Članak

AU u BiH u dugovima, Prcić od studenata traži još po 1.500 KM i ne da diplome

Nakon što je postalo jasno da studenti ne mogu riješiti problem Prcića su prijavili ACICS-u koji omogućava AUBiH validnost diploma u SAD-u

SARAJEVO, (Patria) - Nakon što su mediji jučer objavili vijest o diplomi direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Osmana Mehmedagića a koju je navodno dobio 2013. godine na Američkom univerzitetu u BiH, medijskim redakcijama javili su se studenti koji prolaze golgotu i ucjene predsjednika AU u BiH Denisa Prcića. Iako se studentima prilikom upisa garantuje diploma koja je priznata i u Sjedinjenim Američkim Državama jer AU u BiH ima akreditaciju ACICS-a, Prcić je zatražio od studenata i njihovih roditelja da uplate dodatnih 1.500 KM kako bi AU u BiH izvršio reakreditaciju koja košta 450.000 KM. Neki od studenata su se pobunili s obzirom da im to nije precizirano u ugovorima, te nisu izvršili uplatu, a Prcić ih je istjerao iz kabineta.  

Svoje tvrdnje studenti su dokazali brojnim e-mailovima, te slikama komunikacija, te viber i FB prepiske.

U mailovima koje je Prcić slao studentima obraćajući se i njihovim roditeljima, a koje je dobila Novinska agencija Patria, od studenata traži da uplate 1.500 KM za reakreditaciju AUBiH u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD). Prcić navodi da ako se ne izvrši reakreditacija da će imati akreditaciju samo Agencije za razvoj visokog obrozavanja i osiguranje kvaliteta Bosne i Hercegovine. On je čak zaprijetio studentima da neće dobiti diplome ukoliko ne uplate 1.500 KM.

„Ti troškovi nemaju nikakve veze sa studentima i četvrtom godinom fakulteta. Mi smo s AUBiH potpisali ugovore kada sam započinjali studij i u njima je precizirano da se cijena školarine neće mijenjati tokom akademske godine. Prcić je rekao da neće dati diplomu onima koji ne uplate 1.500 KM. To je ucjena. Prvo je bilo kao dobrovoljna uplata, ali je na kraju postala obavezna“, tvrde studenti.

U e-mailu koji je Prcić poslao studentima 1. marta 2020. godine optužuje studente i roditelje studenata za nezahvalnost i širenje nezadovoljstva prema AUBiH spominjući neki politički utjecaj. Tvrdi da su školarine niske za razliku od SAD-a. 

„AUBiH crpi godinama sve lične veze pronalazeći fondove da bi subvencionirali vaše niske školarine, akreditacije i mnoge druge operativne troškove i ivente. Međutim i mi smo se iscrpili te radi studentske nezahvalnosti i nezadovoljstva nemamo više volju da nastavimo“, napisao je Prcić.

Studenti su se nakon što im je ugašen LMS (sistem za upravljanje učenjem) na Viber grupi u kojoj su učesnici razgovora bili i uposlenici AUBiH na čelu s Prcićem tražili pojašnjenje zašto im je ugašen LMS i zbog čega moraju čekati šest mjeseci za diplomu.

„Praksa, ocjene, zaključivanje semestra, senior projekat, seminarski radovi, COVID-19, Studentska služba“, glasio je odgovor Prcića.

Nakon konstatacije studenata da je sve to prošlo i da im nije jasno, ako već ne mogu dobiti diplomu, zbog čega im se ne izdaju uvjerenja o završenom studiju Prcić i ostali uposlenici napustili su Viber grupu.

Nakon što je postalo jasno da studenti ne mogu riješiti problem Prcića su prijavili ACICS-u koji omogućava AU BiH validnost diploma u SAD-u. ACICS je nakon prijave studenata zatražio hitno očitovanje Prcića vezano za iznesene navode.

Novinska agencija Patria i ranije je pisala o neregularnostima Američkog univerziteta u BiH s obzirom da on nije registriran u Sarajevu već je osnivač Američke škole za ekonomiju. Iako smo danas otišli na adresu koja je navedena na zvaničnoj stranici AU u BiH Zmaja od Bosne 8 (zgrada Mašinske tehničke škole) tamo nismo zatekli nikoga i zgrada je bila zaključana. Ni na telefone AU u BiH u Sarajevu i Tuzli danas se niko nije javljao. 

Kako je Patriji potvrđeno iz više izvora predmet vezan za Američki univerzitet u BiH već godinama stoji u Tužilaštvu KS i nema nikakve istrage o prijavljenim neregularnostima. Inače kao predavači na AU u BiH su Selmo Cikotić, kandidat za ministra sigurnosti BiH i Samir Rizvo uposlenik Ministarstva sigurnosti BiH. 

Da li će AU u BiH završiti kao neki od sada već bivših privatnih univerziteta ostaje da se vidi. 

#BiH