
(Patria) - Najnovija studija Univerziteta u Oregonu je pokazala da je zbog klimatskih promjena ugroženo više od 3.500 životinjskih vrsta - od korala, preko ptica do grbavih kitova.
Klimatske promjene prijete ovim vrstama potencijalno devastirajućim posljedicama po funkcionisanje ekosistema, upozoravaju naučnici u studiji objavljenoj u časopisu BioScience.
Stručnjaci su do podataka o ugroženosti došli nakon što su proučili skoro 71.000 vrsta, ali su istakli da bi broj ugroženih vrsta mogao biti mnogo veći pošto one razmotrene u njihovom istraživanju predstavljaju samo 5,5 posto svih poznatih kategorija.
- Do sada je glavni uzrok za gubitak biodiverziteta bila pretjerana eksploatacija životne sredine ili mijenjanje staništa, a sada se kao treći uzrok pojavljuju klimatske promjene - upozorio je koordinator istraživanja William Ripple.
Naučnici navode da je zbog toga potrebno još preciznije utvrditi broj ugroženih životinjskih vrsta kako bi se sačinili planovi o adekvatnoj politici o biodiverzitetu i klimatskoj krizi, prenosi agencija Ansa.
Istraživanje je pokazalo da su najugroženiji morski beskičmenjaci zbog svoje ograničene sposobnosti brzog kretanja i adaptacije na nepovoljne uslove.
Kao primjer je navedena činjenica da je zbog porasta temperature mora populacija mekušaca duž obala Izraela smanjena za čak 90 posto, kao i da je toplotni talas 2021. u sjeverozapadnom Pacifiku usmrtio milijarde malih organizama, dok je 2016. iz istog razloga u Australiji uginulo 29 posto populacije korala.
Posljedice globalnog otopljavanja osjetile su i mnoge druge životinje, pa je 2015. i 2016. u Sjevernoj Americi od gladi uginulo četiri miliona ptica, a zbog ekstremne vrućine stradalo je i 7.000 grbavih kitova u sjevernom Pacifiku.