Članak

KO RUŠI UNIVERZITET

Vanredna sjednica: Senat UNSA odlučuje o nalogu ministrice i pokretanju upravnog spora u vezi poništavanja izbora rektora

Piše: Amra Vrabac

Senat Univerziteta u Sarajevu sutra će održati vanrednu sjednicu, a na kojoj će razmatrati novonastalu situaciju nakon što je Ministarstvo za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS odbilo žalbu Univerziteta u Sarajevu na rješenje Kantonalne uprave za inspekcijske poslove, te naložilo da se poništi konkurs i izbor rektora UNSA i izabere vršilac dužnosti rektora.

Dok traje koordinirana akcija Kantonalne uprave za inspekcijske poslove i resornog Ministarstva i ministrice Adne Mesihović (ZNG), Općinski sud u Sarajevu u isto vrijeme odbija izvršiti upis novog rektora Tarika Zaimovića u sudski registar.

Općinski sud u Sarajevu prvo je tražio dopunu dokumentacije, zahtijevajući od Univerziteta u Sarajevu “odluku o prestanku mandata bivšeg rektora”, a takav akt nije predviđen zakonom niti poznaje takvu vrstu akta. Zakonom o visokom obrazovanju KS i Statutom UNSA jasno je precizirano do kada traje mandat rektora, a izborom novog koji je i zvanično preuzeo dužnost 1. oktobra cijeli proces je okončan. No, i nakon što im je dostavljena dokumentacija iz Općinskog suda ponovo su odbili izvršiti upis.

Takav pristup Općinskog suda u Sarajevu otvara pitanje zašto se u ovom slučaju traži “nepostojeća odluka”, zašto se ona anlizira i zašto sud ulazi u tumačenje izbora rektora, dok to nije bio slučaj 2016. i 2020. godine kada je vršen upis rektora Rifata Škrijelja.

Univerzitet u Sarajevu, kao institucija koja uživa autonomiju datu i Zakonom o visokom obrazovanju i dodatno Statutom UNSA koji je odobrilo Ministarstvo visokog obrazovanja, stavlja se u nepovoljan položaj koji može rezultirati nefunkcionalnošću Univerziteta u Sarajevu na kojem je zaposleno 2.700 osoba. Teško je i zamisliti da bi jedan sud učestvovao u takvim radnjama da najstariji javni univerzitet dovede u nepovoljan položaj i zaustavi i oteža njegov rad.

Na sutrašnjoj sjednici Senat UNSA koji broji 46 članova jasno će se očitovati o rješenju Ministarstva kojim bi se trebalo staviti van snage više od 20 odluka koje je Senat donio u procesu konkursne procedure izbora rektora UNSA. A Statut UNSA precizira ko bira i ko razrješava rektora.

Posljednja odluka koju je Senat donio u vezi izbora rektora bila je 30.09.2024. godine kada je potvrđeno da je sve urađeno u skladu sa zakonom.

Nakon što se Senat izjasni o nalogu Ministarstva, zauzet će stav i o pokretanju upravnog spora te zahtjevu za određivanjem privremene mjere do okončanja sudskog postupka te ovlastiti rektora Zaimovića da pokrene proceduru.

Zahtjev ministrice Mesihović kojim se nalaže imenovanje vršioca dužnosti rektora ne može biti ispunjen jer Statut UNSA jasno propisuje kada se može imenovati vršilac dužnosti, a te okolnosti nisu ispunjene.



Podsjećamo, rektor Tarik Zaimović izabran je u drugom krugu glasanja i dobio je 24 glasa, dok je protukandidatkinja Almira Hadžović-Džuvo dobila 21 glas. Jedan glas bio je nevažeći.

Da se Zaimović izuzeo od glasanja, tada bi većina bila 45 glasova, te bi on pobijedio već u prvom krugu jer je imao 23 glasa. Hadžović-Džuvo dobila je 19 glasova.

#Aktuelno #glasanje #izborrektora #KUIP #Ministarstvo #Općinskisud #Senat #UNSA