(Patria) - Univerzitet u Sarajevu danas je reagirao na pojedine medijske objave da su iz prostorija UNSA danas otjerani kantonalni inspektori za visoko obrazovanje odbacujući takve navode.
"Tvrdnja kako su inspektori „otjerani“ iz prostorija Univerziteta u Sarajevu potpuno je neosnovana i zlonamjerna. Sve radnje tokom njihove nenajavljene posjete provedene su uz puno poštovanje zakonskih propisa i sa profesionalnim pristupom osoblja Univerziteta.
Zakon o visokom obrazovanju – član 155. jasno definiše da nadzor nad Univerzitetom treba biti proveden na način koji ne ometa njegov rad i koji uvažava autonomiju visokoškolskih ustanova. Neprimjereni pritisci, nenajavljene kontrole i zahtjevi za uvid u nepotpisane/neverificirane akte predstavljaju narušavanje ovog osnovnog principa.
Univerzitet u Sarajevu prepoznaje značaj inspekcijskog nadzora, ali insistiramo da se isti vrši na način koji poštuje autonomiju Univerziteta, zakonske okvire i uobičajene prakse, uključujući prethodnu najavu dolaska inspektora. Napominjemo da su inspektorice KUIP-a dana 15. 11. 2024. godine, bez najave, zahtijevale uvid u akte Upravnog odbora koji još nisu bili potpuni, potpisani niti verifikovani. Takva praksa predstavlja zloupotrebu ovlaštenja i narušava redovan rad Univerziteta. U nekoliko navrata inspektoricama je naglašeno da akti ne mogu biti stavljeni na uvid dok ne prođu propisima predviđene procedure verifikacije", navode iz UNSA-e.
Predmet nadzora koji se danas nije održao su Smjernice Upravnog obora Univerziteta u Sarajevu kojima se upravo utvrđuju obaveze rukovodilaca Univerziteta/članica u pogledu inspekcijskog nadzora i kontrole, odnosno bliže određuju rokovi za dostavu informacija o nadzorima i kontrolama, a koje imaju za cilj harmoniziran i transparentan pristup u provođenju nadzora i kontrole. Navedeno bi olakšalo rad KUIP-a na članicama Univerzitetu u Sarajevu.
"Slični slučajevi desili su se i ranije, uključujući nenajavljeni dolazak inspektora 4. novembra 2024. godine, što je izazvalo otežan rad stručnih službi pri praćenju vanredne sjednice Upravnog odbora, kao i slučajevi na članicama Univerziteta kada su članovi nastavnog osoblja radi vršenja inspekcijskog nadzora i kontrole morali prekinuti izvođenje nastave ili rad sjednice nekog od tijela u okviru članice/Univerziteta. Takve situacije ozbiljno narušavaju rad članica Univerziteta u Sarajevu.
Univerzitet u Sarajevu je organizaciono najkompleksnija javna ustanova u Bosni i Hercegovini sa preko 2600 zaposlenih u čijem sastavu je 31 članica, čiji rad podrazumijeva visoku složenost. U tom kontekstu, obostrano razumijevanje i uvažavanje svih strana od ključne su važnosti za uspješnu saradnju.
Za period od jula 2021. do decembra 2023. godine, na 22 od ukupno 31 članice Univerziteta u Sarajevu obavljeno je više od 247 inspekcijskih nadzora, koji su prethodno najavljeni. Počev od 1. oktobra 2024. na Univerzitetu u Sarajevu i njegovim članicama izvršeno je više od 30 inspekcijskih nadzora. Ovi brojevi jasno pokazuju visok nivo transparentnosti i otvorenosti Univerziteta prema inspekcijskim organima.
Univerzitet u Sarajevu smatra da bi KUIP trebao poštovati dosadašnju dugogodišnju saradnju i praksu najavljivanja inspekcijskih nadzora, i u okviru zakonskih procedura iz oblasti visokog obrazovanja, a kako bi se izbjegle nesuglasice i osigurao nesmetan rad Univerziteta na kojem trenutno studira preko 22 hiljade studenata i studentica. Također, apelujemo na medije da se suzdrže od prenošenja netačnih i senzacionalističkih informacija koje narušavaju ugled Univerziteta.
Na kraju, Univerzitet u Sarajevu ostaje opredijeljen za punu transparentnost i saradnju sa svim relevantnim institucijama, ali pod uvjetom da se poštuju zakoni i procedure koje štite autonomiju i redovan rad naše institucije", saošćeno je iz Univerziteta u Sarajevu.
Inače, nakon inspekcijskog nalaza o poništenju konkursa i izbora rektora UNSA, a žalbu UNSA-e odbilo resorno Ministarstvo te potvrdilo nalaz inspekcije, nastao je pravni haos. Univerzitet u Sarajevu ima mogućnost upravnog spora u kojem će obarati rješenje KUIP-a.
Iz Ministarstva je naloženo da Senat UNSA imenuje vršioca dužnosti rektora UNSA-e.