

(Patria) - Zapadna američka država Utah postala je prva koja je zabranila fluorizaciju javne vode za piće, što je dio rastućeg pokreta koji preispituje decenijama staru javnozdravstvenu praksu, javio je AFP.
Novi američki ministar zdravlja Robert F. Kennedy Jr. dugo je bio glasan kritičar fluorisane vode, koja trenutno dopire do oko 200 miliona Amerikanaca, odnosno oko dvije trećine stanovništva.
Zabrana države Utah, koju je u četvrtak potpisao guverner Spencer Cox, trebalo bi da stupi na snagu 7. maja. Zakonodavna tijela drugih država koje predvode republikanci, uključujući države North Dakota, Tennessee i Montana, razmatraju slične mjere.
Zabrana nije ograničena samo na crvene države. Liberalno orijentisani gradovi kao što su Portland, Oregon, te grad i okrug Honolulu na Havajima, takođe su zabranili fluorizaciju.
Fluorid je prvi put uveden u sisteme vode u SAD 1945. godine, dramatično smanjujući karijes u djetinjstvu i gubitak zuba kod odraslih. Centri za kontrolu i prevenciju bolesti hvale ga kao jedno od najvećih dostignuća javnog zdravlja 20. stoljeća.
No, rasle su kontroverze oko njegovih potencijalnih neurotoksičnih učinaka. Prošle godine, Ministarstvo zdravlja i socijalnih usluga pod bivšim predsjednikom Joeom Bidenom zaključilo je s „umjerenim samopouzdanjem“ da su viši nivoi fluorida povezani sa nižim IQ rezultatima.
Ovog januara, članak u prestižnom časopisu JAMA Pediatrics, čiji su autori isti naučnici iz vlade, otkrio je „statistički značajnu povezanost“ između izloženosti fluoridu i smanjenog IQ-a. Međutim, ostavila je otvorena ključna pitanja o tome koji nivoi doze mogu biti štetni.
Sigurnosni prag Svjetske zdravstvene organizacije iznosi 1,5 miligrama po litru, što je otprilike dvostruko više od američke smjernice od 0,7 mg/l, a studija kaže da nema dovoljno podataka da bi se utvrdilo da li tu granicu treba revidirati.
Stomatološka i javnozdravstvena zajednica generalno se protive okončanju fluorizacije. Kritičari nedavne studije tvrde da nije uspjela na adekvatan način kontrolisati zbunjujuće varijable i faktore okoline.
Fluorid se prirodno pojavljuje u različitim koncentracijama i jača zube na nekoliko načina: vraćanjem minerala izgubljenih u kiselini, smanjenjem proizvodnje kiseline od strane bakterija koje uzrokuju karijes i otežavajući prianjanje tih bakterija na caklinu.
Zagovornici tvrde da fluorizacija smanjuje socioekonomske razlike u stomatološkoj njezi.
Ali s fluoridnim pastama za zube koje su široko dostupne od 1960-ih, neka istraživanja ukazuju na smanjenje povrata.
Nedavna kanadska studija je otkrila da prestanak fluorizacije povećava karijes zuba, dok je irska studija izvijestila o smanjenju ozbiljnog karijesa u fluoriranim i nefluoriranim područjima.
Politika fluorizacije također se uvelike razlikuje od zemlje do zemlje, a mnoge, uključujući Njemačku i Francusku, potpuno izbjegavaju ovu praksu.