Članak

ZAPAD I DEMOKRATIJA

Rumuni odabrali predsjednika po volji Brisela uprkos Washingtonu i Moskvi

U nedjelju su Rumuni izašli na ponovljene predsjedničke izbore. Pobjedu je odnio kandidat koji je po volji Brisela. Poražen je kandidat nazvan „rumunski Trump“, koji vodi „prorusku politiku“.

Nicusor Dan sa pristalicama

Piše: Armin Sijamić

U nedjelju su Rumuni izašli na ponovljene predsjedničke izbore. Pobjedu je odnio kandidat koji je po volji Brisela. Poražen je kandidat nazvan „rumunski Trump“, koji vodi „prorusku politiku“.

U novembru i decembru prošle godine Rumunija je bila u centru pažnje političara sa Zapada. Poništeni izbori su na suprotne strane stavili rukovodstvo Evropske unije i nekoliko vodećih evropskih sila, i potpredsjednika Sjedinjenih Američkih Država JD Vancea sa druge strane.

U drami kakvu moderna evropska politika ne pamti, sud je poništio izbore nakon što je u prvom krugu pobijedio nezavisni kandidat Calin Georgescu. Ovaj do tada malo poznati političar pobijedio je premijera Marcela Ciolacua, kao i proevropska političarka Elena Lasconi. Georgescu i Lasconi trebali su odmjeriti snage u drugom krugu, a prema mnogima „proruski“ kandidat bio je favorit.

Sud je poništio izbore uz tvrdnju da je Georgescu na nedozvoljeni način koristio kinesku društvenu mrežu TikTok i da mu je pomogla Rusija, koja se umiješala u rumunske političke prilike. Drugim riječima, protiv Rumuna su vođene operacije hibridnog ratovanja.

Neki u Evropi i rukovodstvo Sjedinjenih Država smatrali su poništenje izbora napadom na demokratiju, dok su Brisel i nekoliko evropskih sila taj potez vidjeli kao odbranu demokratije. Bivši evropski komesar Thierry Breton početkom godine, komentarišući poništavanje izbora u ovoj državi, rekao je: „Uradili smo to u Rumuniji i uradićemo to u Njemačkoj ako bude potrebno“.

U Njemačkoj izbori nisu poništeni. Proevropske stranke formirale su vladu, porazivši Alternativu za Njemačku (AfD). Vlada Friedricha Merza, nakon što je aktuelna američka administracija stala uz AfD, prvi je vanjskopolitički poraz predsjednika Donalda Trumpa na Zapadu.

Ponovljeni izbori

Sud je također Georgescuu zabranio učešće na izborima. Dok rumunska javnost čeka obilje dokaza o detaljima hibridnog rata, održani su novi izbori. Drugi krug održan je u nedjelju, a kandidat stranke AUR George Simion, iza kojeg je stao Georgescu, suočio se s aktuelnim gradonačelnikom Bukurešta Nicusorom Danom. U prvom krugu izlaznost je bila 53, a u drugom visokih 64 posto.


George Simion

Etablirana rumunska i briselska politička elita udružila se protiv Simiona, kojeg su neki nazvali „rumunski Trump“ i optužili da vodi prorusku politiku. Dan, formalno nezavisni kandidat, odnio je ubjedljivu pobjedu (za više od sedam procentnih bodova), a Simion tvrdio da se radi o krađi, tražio da se glasovi ponovo pobroje i zahtijevao kod nadležnih da se izbori ponište.

Pobjeda Dana nije iznenađenje, iako su mnogi očekivali da će desničar i nacionalista Simion, na krilima Georgescuove popularnosti, izaći kao pobjednik. Simionu je u prilog išla i pobjeda iz prvog kruga. Ali, desilo se ono što u Francuskoj godinama preživljava Marine Le Pen – u drugom krugu izbora svi su bili na suprotnoj strani.


Nicusor Dan

Dan je previše iskusan političar da bi ovakvu priliku propustio, a njegov imidž bio je dovoljno dobar da iza njega stane širok front. Također, prema mišljenju mnogih, on se u kampanji bolje snašao od rivala. Oni koji su Danu povjerili ovaj odgovoran zadatak nisu pogriješili.

