Članak

EU4PSD

EU i Njemačka osigurale devet miliona eura za jačanje konkurentnosti kompanija iz BiH

Preduzeća u Bosni i Hercegovini imat će priliku da postanu konkurentnija, inovativnija i otpornija zahvaljujući novom trogodišnjem projektu Razvoja privatnog sektora u BiH (EU4PSD).

(Patria) - Preduzeća u Bosni i Hercegovini imat će priliku da postanu konkurentnija, inovativnija i otpornija zahvaljujući novom trogodišnjem projektu Razvoja privatnog sektora u BiH (EU4PSD).

Ovaj projekat, koji finansiraju Evropska unija i njemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), pomoći će mikro, malim i srednjim preduzećima da usvoje digitalna i zelena rješenja, otvarajući nove mogućnosti na tržištu EU.

Na današnjem Kick-off događaju u Europe House u Sarajevu, organizacije koje provode projekat GIZ i OECD predstavile su ciljeve projekta te ozvaničile saradnju sa partnerima.

Predstavnici preduzeća, relevantnih institucija i privrednih komora razgovarali su o izazovima i potrebi za digitalnim i zelenim rješenjima u privatnom sektoru, što je od suštinskog značaja za ekonomsku budućnost BiH.

- Drago mi je da EU finansira ovaj trogodišnji projekat za podršku mikro, malim i srednjim preduzećima kao dio naše kontinuirane posvećenosti preduzećima u Bosni i Hercegovini.

Kroz tehničku podršku i grantove pomažemo kompanijama da se uključe u digitalnu i zelenu transformaciju, inoviraju i postanu konkurentnije.

Jači, otporniji privatni sektor je ključan za otključavanje ekonomskih mogućnosti i približavanje BiH jedinstvenom tržištu EU - rekao je šef saradnje Delegacije EU u BiH Stefano Ellero.

Lokalni partneri će implementirati digitalna i zelena rješenja za ciljne grupe, uključujući izvozno orijentirana preduzeća, startupe, inovativne firme te preduzeća koja vode žene i mladi.

Rezultati ovih grantova pomoći će u unapređenju politika i strategija, jačajući digitalni i zeleni ekosistem.

- Bosna i Hercegovina se suočava sa složenim izazovima u svojoj zelenoj i digitalnoj transformaciji, koja zahtijeva poboljšanu infrastrukturu, obrazovanje i usklađivanje politika sa EU.

Da bi pristupili međunarodnim tržištima preduzeća, moraju modernizirati poslovanje i uskladiti se sa standardima EU. Njemačka i Evropska unija će kroz ovaj projekat pomoći da se premosti ovaj jaz - rekao je Jens Elsner, šef programa u GIZ-u.

Uprkos snažnom ekonomskom potencijalu, Bosna i Hercegovina se suočava sa značajnim izazovima u stvaranju okruženja u kojem preduzeća mogu napredovati.

Privredne komore imaju ključnu ulogu u pomaganju preduzećima da pristupe finansiranju, obuci i stručnim savjetima, čime se olakšava implementacija digitalnih i zelenih rješenja.

- U okviru ovog projekta, Komorin zadatak je uspostavljanje Centra za odgovorno poslovanje i zahvaljujemo GIZ-u na ukazanom povjerenju.

Ovo će biti lokalni centar za podršku koji informira, podiže svijest i savjetuje bh. kompanije o standardima i zahtjevima koji se odnose na zakonodavstvo EU, propise Zelene agende i standarde i povezuje ih s lokalnim stručnjacima i pružaocima usluga.

Dakle, ovaj Centar će biti prva linija podrške industriji u stvaranju svijesti cijele industrije o trenutnom i predstojećem evropskom zakonodavstvu i obavezama kompanija koje izvoze u EU - kazao je Vjekoslav Vuković, potpredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH.

Dodao je da će usluge Centra pozicionirati VTK BiH kao lidera u promoviranju odgovornog poslovanja, nadovezujući se na postojeći profil Komore u oblasti Zelene ekonomije i na web stranici https://zelenaekonomija.komorabih.ba/, koja je također uspostavljena uz podršku GIZ-a.

Kroz ovaj projekat, GIZ će raditi direktno sa kompanijama na usvajanju zelenih i digitalnih praksi, poboljšati pristup finansijama i pružiti tehničku pomoć za digitalnu transformaciju i ekoinovacije.

U međuvremenu, OECD će predvoditi napore na makro nivou, fokusirajući se na izgradnju kapaciteta ključnih aktera za planiranje dugoročnog ekonomskog oporavka i razvoj politika.

Ministarstvo privrede Tuzlanskog kantona, kao dio inovacijskog haba u Tuzli, i jedan od partnera proširit će svoje usluge podrške preduzećima u procesu zelene i digitalne tranzicije kroz projekt EU4PSD.

Kako je kazao Edin Duraković, ministar Ministartsva privrede TK ovaj projekat ima stratešku dimenziju za razvoj Tuzlanskog kantona, te osim direktne podrške kompanijama, on doprinosi jačanju inovacijskog i poduzetničkog ekosistema, unapređenju kapaciteta Digitalnog inovacijskog HUB-a u Tuzli, te povezivanju aktera iz javnog, privatnog i civilnog sektora.

Time se stvaraju preduslovi za inkluzivan, održiv i dugoročno otporan regionalni razvoj.

- TwinTransition projekat kojeg ćemo implementirati predstavlja značajan iskorak u strateškom pravcu razvoja Tuzlanskog kantona, jer direktno doprinosi jačanju konkurentnosti malih i srednjih preduzeća - posebno onih koja su izvozno orijentisana ili imaju potencijal za nastup na međunarodnim tržištima.

Ministarstvo stoji uz ovu inicijativu i nastavit ćemo aktivno raditi na kreiranju povoljnog ambijenta za inovacije, ulaganja i rast naše privrede - rekao je Duraković.

Evropska unija i njemačka vlada ostaju posvećene pružanju podrške privatnom sektoru Bosne i Hercegovine. EU finansira projekat EU4PSD sa osam miliona eura, zajedno s njemačkom vladom, koja obezbjeđuje milion eura.

EU4PSD je dio GIZ-ovog programa "Održivi ekonomski razvoj i promocija zapošljavanja (SEDEP)" u BiH, koji uključuje i komponentu za jačanje stručnog obrazovanja i obuke (SVET), koju sufinansira švicarska vlada.

Više informacija o projektu Razvoja privatnog sektora u BiH (EU4PSD) možete pročitati na web stranici https://digigreen.ba/eu4psd/.

#Evropskaunija #Biznis #Njemačka #Ekonomija #kompanije #Preduzeća