(Patria) – Ruski predsjednik Vladimir Putin i sjevernokorejski lider Kim Jong-un zaključili su njihov prvi samit odlukom da 'grade jače odnose'.
U toku dvosatnog susreta u ruskom gradu Vladivostoku, Putin je ponudio pomoć Sjevernoj Koreji da izađe iz mrtve tačke kad su u pitanju odnosi sa drugim zemljama, koji su pogoršani zbog razvoja nuklearnog programa u Sjevernoj Koreji.
'Imali smo značajnu raspravu, jedan na jedan', izjavio je Putin nakon sastanka. 'Razgovarali smo o historiji naših odnosa. Također smo razgovarali o sadašnjem trenutku i mogućnostima za razvoj bilateralnih veza. Naravno, govorili smo i o situaciji na korejskom polutoku.'
I dok dva lidera nisu najavili sporazume, ipak se ton komunikacije razlikovao od onog na samitu sjevernokorejskog lidera i američkog predsjednika Donalda Trumpa u Vijetnamu, koji je završio bez dogovora i sa različitim objašnjenjima neuspjeha da se ostvari napredak na denuklearizaciji korejskog poluotoka.
Putin je kazao Jong-unu da podržava njegove napore da normalizira odnose Sjeverne Koreje i SAD, te da se nada da će njihov samit pomoći da se definira uloga Rusije u oživljavanju pregovora između Washingtona i Pyongyanga.
Kim je dočekan sa svim počastima koje pripadaju jednom državniku prilikom posjete, uključujući vojni orkestar, sa stjuardima u bijelim rukavicama koji trče uz voz i brišu svaki trag prašine koji bi on mogao dotaći izlazeći iz voza.
Rusija se protivi zapadnim sankcijama, ali, kao i Kina, želi vidjeti smanjenje sjevernokorejskog nuklearnog programa, piše britanski list Guardian.
Na dnevnom redu se trebalo naći i pitanje 10.000 sjevernokorejskih radnika na radu u Rusiji koji su prinuđeni napustiti tu zemlju do kraja godine. Radna snaga čini veći dio izvoza Sjeverne Koreje i izvor novca. Navodno je Pyongyang već tražio od Rusije da zadrži radnike i poslije roka, a zbog deficita hrane, vjerovatno će tražiti humanitarnu pomoć od Rusije koja je proteklih godina već Koreji osigurala pomoć u hrani u vrijednosti od 25 miliona dolara.
Guardian također piše da bi Rusija željela doći do značajnijeg pristupa mineralnim resursima S. Koreje, uključujući rijetke metale. Istovremeno, S. Koreja računa na ruske izvore električne energije, kao i investiranje u modernizaciju zastarjele industrije, željeznica i druge infrastrukture.