(Patria) - Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine i Delegacija Evropske unije u BiH nastavljaju sa aktivnostima na promociji i zagovaranju veće upotrebe sudske nagodbe.
O važnosti aktivnijeg i kontinuiranog angažmana sudova, u pogledu veće upotrebe sudske nagodbe kao mirnog načina rješavanja sporova, govorilo se tokom druge po redu održane panel diskusije „Uloga suda u zaključenju sudske nagodbe“, koja je danas održana u Trebinju.
Tokom panel diskusije kojoj su prisustvovali predstavnici VSTV-a BiH, Delegacije EU, sudije i predsjednici parničnih/privrednih odjeljenja iz 20-ak prvostepenih sudova, govorilo se o usaglašavanju stava unutar sudijske zajednice u pogledu uloge suda u zaključenju sudske nagodbe, s posebnim fokusom na dileme u pogledu balansa između nastojanja suda da stranke zaključe sudsku nagodbu i obaveze poštivanja načela nepristrasnosti.
Intenzivnija primjena ovog instituta dovodi do bržeg rješavanja predmeta i značajnog smanjenja troškova za stranke u sudskom postupku, te je stoga aktivnija uloga suda u promociji sudske nagodbe, kao mirnog načina rješavanja sporova, prepoznata kao jedan od načina za veću upotrebe ovog instituta.
Kako je istakao Admir Suljagić, direktor Sekretarijata VSTV-a BiH, alternativno rješavanje sporova, uključujući i sudsku nagodbu, predstavlja jednu od oblasti koje reformska inicijativa Evropske unije ima u svom primarnom fokusu, što bh. pravosuđe dodatno obavezuje na sistemsko uređenje ove oblasti.
„Iz perspektive EU, ova metoda jako je bitna za smanjenje broja zaostalih predmeta i povećanje efikasnosti, i već u nekoliko ciklusa proširenja jedno je od ključnih mjerila za otvaranje i zatvaranje poglavlja 23 o pravosuđu sa zemljama koje pregovaraju o članstvu“ – naglasio je tokom svog obraćanja Drino Galičić, predstavnik Delegacije Evropske unije u BiH.
Sudska nagodba prepoznata je kao jedan od najpogodnijih načina za rješavanje sudskih sporova na brži način, naročito u predmetima koji se odnose na naplatu komunalnih i sličnih usluga male vrijednosti, radne sporove, isplatu dugova i naplatu novčanih potraživanja, naknadu štete, podjelu stvari i nekretnina u zajedničkom vlasništvu, materijalna davanja, porodične sporove i sporove u vezi sa alimentacijom i drugo.