Piše: Amra Vrabac
U tri državne policijske agencije krajem 2024. godine nedostajalo je 1.252 policijska službenika.
To su zvanični podaci iz Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) gdje nedostaje oko 105 policijskih službenika, u Direkciji za koordinaciju policijskih tijela 409, a najveći broj već godinama je u Graničnoj policiji BiH gdje nedostaje čak 738 policijskih službenika. Na čelu SIPA-e je od 2020. godine Darko Ćulum čiji je mandat istekao u julu 2024. godine, direktor GP BiH je Mirko Kuprešaković, a direktor DKPT-a je Enes Karić.
Krajem 2024. godine uhapšen je ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić, a odlukom Kolegija Vijeća ministara BiH dužnost ministra obavljat će Ivica Bošnjak. Iako je prije nekoliko mjeseci usvojen plan prijema kadeta u policijske agencije, redovnom dinamikom nedostajući kadar neće se popuniti ni u narednih pet godina. Najveći broj kadeta uvijek prima Granična policija BiH, ali konkursna procedura i školovanje kadrova traje i više od godinu, a u isto vrijeme policijske agencije napuštaju policijski službenici najviše zbog ispunjavanja uslova za penziju. Povećanje kapaciteta agencije za školovanje, veći broj konkursa i eventualna izmjena zakona kojom bi se za koju godinu produžio radni vijek policajaca ostaju zadaća Vijeća ministara BiH.
Ove tri agencije pitali smo i za broj policijskih službenika koji u 2025. godini stiču pravo na penzionisanje, pa će tako u SIPA-i biti 20 policijskih službenika manje, u GP BiH uslove ispunjava 125 policijskih službenika, a u DKPT-u 80. Uz 1.252 policijska službenika koji već nedostaju, uz ove podatke taj broj narast će na 1.477 policijskih službenika.
Prema podacima koje su Patriji dostavile ove tri policijske agencije najveći broj zaposlenih ima Granična policija BiH 1.887, zatim DKPT 818, a SIPA 743 zaposlena.
U izvještaju o radu SIPA-e za 2023. godinu sa 735 zaposlenih popunjenost je bila 77 posto u odnosu na broj sistematiziranih radnih mjesta, od čega su 529 policijska službenika ili 79% popunjenih radnih mjesta.
Iako smo tražili podatke o nacionalnoj strukturi zaposlenih u ove tri agencije, podatke su nam dostavili samo iz Direkcije za koordinaciju policijskih tijela. Od 818 zaposlenih 438 je Bošnjaka, 253 Srba, 121 Hrvat i 6 ostalih.
Nacionalna struktura u SIPA-u polovinom 2024. godine od 739 zaposlenih izgledala je ovako: Srba 307, Bošnjaka 304, Hrvata 128. To su podaci koji su ranije objavljeni.
Iako bi nacionalna struktura trebala odražavati nacionalnu strukturu stanovništva BiH prema popisu iz 1991. godine, jer se taj popis primjenjuje na državne policijske agencije jasno je da u SIPA-i nedostaje veći broj Bošnjaka.
Situacija je još poraznija kada je riječ o rukovodećim pozicijama, ali ni GP BiH ni SIPA nisu dostavili nacionalnu strukturu rukovodećih kadrova, dok iz GP BiH nisu uopće naveli koji je broj rukovodećih pozicija. Podatke je dostavila samo Direkcija za koordinaciju policijskih tijela gdje je sedam rukovodećih pozicija, od toga 3 Bošnjaka (1 rukovodeće mjesto po ovlaštenju), dva Srbina i dva Hrvata (jedno rukovodeće mjesto po ovlaštenju).
Iz SIPA-e su za Patriju naveli da je broj rukovodećih pozicija 15 (direktor Agencija, savjetnik i rukovodioci osnovnih organizacionih jedinica) i 37 policijskih službenika na pozicijama rukovodilaca unutrašnjih organizacionih jedinica, dok su četiri državna službenika na pozicijama rukovodilaca osnovnih organizacionih jedinica i sedam službenika na pozicijama šefova unutrašnjih organizacionih jedinica.
Patria je ranije objavila da je među tim pozicijama manje Bošnjaka nego što bi trebalo biti, dok Granična policija BiH krije te podatke.