SARAJEVO, (Patria) - Gradska vijećnica u Sarajevu otvorena je 20. aprila 1896. godine.
Nalazi se nedaleko od Baščaršije na Mustaj-pašinom mejdanu i predstavlja najljepši i najreprezentativniji objekat iz austrougarskog perioda građen u pseudo-maurskom stilu.
Interesantno je da je u ovom stilu rađena većina objekata koji su bašizgrađeni u Sarajevu za vrijeme austrougarske vlasti, pa se može reći da je Gradska vijećnica sinonim za austrougarski period u Bosni i Hercegovini, i zaštitni znak tog vremena.
Što se tiče same izgradnje, prvi projekat uradio je Karlo Paržik, ali se ovaj nije svidio tadašnjem ministru Benjaminu Kalaju, pa je izrada novog povjerena Alexandru Witteku.
Kao uzor u izradi ovog projekta poslužila mu je džamija Kemala II, zbog čega je dva puta odlazio u Kairo.
Foto: Facebook
Kako je Wittek, navodno, upravo zbog ovog projekta (nedovoljnog osvjetljenja u glavnoj auli zgrade), umno obolio i izvršio samoubistvo, završetak njegovog projekta je povjeren 1894. godine Ćirilu M. Ivekoviću.
Uporedo sa izradom i razradom projekta, tekla je i izgradnja objekta od 1892. do 1894. godine. Objekat Gradske vijećnice zvanično je predat na upotrebu 1896. godine.
Što se tiče njene funkcije, Vijećnica je prvobitno predstavljala zgradu tadašnje gradske uprave i gradske administracije Sarajeva.
Nakon Drugog svjetskog rata, sve do 1949. godine služila je gradskoj upravi, kao zgrada Okružnog suda Sarajeva i sjedište Bosanskohercegovačkog sabora.
Nakon toga Vijećnica postaje Gradska biblioteka, odnosno Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH.
Za vrijeme agresije na Sarajevo (od 1992 do 1995. godine) Vijećnicu su više puta granatirali JNA i VRs.
U noći između 25. i 26. avgusta 1992. godine pogođena je zapaljivim artiljerijskim projektilima. Požar nepovratno uništava Vijećnicu, zajedno sa ogromnim bibliotečnim fondom Nacionalno-univerziteske biblioteke od oko 2 miliona jedinica.
Obnova Vijećnice počinje 1996. i traje sve do 2014., a kompletna rekonstrukcija urađena je po originalnoj dokumentaciji.
Rekonstruisana Vijećnica svečano je otvorena 9. maja 2014. godine na Dan Evrope i Dan pobjede nad fašizmom.
Danas se koristi u svečanim prilikama na državnom i gradskom nivou, za promociju događaja iz kulture, umjetnosti i privrede, uz stalnu i povremene muzejske postavke, redovne sjednice Gradskog vijeća i čini se da je raznolikost upotrebe veća nego ikad ranije.