
(Patria) - Kiša prethodnih dana intenzivno pada - najteže su pogođeni sjeverni i sjeverozapadni dijelovi zemlje, gdje su neki gradovi već proglasili stanje prirodne nepogode i uveli vanredne mjere odbrane od poplava. Posebno je dramatično u Prijedoru, gdje je, prema posljednjim informacijama, poplavljeno više od 600 objekata. Stanovnici poplavljenih područja strahuju da se ne ponovi scenarij iz 2014. godine.
U prijedorskoj regiji tokom dana su se Sana i Gomjenica izlile u naselja Gomjenica i Tukovi. Evakuisano je 30 porodica. U pojedinim naseljima je obustavljena i isporuka vode i struje.
Draženka Topola stanovnica je Gomjenice:
„Ušla je voda u donji sprat, poplavljene su sve pomoćne prostorije, veća je voda nego 2014. Mi smo pokušali podignuti stvari, međutim još je više ušlo. Djecu smo evakuisali kod prijatelja, u kući smo suprug i ja“.
Dramatično je, dodaje njena sumještanka Svjetlana Marić - ponavlja se 2014. godina
Noć je u ovom gradu bila teška, priznaje i gradonačelnik Slobodan Javor - borba tek predstoji: „Najkritičnije je u Gomjenici i Tukovima, ali ne trebamo zanemariti ni ostale dijelove našeg grada, ostale mjesne zajednice u gornjem toku rijeke Gomjenice. Sva mjesta su zaplavljena i moramo nastaviti da branimo i industrijsku zonu, a u Miloševicu da pokušamo sačuvati da se korito ne izlije, da ne ugrozimo domaćinstva koja se nalaze u Vrbicama i Topoliku“.
Poplavljena područja posjetio je i entitetski premijer Radovan Višković koji obećava da će Vlada RS-a preduzeti sve potrebne mjere kako bi pomogla u sanaciji štete, ali da ljudi moraju biti svjesni – štetu je u 100-postotnom iznosu nemoguće nadoknaditi.
Pomoć će trebati i susjednoj Kozarskoj Dubici, gdje je također proglašena vanredna situacija. Tamo je zaplavljeno oko 50 domaćinstava. Teško je i u Laktašima, Čelincu, ali i Gradiški, gdje Sava i dalje raste. Tamo je zaplavljeno više od 70 domaćinstava, a tri mosta su oštećena. Na snazi je i redovna odbrana od poplava za područje Posavine i Semberije. Vodostaji većine ostalih rijeka su u stagnaciji ili opadanju i taj trend će se nastaviti, saopćeno je iz Hidrometeorološkog zavoda RS-a. Stabilizuje se situacija i kada je riječ o vodostaju rijeka na području Banje Luke, gdje je noć protekla mirno. Stanovništvo danas čisti mulj i blato.
„Crkoh od muke jer znam šta me čeka, teško je to. Džaba je sve i poslije da uzmete nove stvari - tolika je muka ono svoje što si stekao bacati u smeće. A poslije moraš mjesecima čistiti“, govori Banjalučanin Veselko Radujković.
Zbog izlivanja vode na kolovoz i odrona obustavljen je saobraćaj na više putnih pravaca, saopćeno je iz Auto-moto saveza RS-a. Situacija je promjenjiva, pa se apeluje na vozače da ne kreću na put dok se na vrijeme ne informišu, javlja federalna.ba.