo članova porodica šehida i poginulih boraca, armijskih generala i komandanata, boraca veterana Armije i MUP-a RBiH, ratnih vojnih invalida, predstavnika akademskog, kulturnog, javnog i političkog života, te građana.
Njegujući i podsjećajući na hiljadugodišnje postojanje naše domovine, na njene vrijednosti, 25. novembar proslavljen je sa mladima, onima koji treba da nastave da razvijaju ljubav prema domovini, da je čuvaju i grade, kako bi ona bila još ljepša, bolja i prosperitetnija za življenje svih njenih građana.
Prvi dio pograma je održan simbolično u parku “Bosanski stećak i zastava”, mjestu koje čuva uspomene na bogatu prošlost Bosne i Hercegovine. Stećci, vječni čuvari historije, govore priču o postojanosti naše zemlje kroz stoljeća. Oni su svjedoci vremena koje je prošlo, ali i podsjetnik na nepokolebljivi duh Bosne i Hercegovine.
Upriličeno je polaganje cvijeća i odavanje počasti poginulim borcima i šehidima na Centralnom spomen – obilježju ispred zgrade Općine Novi Grad, u čast svima onima koji su položili živote za opstojnost naše domovine, suverene, nezavisne države Bosne i Hercegovine.
Akademija povodom Dana državnosti Bosne i Hercegovine, jednog od najznačajnijih datuma u historiji naše domovine, datuma kada je prije 81. godinu održano Prvo zasjedanje ZAVNOBiH-a u Mrkonjić Gradu, na kojem su donesene odluke o obnovi državnosti Bosne i Hercegovine, održan je u multimedijalnoj sali.
Uz obraćanje domaćina manifestacije, načelnika Općine Novi Grad Sarajevo mr. Semira Efendića i prof. dr. Seada Turčala, dekana Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu, održan je i svečani kulturno – umjetnički program.
Nastupili su horovi novogradskih škola OŠ “Sokolje” i Gimnazije Dobrinja, Lejla Jusić, operska pjevačica, sopranistica i profesorica na sarajevskoj Akademije scenskih umjetnosti, Ileš Bečei, solista opere Narodnog pozorišta, uz pratnju Elvira Solaka, člana hora Narodnog pozorišta Sarajevo, te gudački kvartet Sarajevske filharmonije. Voditelj programa bio je glumac Narodnog pozorišta Aldin Omerović koji je interpretirao stihove poznatih bh. pjesnika.
Načelnik Semir Efendić, čestitao je svim građanima BiH 25. novembar, Dan državnosti BiH i istakao da ovaj datum Općina tradicionalno obilježava u parku „Bosanski stećak i zastava“ i u multimedijalnoj sali prigodnom akademijom.
- Želimo podsjetiti sve, prije svega naše najmlađe iz osnovnih i srednjih škola, koji su uvijek dio našeg programa na dugu i bogatu historiju naše zemlje. To je ujedno i historija borbe za ovu zemlju.
Nekako od kada znamo za Bosnu, znamo i za razne nasrtaje, ali znamo i za lijep život u toj zemlji. To će vam reći svi oni koji odu da žive bilo gdje širom svijeta, neće nigdje naći taj rahatluk, tu ljepotu života kakva u Bosni postoji, uz sve ono što je naša sudbina, a to je da se uvijek za ovu zemlju moramo boriti.
Smatram da je važno da mlade generacije uključimo u obilježavanje značajnih historijskih datuma, a naše osnovne i srednje škole uvijek su dio našeg programa, kao i ostala omladinska udruženja koja svojim učešćem u ovim manifestacijama gaje i razvijaju svoju ljubav prema domovini, prema našoj jednoj jedinoj Bosni i Hercegovini - rekao je načelnik Efendić.
Obraćajući se prisustnima u prepunoj multimedijalnoj sali, načelnik Efendić je kazao da je naša Bosna čudo, jer ona u sebi čuva i hrani i one koji je ne žele, a posebno nas koji je volimo i za nju živimo.
- Tako to ona radi vijekovima, a mi moramo biti više svjesni važnosti domovine i da svakodnevno, na svakom koraku, brinemo o našoj zemlji. Svi bismo trebali učiti i čitati o našoj lijepoj Bosni i Hercegovini, o njenoj bogatoj historiji. Što više znamo, više ćemo voljeti svoju domovinu i biti svjesni svih onih koji su kroz historiju činili velika djela i podnosili velike žrtve, kako bismo mi danas živjeli u slobodi - rekao je načelnik Efendić.
Spomenuo je da su Služba civilne zaštite i GSS-a Novi Grad, u protekloj noći, koja je bila izuzetno hladna, postavli državne zastave ispred ulaza u više od 550 zgrada u općini Novi Grad. Zastave Bosne i Hercegovine osvanule su na svakom ulazu, a oni su to radili sa puno energije i ponosa.
Dekan Fakulteta političkih nauka, prof. dr. Sead Turčalo, kazao je da činjenica, da neki osporavaju ovaj dan, samo dodatno potvrđuje značaj i državnost Bosne i Hercegovine.
- Njihovo negiranje ne umanjuje našu stvarnost; naprotiv, ono ističe potrebu za još snažnijim jedinstvom i odlučnošću. Danas smo ovdje slobodni građani, suvereni u našem pravu da sami odlučujemo o svojoj sudbini. To je privilegija koja označava značajan odmak od naše prošlosti, ali i obaveza da tu slobodu sačuvamo i unaprijedimo - rekao je prof. dr. Turčalo.
Istakao je da se moramo fokusirati na budućnost i da je izgradnja države kontinuiran proces učenja i prilagođavanja, vođen principima općeg dobra i visokim moralnim i pravnim standardima.
- Vrijeme je da pređemo izvan pukog opstanka i odbrane, ka stavu inovacije i vizije. Naša politika treba biti vođena jasnim, budućnosti okrenutim planom, koji je u skladu s težnjama i potrebama naših ljudi. Trebamo težiti da budemo predvodnici, a ne samo sljedbenici, u regionalnom političkom okviru.
Zagovaram snažan optimizam i uvjerenje da Bosna i Hercegovina mora i može postati bolja. Ključno je razumjeti da promjena nije nemoguća, ona je samo proglašena nemogućom od strane onih kojima trenutno stanje odgovara.
Svaka značajna transformacija u historiji BiH započela je kada su ljudi odbili prihvatiti “nemoguće” kao konačan odgovor. Dok slavimo Dan državnosti, moramo raditi za ono što želimo da se desi, umjesto da žalimo za onim što se već desilo.
Neka nas ova misao vodi u našim naporima da izgradimo bolju, pravedniju i prosperitetniju Bosnu i Hercegovinu. Vrijeme za djelovanje je sada, a odgovornost je na svakom od nas - zaključio je Turčalo.