Članak

VLAST ZAKAZALA

Centar za sigurnosne studije upozorava na nedostatak institucionalne saradnje s NATO-om

(Patria) - Nakon skoro pola godine od uspostavljanja Vijeća ministara BiH i mjesec dana od donošenja Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o uspostavljanju Komisije za saradnju s NATO-om, još uvijek nema konkretnih aktivnosti na njenoj implementaciji, saopćeno je danas iz Centra za sigurnosne studije.

"Postavlja se opravdano pitanje da li i ova odluka Vijeća ministara BiH dijeli sudbinu usvojenih zakonskih rješenja s ‘historijske sjednice’, koja nemaju svoju daljnju prohodnost u zakonodavnoj proceduri, odnosno nisu stigla do poslanika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.

Podsjećanja radi, Komisija za saradnju s NATO-om je, između ostalog, nadležna i za organizaciju i rukovođenje izradom godišnjih dokumenata Programa reformi u okviru saradnje BiH i NATO-a te dostavljanje istih Vijeću ministara BiH na razmatranje i usvajanje. Također, nadležna je i za realizaciju obaveza iz dokumenta „Program Reformi Bosne i Hercegovine“. BiH još uvijek nije dostavila NATO-u Izvještaj o realizaciji obaveza iz Programa reformi za 2022. godinu, a obzirom na kašnjenje u uspostavi Komisije, nije ni otpočela sa radom na izradi nacrta Programa reformi za 2023. godinu.

Kako će se sve to odraziti na saradnju BiH s NATO-om, ostaje da se vidi, ali za pretpostaviti je da će NATO, kao i do sada, imati razumijevanja za složene političke odnose u BiH. S obzirom na iskazani optimizam novih vlasti, vjerovatno su očekivanja NATO-a bila veća, posebno imajući u vidu i odobrenu finansijsku podršku u formi paketa prilagođenih mjera jačanju odbrambenih kapaciteta BiH te nedvojbeno političko opredjeljenje kao garanciju da BiH može računati na pomoć Alijanse u eventualnom ugrožavanju njenog suvereniteta i teritorijalnog integriteta.

Građani i organizacije civilnog društva, koje se bave pitanjima sigurnosti, iskazuju svoju zabrinutost zbog prekida euroatlanskog puta te očekuju obnavljanje funkcionalne institucionalne saradnje s NATO-om, posebno od državnog tijela koje je zaduženo za ispunjavanje preuzetih obaveza i dostavljanje zvaničnih dokumenata u okviru Akcionog plana za članstvo BiH (MAP BiH)", saopćeno je.

#CSS #Institucije #NATO #saradnja #BiH