(Patria) - Odlukom Evropskog vijeća o statusu kandidata Bosna i Hercegovina je napravila još jedan formalni korak u procesu pristupanja u Evropsku uniju, a kojem je prethodilo Mišljenje Evropske komisije 2019. godine te podnošnje zahtjeva za članstvo 2016. godine.
„Ovo je snažna poruka građanima BiH, institucijama u BiH i vlasti u BiH da smo na pravom putu kad govorimo o procesu evropskih integracija”, kazao je tim povodom direktor Direkcije za evropske integracije Edin Dilberović.
Dodao je kako je odluka “rezultat političkog momenta u kojem se Evropa i svijet nalaze, ali je također i rezultat onoga što je do sada u BiH urađeno“.
Dilberović je istaknuo da je ovo vjetar u leđa bh. društvu i njegovoj evropskoj perspektivi, te kako ovo treba biti poticaj za institucije i vlasti da nastave ispunjavati ono što se od njih očekuje.
Kazavši kako su zadaci koji nas očekuju u nastavku procesa poznati, a to je 14 ključnih prioriteta, Dilberović je pojasnio da će napredak u njihovom ispunjavanju voditi ka otvaranju pregovora o članstvu u EU što je suštinska faza procesa pristupanja.
„Uloga institucija i uloga vlasti je da iskoristimo trenutak u kojem se BiH nalazi i pokažemo kroz donošenje jasnih zakonskih rješenja i strategija koje se od nas očekuju da mislimo ozbiljno nastaviti ovaj put i ovaj proces koji nema alternativu“, zaključio je Dilberović.
Sljedeći formalni korak u procesu pristupanja države u EU su pregovori o članstvu. Pregovori sa državom kandidatkinjom se otvaraju nakon što EU procijeni da je ostvarila dovoljan stepen ispunjavanja kriterija za članstvo, a o tome jednoglasnu odluku donosi Evropsko vijeće. Država je u obavezi da pruzme pravnu stečevinu EU (acquis), a pregovori se vode o načinu i rokovima njenog preuzimanja. Važna početna faza ovog procesa je analitički pregled usklađenosti zakonodavstva (screening), a pregovori se završavaju zaključivanjem ugovora o pristupnju u EU.