

Piše: Amina Čorbo-Zećo
Gradonačelnik Zenice Fuad Kasumović s pravom želi promovirati razvoj svog grada kroz projekte koji će doprinijeti kvaliteti života Zeničana i jačanju lokalne infrastrukture. Ipak, način na koji je to učinio prilikom potpisivanja ugovora s Nogometnim savezom BiH u vezi s izgradnjom nacionalnog stadiona u najmanju ruku je neprimjeren.
Ton i formulacija izjave, posebno dio u kojem kaže „neka smo bar nešto uzeli od Sarajeva“, šalju poruku rivaliteta i takmičenja, umjesto saradnje i zajedničkog napretka.
U vremenu dubokih društvenih i političkih podjela, ovakve poruke dodatno produbljuju tenzije i potiču percepciju da je uspjeh jednog grada automatski gubitak drugog. A to nije tačno. Jaka Zenica ne znači slabije Sarajevo, nego jaču Bosnu i Hercegovinu u cjelini.
Nažalost, čini se da ni u ovom slučaju nemamo političke predstavnike koji znaju procijeniti šta, kada i kako treba reći. A o tome šta konkretno učiniti – da i ne govorimo.
Iako je pozitivno što će Zenica dobiti nacionalni stadion, olimpijski bazen i sportsku arenu, činjenica da se taj razvoj direktno veže za političku promjenu u Savezu („bivši izvršni odbor nas je odbio, s dolaskom Zeljkovića sve se promijenilo“) otvara ozbiljna pitanja o politizaciji sporta i neprincipijelnoj raspodjeli javnih sredstava. Javnost s pravom očekuje transparentnost, institucionalnu dosljednost i jednak pristup svima, bez obzira na političku bliskost ili lične veze.
U konačnici, ne samo da izjava implicira nepotrebno nadmetanje sa Sarajevom, već otkriva i dublji problem, izostanak zajedničke vizije i odgovorne komunikacije među domaćim političkim akterima.
Naravno, ni politička elita u Sarajevu nije amnestirana. Šutnja o tome zašto glavni grad Bosne i Hercegovine neće imati nacionalni stadion jednako je simptom nemoći, nekompetentnosti ili, što je još gore, potpunog gubitka osjećaja odgovornosti.
Možda bi Kasumović ipak trebao prije svega pomoći Čeliku da se vrati na mjesto stare slave, koju i zaslužuje, umjseto što širi razdor i mržnju.