Dan i Simion su ponudili dvije potpuno različite politike, što nije čest slučaj na Zapadu. Dan je kontinuitet dosadašnje politike Rumunije prema Evropskoj uniji, NATO-u, Ukrajini i Rusiji. Simion je uglavnom na suprotnim stranama, a neki njegovi stavovi su kontradiktorni. Na primjer, smatra da Rumuniji trebaju pripasti dijelovi Ukrajine i Moldavija, ali ne pomišlja da vrati susjednoj Mađarskoj teritorije koje na svoje mape ucrtava Viktor Orban, još jedan zaljubljenik u Trumpa i zagovornik mira u Ukrajini na račun Kijeva. Orban je na ovim izborima podržao desničara Simiona, a Mađari u Rumuniji većinski su stali iza njegovog protivkandidata liberala Dana.

Olakšanje u Briselu, ali ne i širom Zapada

Pobjeda Dana važna je za Brisel i evropske vođe zbog niza stvari. Budući da rumunski predsjednik ima velike nadležnosti u kreiranju vanjske i sigurnosne politike, to znači nastavak dosadašnjeg odnosa prema Ukrajini, a što je Trump pokušao promijeniti.

Ipak, nekima su ovi izbori poraz Zapada. U vodećem britanskom konzervativnom magazinu The Spectator, gdje je bivši premijer Boris Johnson bio urednik, u članku Neila Clarka pod naslovom „Demokratija umire u Rumuniji“, konstatuje se da bi Rumuni birali, po želji Brisela, sve dok ne izaberu prihvatljivog pobjednika. Za autora, Georgescu je pravi pobjednik izbora i na kraju članka pita „da li zaista vjerujete da će 2025. godine kandidatu koji zastupa anti-EU, anti-NATO stavove u strateški važnoj zemlji u Evropi biti dozvoljeno da pobijedi na izborima?“

Da li će nepodobim kandidatima biti dozvoljeno da pobijede na nekim evropskim izborima biće poznato ako se takav slučaj desi. Ali ono što se može sa sigurnošću reći jeste da će se Brisel i više evropskih lidera potruditi da njima prihvatljiv kandidat pobijedi. Na ovim rumunskim izborima Francuska je imala važnu ulogu. Simionu je posebno zasmetao predsjednik Emmanuel Macron za kojeg je rekao da ima „diktatorske tendencije“ i da Francuskom upravljaju „ajatolasi“.

U Rumuniji, gdje je glas Francuske važan, ovo je bio autogol za Simiona. Ali, to ne znači kraj. Sa 38 godina i sa 5,3 miliona glasova na nedjeljnim izborima, Simion će biti prijetnja vladajućim. Njegova politika zasnovana na postavci da je „čovjek iz naroda“, da je vjernik i da ga zanimaju prevashodno interesi Rumunije, imaće svoje pristalice i kada se nedjeljni izbori zaborave.

Simion nije sam. U „odbranu demokratije“ stao je i Pavel Durov, osnivač i vlasnik Telegrama, izrazito popularne aplikacije u istočnoj Evropi. On je na dan izbora rekao da je odbio zahtjev jedne države Zapada da na ovoj platformi „ušutka“ konzervativne glasove u Rumuniji. Tu državu nije imenovao, ali je uz objavu stavio emoji baguettea, što je jasna aluzija na Francusku čiji je državljanin i gdje je bio pritvaran zbog pitanja sloboda i zabrana na Telegramu.

Ovakav upliv stranih faktora na izbore u jednoj evropskoj državi možda nikada ranije nije viđen. Pored tema koje su značajne za svakodnevni život, Rumuni su se direktno ili indirektno bavili Trumpom, ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, Macronom, šeficom Evropske komisije Ursulom von der Leyen, ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim i mnogim drugim. Budući da se radi o velikim silama sposobnim da utiču na javnost, pitanje je da li su Rumuni hladne glave mogli odabrati svog favorita.

Ali, to je nova evropska realnost, dok Zapad prolazi kroz velike promjene i kada Trump i Putin crtaju novu mapu Ukrajine. Prošli mjesec je Ursula von der Leyen proglasila kraj „Zapada kakvog smo poznavali“ i rekla da traje borba za novi svjetski poredak u kome bi Evropa trebala igrati važniju ulogu.

Izbori u Rumuniji su pokazali da se ova generacija evropskih političara neće predati bez borbe. Na rumunskim izborima biralo se, okvirno rečeno, između proevropske, proameričke i proruske Rumunije i Brisel je odnio pobjedu. Sada je pitanje za rumunske vlasti da li je bilo dozvoljenog stranog miješanja u izbore, dok se čekaju rezultati istrage o prvom krugu izbora koji su poništeni.

#EU #SAD #ArminSijamić #Svijet #izbori #Rumunija #CalinGeorgescu #GeorgeSimion #NicusorDan