Članak

BAKTERIJSKI ENZIM

Norveški naučnici razvijaju novu metodu za recikliranje plastike

Gotovo sto miliona tona plastike svake godine završi u prirodnom okolišu.

(Patria) - Gotovo sto miliona tona plastike svake godine završi u prirodnom okolišu.

Samo mali dio plastike može se ponovo upotrijebiti, a reciklirana plastika je tako lošeg kvaliteta da se brzo odbacuje.

- Danas možete reciklirati na dva različita načina. Reciklirate tako što ćete samljeti plastiku i zatim je zagrijati, a zatim ponovo napraviti novu plastiku od nje.

Ili možete izvršiti hemijsko recikliranje. Za to morate koristiti vrlo otrovne hemikalije i vrlo visoku temperaturu da biste otopili plastiku - kaže prof. Vincent Eijsink s Norveškog univerziteta za istraživanje života.

U laboratoriji u norveškom Åsu istraživači razvijaju metodu pomoću prirodnih enzima koja bi mogla smanjiti bacanje plastike. Oni koriste bakterijski enzim za razgradnju plastike bez upotrebe hemikalija.

Za razliku od današnje reciklirane plastike, ova metoda ne bi trebala pogoršati kvalitet plastike. Nikada se ne bi morala baciti.

- Bakterije rastu i zapravo razgrađuju plastiku. One jedu plastiku. Ako je pomiješate zajedno s enzimima u velikom reaktoru, dobit ćete tekućinu koju možete prodati nazad industriji od koje opet mogu napraviti novu plastiku - pojašnjava Eijsink.

Samo osam posto svjetske plastike je u procesu recikliranja. U Norveškoj je stopa recikliranja plastike samo 22 posto.

Problem je što se veliki dio plastike ne može reciklirati, a recikliranje je skupo, neučinkovito i štetno za klimu, prenosi HRT.

Stoga bi recikliranje pomoću enzima, dodaje Eijsink, moglo predstavljati budućnost recikliranja plastike.

#plastika #ReciklažniOtpad #Norveška #zanimljivosti #magazin1