Članak

Da su na vrijeme radili danas FBI ne bi istraživao AUBiH niti bi Osmica imao diplomu!

Komentar od Ambasada SAD-a Patria nije dobila, a tražila ga je više puta, jer je ovaj fakultet osnovan pod američkom zastavom.

Piše A. Čorbo-Zećo


Koliko smo daleko zalutali kada je riječ o olakom otvaranju privatnih fakulteta, ali i olakom shvaćanju pisanja medija najbolje se dokazuje u slučaju zvanom Američki univerzitet u BiH kontroverznog Denisa Prcića.

Tek nakon što se otkrilo da je navodno na ovom univerzitetu diplomirao i Osman Mehmedagić, direktor OSA-e, pažnja medija je skrenuta na ovaj Univerzitet, a Novinska agencija Patria četiri godine piše, a i tužena je od strane Prcića, jer je ukazivala na nelegalnost i sve sumnjivo u vezi ovog fakulteta. Trebamo li spominjati kakve smo pritiske imali na Sudu u Tuzli, čak je i sutkinja tražila nagodbu i to tako što ćemo izbrisati objavljene tekstove!? 

Inače, Mehmedagić je svoju diplomu proglasio tajnom, pa je Tužilaštvo pokrenulo istragu. Jedna diploma iz Banja Luke proglašena mu je nevažećom.

Mediji danas pišu da je „Tužilaštvo BiH zaprimilo informaciju FBI Ureda Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u kojem ih je obavijestilo o saznanjima o mogućim nezakonitostima počinjenim od strane Američkog univerziteta i Denisa Prcića, koji je državljanin SAD-a“.

Komentar od Ambasade SAD Patria nije dobila, a tražila ga je više puta, jer je ovaj fakultet osnovan pod američkom zastavom. Danas kada su stvari poprilično izmakle kontroli stiže reakcija.

Tužilaštvo BiH moralo je reagirati još 2017. godine kada su nastali prvi tekstovi kako predsjednik AUBiH Denis Prcić zloupotrebljava Američku školu za ekonomiju u Sarajevu. 
Sarajevo je za njegov biznis veće, i zanimljivije tržite od Tuzle. Ukoliko bi studente iz sarajevske regije slao u Tuzlu, sigurno bi izgubio dio studenata. Zbog toga ih umjesto u Tuzlu protuzakonito šalje da predavanja slušaju na Američkoj školi za ekonomiju u Sarajevu. AUBiH poslovao je u sivoj zoni, zarad vlastitog profita.

Povezani tekstovi

Američki univerzitet u BiH bez američke diplome, dozvole za rad i kampusa u Sarajevu!

ISTRAŽILI SMO Imaju li studenti Američkog univerziteta u BiH američke diplome?

AU u BiH u dugovima, Prcić od studenata traži još po 1.500 KM i ne da diplome

Nejasno je kakav status uopće imaju diplome dobivene na Američkom univerzitetu u BiH. Studenti koji pohađaju ovaj fantomski univerzitet u Sarajevu nadaju se legalnoj diplomi - i bosanskoj i američkoj. U medijskoj kampanji sa AUBIH tvrde da izdaju Američku akreditovanu diplomu. Ono što domaća javnost ne zna jeste da akreditacija koju AUBiH posjeduje više ne vrijedi jer je ugašen ACICS (agencija za akreditaciju iz SAD) koja im je izdala ovaj papir!

Ministarstvo obrazovanja SAD je u decembru 2016. poništilo (oduzelo) akreditacijske nadležnosti ACICS-u,  pa su sve njihove akreditacije proglašene nevažećim, uključujući i onu koju je dobio Američki univerzitet u BiH. 

Sada kako piše Raport Tužilaštvo je dobilo i informaciju da Univerzitet, koji se ne može zvanično pronaći na adresama na kojima je prijavljen, organizira nastavu na neutvrđen način i omogućava besplatno studiranje određenim policijskim službenicima.

„Došli smo do saznanja da je veći broj pripadnika MUP-a KS upisan na Američki univerzitet u BiH na Nacionalno-sigurnosnu akademiju“, navodi se, između ostalog, u informaciji Tužilaštva BiH.
Tužilaštvo od kantonalnog ministarstva traži informacije o postojanju Američkog univerziteta na području KS, za koji je utvrđeno „da je čak u prostorijama Srednje mašinske škole u Sarajevu organizirao nastavu uz učešće profesora Alije Kožljaka, Selme Cikotića i Samira Rizve“, te da li je takva institucija registirana u KS, odnosno da li je započeta njena registracija.

Također, Tužilaštvo BiH od Ministarstva obrazovanja traži i podatke o broju studenata iz KS na svim obrazovnim institucijama koje su u bilo kojem smislu vezane za Američki univerzitet u BiH i Denisa Prcića.

 
 

#BiH