


(Patria) - Narodna skupština Rs usvojila je danas u Banjoj Luci zakon kojim se ukida finansiranje političkih stranaka iz entitetskog i lokalnih budžeta.
Prema ocjenama opozicije i organizacija civilnog društva, usvojeni zakon u direktnoj je suprotnosti sa Zakonom o finansiranju političkih stranaka i Izbornim zakonom BiH.
Dok vlast tvrdi da zakon odražava volju građana da se političke aktivnosti ne finansiraju javnim sredstvima, u opoziciji upozoravaju da se time urušava pravni poredak i otvara prostor za političku korupciju.
Zakon je predložio SNSD, skoro mjesec dana nakon što je visoki predstavnik Christian Schmidt donio odluku o obustavljanju isplate novca iz budžeta na svim nivoima u BiH za SNSD i Ujedinjenu srpsku.
Schmidt je odluku obrazložio kao dio napora za suprotstavljanjem "flagrantnim napadima vladajuće koalicije u Rs, predvođene SNSD-om i Ujedinjenom srpskom, na temeljne principe Dejtonskog sporazuma i ustavnopravni poredak BiH".
Iz opozicionog SDS-a upozorili su da se radi o udaru i pokušaju 'gašenja' stranaka opozicije, prenosi RSE. Poslanik SDS-a Ognjen Bodiroga rekao je da se predloženi zakon o finansiranju političkih partija kosi s Ustavom Rs, te sa Zakonom o finansiranju političkih stranaka BiH.
- Vi u suštini radite isto kao i Christian Schmidt, čije poteze smatrate kolonijalnim, nezakonitim, nedemokratskim. Vi to isto sada radite ostalim političkim organizacijama. Ovo će pogoditi samo partije koje nemaju kontrolu nad političkim i javnim resursima, koje nisu na vlasti.
Vaša namjera - vladajućim partijama - jeste da prihode nadomjestite od raznih vaših režimskih firmi. To ćete vi lako nadomjestiti. Vama je ovo kap u moru - kazao je Bodiroga.
U sličnom tonu govorio je i šef Kluba poslanika PDP-a Igor Crnadak, koji smatra da je predloženi zakon "katastrofalan za Rs", te u suprotnosti i s Izbornim zakonom BiH.
- Ovo je direktan napad na slobode i pucanj u demokratski razvoj Republike srpske - ističe Crnadak.
A u vladajućem SNSD-u, koji je i predlagač zakona, nisu direktno povezali njegovo donošenje s odlukom Schmidta, već su se pozvali na "stav većeg dijela javnosti" u Rs.
- Razlog za ovakvo rješenje nalazi se, između ostalog, u činjenici da je stav većeg dijela javnosti u Rs da rad političkih organizacija ne treba da se finansira na teret građana, s obzirom na značajna finansijska sredstva koja se na godišnjem nivou izdvajaju za njihov rad u budžetu Rs i u budžetima jedinica lokalne samouprave - riječi su šefa poslaničkog kluba SNSD-a Srđana Mazalice.
Iz Transparency Internationala (TI) BiH saopštili su jučer da će zakon, koji je skupštinska većina uputila u raspravu po hitnom postupku, stvoriti "paralelni sistem i otvoriti veliki prostor za korupciju".
Obrazlažu to činjenicom da se privatnim preduzećima omogućava da stranci doniraju do 50.000 eura, što je u suprotnosti s državnim zakonom koji reguliše finansiranje političkih stranaka.
Za razliku od Zakona o finansiranju političkih stranaka BiH, predloženi zakon u Rs ne predviđa ni zabrane doniranja partija za firme koje posluju sa državom.
"To će omogućiti izvlačenje javnog novca u stranačke kase preko privilegovanih privatnih preduzeća, dok će s druge strane teško pogoditi sve stranke koje nemaju kontrolu nad javnim resursima.
Ovim se podriva i institucionalni poredak i stvara pravna nesigurnost, jer se uvodi nadležnost republičke izborne komisije Rs, iako je kontrola finansiranja propisana Izbornim zakonom i Zakonom o finansiranju političkih stranaka BiH i u nadležnosti je CIK-a BiH", naveli su u TI-ju.
Prema podacima iz finansijskih izvještaja političkih stranaka, SNSD je iz budžeta na svim nivoima u prošloj godini dobio nešto više od dva miliona KM, dok je Ujedinjena srpska dobila nešto više od 395.000 KM.
Schmidt je svojom odlukom naložio bankama, u kojima ove stranke imaju otvorene račune, da prebace novac koji im je isplaćen iz budžeta na račun Centralne banke BiH, te da o tome obavijeste Ured visokog predstavnika (OHR).