


Piše: Amina Čorbo-Zećo
Dok Milorad Dodik, predsjednik entiteta Republika srpska, sistematski jača entitetske policijske kapacitete – kroz opremanje, obuku specijalaca i retoriku koja sve otvorenije zagovara secesiju, probosanske političke strukture predvođene tzv. Trojkom (SDP, NiP, NS) ostaju zarobljene u formi bez sadržaja.
Uprkos alarmantnim sigurnosnim i političkim signalima, odgovor sa državnog nivoa gotovo da ne postoji. Umjesto konkretnih mjera, ponavljaju se saopćenja, sastanci, diplomatski govori i poruke međunarodnim partnerima – bez ikakvog učinka na terenu.
Ono što Dodik radi nije novo, ali jeste opasno intenzivirano. Nabavka sofisticirane opreme za MUP Rs, obuka jedinica s paravojnim elementima i agresivna politička retorika upućuju na stvaranje lojalnog bezbjednosnog aparata s jasnim ciljem priprema za moguće otcjepljenje Rs-a.
Istovremeno, državne institucije se urušavaju, a sigurnosni kapaciteti na nivou BiH se sistematski zanemaruju. Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) ostaje bez stvarne moći, što se najjasnije pokazalo u nesposobnosti da sprovede naredbe Suda BiH o hapšenju Milorada Dodika, Nenada Stevandića i Radovana Viškovića.
Trojka, koja u vlasti predstavlja probosanski blok, djeluje bez političke strategije. Njihova retorika u međunarodnim krugovima svodi se na poruke "Ne možemo sami, ali pokušavamo da alarmiramo svijet." To, međutim, nije politika to je pasivnost uz alibi.
Na unutrašnjem planu, nema pokušaja artikulacije otpora Dodikovoj politici. Ne postoji ni minimum inicijative da se okupe šire probosanske snage u parlamentu. Razlog je jasan strah od narušavanja koalicije s HDZ-om i gubitka imidža "umjerenih" pred stranim diplomatama.
Trenutno stanje jasno pokazuje Bosna i Hercegovina se ne suočava samo sa secesionističkim projektom iz Rs-a, nego i s političkom prazninom u vlastitim redovima.
Ta praznina ostavlja Miloradu Dodiku otvoren prostor da nastavi svoj projekt bez ozbiljnih prepreka.