Članak

ŠEF DELEGACIJE EU

Soreca: Krizu u BiH ne mogu riješiti ni Brisel ni EUFOR, već domaće institucije

Ustavna kriza u Bosni i Hercegovini izazvana je potezima rukovodstva Republike srpske, ali je ne mogu riješiti ni Brisel ni EUFOR, nego domaće institucije.

(Patria) - Ustavna kriza u Bosni i Hercegovini izazvana je potezima rukovodstva Republike srpske, ali je ne mogu riješiti ni Brisel ni EUFOR, nego domaće institucije.

Poručio je to u intevjuu za Nezavisne novine šef Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini, ambasador Luigi Soreca.

- Ne možemo mi zamijeniti domaće vlasti. Zakoni se usvajaju u zakonodavnoj proceduri, izvršna vlast ih provodi.

Mi radimo sve što možemo, ponekad čak mislim - i više nego što bi trebalo. Ponekad se zaista čini da EU radi više na evropskim integracijama BiH nego domaće vlasti - ističe Soreca.

Ukazao je na ozbiljnost trenutne političke situacije, posebno u kontekstu ustavne krize i zastoja u reformama.

Dodao je da međunarodna zajednica, iako je spremna pomoći, ne može i ne smije preuzeti odgovornosti koje pripadaju domaćim institucijama.

- U Banjoj Luci sam zajedno sa još 14 ambasadora EU zemalja članica. Obišli smo Zenicu, Sarajevo, Mostar, Tuzlu i danas završavamo manifestaciju u Banjoj Luci.

Susrećemo se s predstavnicima civilnog društva, akademske zajednice, studentima, srednjoškolcima, a sve ćemo zaokružiti velikim koncertom na Kastelu. Poruke koje donosimo su mir, jedinstvo u različitosti i saradnja - navodi Soreca.

Upozorava da se Bosna i Hercegovina nalazi pred jasnim uslovima koje mora ispuniti kako bi ostvarila napredak ka Evropskoj uniji.

- Dva zakona iz oblasti pravosuđa i imenovanje glavnog pregovarača još uvijek nisu riješeni. Kako voditi pregovore bez jedinstvenog glasa? Imamo i Plan rasta - milijardu eura za građane BiH - koji je uslovljen napretkom - pojašnjava Soreca.

Posebno ističe da je EU i dalje otvorena za BiH, ali da domaći lideri moraju preuzeti odgovornost.

- Brine nas ustavna kriza i potezi rukovodstva Rs. Pozivamo ih da se vrate fokusiranju na EU integracije - govori Soreca.

Na pitanje da li EU ima preferenciju oko sastava buduće koalicije, odgovorio je:

"Ne, EU želi vidjeti koga god BiH imenuje. Koga god odaberu za glavnog pregovarača - važno je da se fokus vrati na reforme. Trenutno, dok se drugi u regionu sastaju i razgovaraju, BiH kaska".

Govoreći o ulozi EUFOR-a, pojašnjava da je riječ o vojnoj misiji čiji mandat nije da rješava unutrašnje političke ili pravne sporove.

- Mandat EUFOR-a određuje Vijeće sigurnosti UN-a. Misija je usmjerena na očuvanje sigurnog i stabilnog okruženja, a ne na provođenje domaćih zakona ili političke intervencije - napominje Soreca.

Izrazio je ozbiljnu zabrinutost zbog stanja slobode medija i civilnog sektora, posebno u Republici srpskoj.

- Pozivamo vlasti da se suzdrže od zakonodavnih i institucionalnih poteza koji ograničavaju slobodu izražavanja i sužavaju prostor za djelovanje civilnog društva. Pratit ćemo situaciju i tražiti konkretne odgovore od nadležnih - ističe.

A upitan šta se dešava ako Bosna i Hercegovina ne ispuni uslove do juna, kaže:

"Nema formalnog roka, ali šteta bi bila da se propusti 18 mjeseci zbog političkog zastoja. Uslovi su minimalni - dva zakona i jedno imenovanje. To se može riješiti za nekoliko dana ako postoji politička volja".

- Kontakt između Brisela i domaćih aktera je stalan. Čim ocijenimo da postoje konkretni pomaci, organizirat ćemo novi susret. Također, očekujem skoriju posjetu komesarke Kos, što bi moglo dati novi impuls evropskom putu BiH - kaže Soreca.

Dodaje da EU ostaje posvećena evropskoj budućnosti BiH.

- No, mi ne možemo i nećemo nametati rješenja. Građani moraju tražiti odgovornost od svojih lidera. I dalje više od 70 posto građana želi članstvo u EU. Vrijeme je da vlasti to počnu shvatati ozbiljno - zaključio je Soreca.

#BiH #BosnaiHercegovina #Evropskaunija #Brisel #EUFOR #kriza #LuigiSoreca