

(Patria) - Obilne padavine već su napravile probleme u brojnim gradovima u Bosni i Hercegovini. U nekim mjestima, proglašena je vanredna situacija. Kritično je u Ključu i Sanskom Mostu, gdje nivo Sane neprestano raste. Prema snimcima koje objavljuju građani, voda se već izlila na nekim područjima. U naselju Skucani Vakuf, desna obala je odsječena zbog poplave koja je uništila improvizirani most. Na toj toj dionici cesta je zatvorena. Službe su na terenu.
Vodostaj Une u Bihaću u porastu
U Bihaću, vodostaj rijeke Une je u porastu, civilna zaštita dostavlja vreće s pijeskom ugroženim građanima. Nadležni upozoravaju na oprez.
U Laktašima evakuisano nekoliko domaćinstava
Nekoliko domaćinstava evakuisano je u Laktašima, gdje je proglašena vanredna situacija zbog obilnih padavina i izlivanja rijeka, izjavio je vršilac dužnosti direktora Uprave civilne zaštite Rs Boris Trninić.
Trninić je rekao da je rijeka Vrbas u porastu i da ima pojedinačnih izlivanja na poljoprivredno zemljište.
On je naglasio da se tim Civilne zaštite za spasavanje na vodi nalazi na području Banjaluke kako bi, ukoliko to bude potrebno, pomogao pri evakuaciji stanovništva.
Prema njegovim riječima, timovi Civilne zaštite akcenat su stavili na Banjaluku, Laktaše i Doboj.
Civilna zaštita Republike srpske od jutros prikuplja informacije o stanju na terenu, i za sada su vanredne situacije proglasili Laktaši i Modriča, a ostala mjesta se uspijevaju na lokalnom nivou izboriti sa povećanim vodostajima, rekao je Željko Janković, Civilna zaštita Republike srpske.
Prijedor proglasio prvi stepen pripravnosti
Na području Prijedora proglašen je prvi stepen pripravnosti zaštite od poplava, nakon što su vodostaji Sane i Gomjenice porasli za više od dva metra usljed obilnih padavina i prestigli kotu redovne odbrane od poplava, a kiša i dalje pada.
Gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor rekao je da se Sana izlila na nebranjene dijelove u Tukovima, Raškovcu i Brezičanima, ali da za sada nema prijavljenih poplavljenih objekata.
Dežurne ekipe su na terenu i prate razvoj situacije.
Moguće izlivanje rijeka na području Bijeljine
U bijeljinskom naselju Donja Čađavica djelimično se razlio bujičasti potok, ali trenutno ne ugrožava odvijanje saobraćaja na magistralnom putu Bijeljina-Brčko, saopšteno je iz gradske Civilne zaštite.
U posljednja 24 časa na području Bijeljine palo je 19,1 litara kiše po metru kvadratnom, a s obzirom na nove obilnije padavine može doći do izlivanja rijeka.
"Stanovništvo je upozoreno, pogotovo u naseljima uz riječne vodotoke, na maksimalnu budnost, pripravnost i na blagovremeno preduzimanje preventivnih mjera zaštite materijalnih dobara koja bi mogla biti poplavljena", navodi se u saopštenju.
U porastu su i vodostaji manjih bujičnih vodotoka.
Vodostaji na području Kozarske Dubice ispod nivoa redovnih podbrana od poplava
Vodostaji rijeka Una i Sava na području Kozarske Dubice su u porastu, ali su ispod nivoa na kojem se proglašavaju redovne mjere odbrane od poplava.
Vodostaj Une u 5.00 časova jutros bio je 313 centrimetara, a Save 686 centimetara.
Nivo Une raste 13 centimetara na sat, a Save za šest centimetara.
Načelnik opštine Kozarska Dubica Igor Savković sinoć je sa saradnicima obišao teren i rekao da se vodostaji Une i Save kontinuirano prate, te da za sada nema mjesta panici.
Obustavljena nastava u u Čelincu i Derventi
U svim školama na području Čelinca obustavljena je nastava zbog povećanog vodostaja rijeke Vrbanje, saopšteno je iz Opštinske uprave.
Od jutros ne radi ni Dječiji vrtić "Neven".
Zbog povećanog vodostaja rijeke Ukrine, koja je za sada pod okriljem redovne odbrane od poplava, nastava se obustavlja u svim školama na području Dervente, iz sigurnosnih razloga, javlja BHRT.
U Modriči drugi maksimalni stepen pripravnosti
U Modriči je proglašen drugi maksimalni stepen pripravnosti zbog rijeke Bosne i njenih pritoka. Ekipe su cijelu noć provele na terenu.
Bujice su stvorile probleme domaćinstvima. Voda je ušla u podrumske prostorije. Sve ekipe za pomoć stanovništvu su na terenu.
Upozorenje stanovništvu i iz Gradske uprave Doboj, gdje su nadležne službe također u pripravnosti, mada, kako tvrde, razloga za paniku nema.
Iz Policijske uprave Doboj apeliraju na stanovništvo da na društvenim mrežama ne šire dezinformacije o vodostaju Bosne i opasnosti po imovinu i živote građana.
Vodostaji u Kantonu Sarajevo u opadanju
Vodostaji na području Kantona Sarajevo su u opadanju. Iz Operativnog centra Kantonalne uprave civilne zaštite su rekli da dojava o vanrednim situacijama tokom noći nije bilo te da se situacija, prema podacima, smiruje.
Prema jutrošnjem mjerenju, rijeka Željeznica je niža za oko 25 centimetara nego jučer ujutru, a vodostaj rijeke Bosne na istom mjernom mjestu u sarajevskom polju je niži za oko 70 centimetara.
Bosna minimalno raste od Zavidovića prema sjeveru ZDK
Tokom noći nije bilo većih problema na području Zeničko-dobojskog kantona (ZDK) izazvanim kišom te jučerašnjim naglim povećanjem vodostaja rijeka u tom kantonu, potvrdio je Feni dežurni u Operativnom centru Kantonalne uprave civilne zaštite ZDK.
Mada se još uvijek prikupljaju podaci sa terena, evidentno je da se rijeka Bosna u Zenici gotovo u potpunosti vratila u svoje korito.
Ulaz u Maglaj zatvoren, podvožnjaci pod vodom
Takva je situacija, kaže, u svim gradovima od Žepča prema jugu.
Vodostaj Bosne u Zenici jučer je narastao na 411 cm, a jutros je na 349 cm. Od Zavidovića i Maglaja, Bosna je u porastu za oko jedan centimetar.
Ulaz u Maglaj, odnosno podvožnjaci u Liješnici i Starom gradu, još su pod vodom i zatvoreni su, kao i ulazi u Zenicu, gdje su zatvorena oba podvožnjaka u naselju Blatuša.