Članak

PREDLAGAČ PODNIO AMANDMAN

Izmjene Poslovnika Skupštine KS neustavne: Ustavna i Zakonodavno-pravna komisija nisu dale pozitivno mišljenje

(Patria) - Prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Poslovnika Skupštine Kantona Sarajevo nije dobio pozitivno mišljenje Komisije za ustavna pitanja Skupštine KS i Zakonodavno-pravne komisije Skupštine KS. Na čelu obje komisije je Aljoša Čampara (NIP).

Prijedlog Odluke nije dobio pozitivno mišljenje jer su članovi navedenih radnih tijela istakli da su odredbe o izmjenama i dopunama Poslovnika neustavne.

Čampara je čak tražio da se sjednica odgodi kako bi skupio potrebnu većinu, no s obzirom da je postojao kvorum za rad sa članovima koji su prisustvovali sjednici pristupilo se i glasanju.

Član obje komisije je i zastupnik Muamer Bandić (SBiH) koji je na sjednicama komisija kazao da je riječ o neustavnim izmjenama. Na Ustavnoj komisiji podržala su ga tri člana, a na Zakonodavno-pravnoj dva člana.

Stranke trojke nisu imale potrebnu većinu da preglasaju ostale članove.

U Komisiji za ustavna pitanja su osim Čampare i Bandića i Vibor Handžić (NS), Haris Zahiragić (SDA) te vanjski članovi: Minela Dacić, Elmina Čopra, Hidajeta Redžić.

U Zakonodavno-pravnoj komisija su još Vibor Handžić (NS), Jelena Pekić (SDP), te vanjski članovi Ismar Selimović, Emina Jahić, Samir Suljević.

Iako nema pozitivna mišljenja ove dvije komisije, na narednoj sjednici Skupštine KS koja će biti održana 26. novembra trebao bi se naći i Prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Poslovnika Skupštine Kantona Sarajevo u kojima se suštinski mijenja dosadašnji rad Skupštine KS. Osim, ako prijedlog ne bude povučen. Tog dana se razmatra i Nacrt Budžeta KS za 2025. godinu.

Izmjenama Poslovnika Skupštine KS koje su predložili Elvedin Okerić, Jelena Pekić i Vibor Handžić, oduzimaju se prava zastupnicima, ograničava im se vrijeme za raspravu, mogućnost ispravljanja krivih navoda i replika, mijenja se način podnošenja amandmana, a nezadovoljstvo odgovorom više neće postojati.

Kada je riječ o glasanju u Skupštine KS odluku kada će se glasati donosi predsjedavajući Skupštine KS čime se proširuju ovlaštenja predsjedavajućeg.

Također, u izmjenama Poslovnika predloženo je i “udaljenje zastupnika sa sjednice uz asistenciju”, ukoliko se odbiju sami udaljiti.

Kada je riječ o sazivanju hitne sjednice, prema izmjenama značajno se mijenjaju uslovi kada se saziva hitna sjednica.

U aktuelnom Poslovniku Skupštine KS član 65. precizira:

“Izuzetno, u okolnostima opasnosti po javnu sigurnost i sigurnost građana širih razmjera, elementarnih nepogoda, velikih šteta za imovinu, epidemija i slično, predsjedavajući može da sazove sjednicu u kraćim rokovima od onih predviđenih Poslovnikom, a dnevni red za ovu sjednicu predlaže se na samoj sjednici, koja je hitnog karaktera.“

A u predloženim izmjenama taj član glasi:

„Izuzetno, u hitnim slučajevima, predsjedavajući Skupštine može da sazove sjednicu u kraćim rokovima od onih predviđenih Poslovnikom, a dnevni red za ovu sjednicu predlaže se na samoj sjednici, koja je hitnog karaktera“.

Dakle, osim što nisu više precizirane hitne okolnosti, sjednica se može sazvati i bez poznatog dnevnog reda jer se dnevni red predlaže na samoj sjednici.

Mijenja se i član 83. kojim se precizira da se kvorum utvrđuje samo na početku sjednice, a da se rasprava o pojedinim tačkama dnevnog reda vrši bez obzira na broj prisutnih poslanika/zastupnika. Nerijetko se znalo desiti da u sali bude i manje od pola zastupnika Skupštine KS pa su se zastupnici tražili po hodnicima ili se sjednica prekidala ako u sali nema 18 zastupnika.

No, na stranici Skupštine KS objavljen je i amandman predlagača Odluke o izmjenama Poslovnika Elvedina Okerića, Jelene Pekić i Vibora Handžića koji traže brisanje člana 5. koji su podnijeli 15. novembra.


Skraćeno je i vrijeme rasprave, pa će zastupnici umjesto 10 imati 8 minuta za raspravu, a predsjednici klubova umjesto 15 imat će do 10 minuta. Do sada su i predstavnici radnih tijela imali po pet minuta, a prema izmjenama Poslovnika nema više te mogućnosti.

Za povredu reda na sjednici predsjedavajući može opomenuti poslanika/zastupnika, oduzeti mu riječ, a ukoliko ovaj nastavi sa povredom reda, može ga udaljiti sa sjednice.

Prema izmjenama Poslovnika dodaju se tri nova člana.

Mijenja se i član 204. kojim se skraćuje rok u kojem kandidat za mjesto premijera Kantona dostavlja predsjedavajućem Skupštine prijedlog kandidata za ministre. Prema dosadašnjem Poslovniku to je bilo najmanje 12 dana prije početka sjednice Skupštine na kojoj će se vršiti izbor. Sad se rok skratio na najmanje osam dana.

Također se ovim Poslovnikom mijenja i praksa da na početku redovne sjednice zastupnici imaju sat vremena za pitanja i inicijative, kojem obavezno prisustvuju premijer i članovi Vlade.

Ovim izmjenama je omogućeno da to mogu biti i ovlašteni predstavnici Vlade, te se više ne podrazumijeva obavezno prisustvo članova Vlade.

Ukoliko ovaj Prijedlog ne bude povučen, sigurno je da nas čeka burna sjednica Skupštine KS jer će se voditi po još uvijek važećem Poslovniku po kojem zastupnici imaju više mogućnosti za raspravu, diskusije, pitanja i ispravljanje krivih navoda.

#Aktuelno #ElvedinOkerić #JelenaPekić #MuamerBandić #Poslovnik #SkupštinaKS #SkupstinaKS #ViborHandžić