Članak

DOM NARODA PFBIH

Trojkin prijedlog Zakona o podršci osobama sa invaliditetom dodatno obespravljuje ovu populaciju ljudi!

(Patria) - Trojkin prijedlog za usvajanje prijedloga Zakona o jedinstvenim načelima i u okviru materijalne podrške osobama sa invaliditetom i dostavljanje zakona na usvajanje u Dom naroda Parlamenta FBiH, nije ništa drugo već dodatno obespravljivanje ove populacije ljudi, kaže Enes Peštek, delegat Stranke za BiH u Domu naroda Parlamenta FBiH.

"Zakon nije podržan od strane ombudsmana za ljudska prava BiH, kao ni Odbora za rad i socijalnu zaštitu Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH, ali ga snagom većine žele izglasati po svaku cijenu", ističe.

Ovaj prijedlog zakona ima mnoštvo ključnih problema koji su štetni za najugroženije osobe u zemlji, od kojih su:

1. Isključenje prava za osobe sa manjim stepenom oštećenja: Usvojeni prijedlog zakona isključuje prava osoba sa oštećenjem organizma od 60%, 70%, i 80%, koje su bile obuhvaćene pravima prema prethodnom nacrtu zakona.

2. Fiksirana osnovica za obračun naknada: Promjena u osnovici za obračun naknada, koja je sada fiksirana na 495,20 KM, umjesto da bude vezana za 80% minimalne neto plaće Federacije BiH, dovodi do smanjenja podrške osobama sa invaliditetom u budućnosti.

3. Nedostatak preciznosti u pravima djece i osoba sa invaliditetom: Prijedlog Zakona ne precizira rokove implementacije i nadležnosti provedbe prava osoba i djece s invaliditetom, što direktno dovodi do nedovoljne zaštite i podrške za ove osobe.

"Također, predloženi zakon ne predviđa dovoljno sredstava za pružanje potrebne podrške i usluga osobama sa invaliditetom, što će rezultirati smanjenjem kvaliteta njihovog života i poteškoćama u svakodnevnom funkcioniranju. Ova zakonska rješenja bi mogla dovesti do dodatne marginalizacije i diskriminacije osoba sa invaliditetom u društvu.

To uključuje: Osposobljavanje za život i rad (profesionalna rehabilitacija, prekvalifikacija i dokvalifikacija), prednost pri zapošljavanju pod jednakim uslovima, usluge socijalnog i drugog stručnog rada, kućna njega i pomoć u kući, rana razvojna podrška, prioritetno stambeno zbrinjavanje, psihološka i pravna pomoć, lični asistent, asistent u obrazovanju", ističe Peštek.

Dodatno, nedostatak jasnih mehanizama zaštite prava osoba sa invaliditetom stvaraju dodatnu nesigurnost među ovom populacijom.

"Ukupno gledajući, ovaj zakon imat će negativne posljedice po kvalitetu života osoba sa invaliditetom i njihovu socijalnu integraciju.

Negativno je što novi zakon predviđa fiksiranje osnovice za naknadu osobama sa invaliditetom, umjesto da se osnovica prilagođava rastu BDP-a i visini potrošačke korpe. Ovo će rezultirati stagnacijom ili čak smanjenjem realne vrijednosti naknade tokom vremena.

Također, usvajanjem zakona u ovom obliku dovest će do premještanja djece sa poteškoćama u razvoju u drugu grupu, što će rezultirati gubitkom naknade za mnoge osobe sa invaliditetom. S obzirom na veliki broj osoba sa invaliditetom u FBiH, ova promjena će imati značajan negativan utjecaj na njihovu finansijsku sigurnost i kvalitete života.

U konačnici, ovaj prijedlog zakona loše je rješenje za osobe sa invaliditetom u FBiH.

Zato, pozivam kolege zastupnike iz Doma naroda Parlamenta Federacije BiH da ne podržimo u ovakvoj formi prijedlog zakona, već da isti vratimo na doradu uz obavezu Vlade Federacije BiH da u koordinaciji sa udruženjima kojih se tiče ovaj zakon, Ombudsmanima za ljudska prava u BiH i svim ostalim relevantnim institucijama izvrše izmjene i dopune navedenog zakona kako bi u konačnici imali usvojen zakon na zadovoljstvo jedne od najugroženijih populacija našeg društva u Federaciji BiH", ističe Peštek.

#EnesPestek #Invaliditet #Marginalizacija #Osobe #Podrška #Prava #Rehabilitacija #Socijalna #Zakon #BiH