


Piše: Amra Vrabac
Ovih dana Javni radio-televizijski servis Bosne i Hercegovine (BHRT) obilježava 80 godina rada i postojanja. A kada čujete da neko ima 80 godina, odmah sebi vizualiziramo stare osobe i pomagala koja u tim godinama vrlo često moraju koristiti. Sigurno vam se barem jednom desilo da se iznenadite kada vidite vitalnu osobu u tim godinama, jer i prosječni životni vijek u BiH iznosi oko 80 godina.
E upravo danas BHRT podsjeća na nekog umornog starca koji mora koristiti raznorazna pomagala da bi ostao funkcionalan.
Šta je danas osnovni problem BHRT-a? Novac, menadžment, nebriga države, nedostatak ljudi ili sve od nabrojanog.
Ipak i pored svih ovih problema, BHRT uspijeva, a i to ponajviše zahvaljujući predanim ljudima, praviti program koji zadovoljava formu Javnog RTV servisa.
No, već dvije godine nova vladajuća koalicija nije se bavila pitanjem Javnog RTV servisa BiH, a u međuvremenu je vlast na „otvorene prijelome“ stavljala flaster. No, danas više ne pomaže ni taj flaster.
Na BHRT-u se ovih dana dešavaju procesi koji će odrediti dalju budućnost starca sa početka priče. No, ništa od toga ne može proći bez upliva politike.
Krenimo redom. U toku je izbor članova Upravnog odbora BHRT-a, a prijave je poslalo 18 kandidata. No, kako je Patriji potvrđeno, ne ispunjavaju sve prijave formalno-pravne uslove. Intervjui su zakazani za 15. april. Nakon obavljenog intervjua koje provodi Vijeće RAK-a, Parlamentarnoj skupštini BiH dostavlja se rang lista kandidata s koje se bira po jedan član iz reda Bošnjaka, Srba, Hrvata i Ostalih.
I dok je vlast bila gluha za probleme BHRT-a, čini se da su određene politike jako zagrijane za pozicije kako u Upravnom odboru, tako i za rukovodeće pozicije na BHRT-u.
Tako se za člana Upravnog odbora BHRT-a prijavio Mario Vrankić, bivši direktor BHT-a (direktor programa). On se povukao sa pozicije 2017. godine, a danas kao penzioner želi u Upravni odbor BHRT-a. Kada je te 2017. godine naveo da odlazi zbog cjelokupne finansijske situacije, nejasno je kako Vrankić sada ima energije da se bavi istim onim problemima zbog kojih je, navodno, i napustio poziciju direktora BHT-a. Vrankić se na BHT vratio 2019. godine i ostao sve do decembra 2024. kada se penzionisao. Nije tajna da je Vrankić blizak strukturama HDZ-a. Navodno se za člana UO prijavio i Jozo Pavković, dugogodišnji urednik u Večernjem listu BiH, neki od uposlenika BHT-a, ali i nekih drugih medija.
Sam proces izbora novog UO potrajat će još neko vrijeme, a posebno zbog problema u funkcionisanju aktuelne koalicije na nivou BiH. Treba podsjetiti da se mjesecima čekalo imenovanje članova Vijeća RAK-a do konačne potvrde u Domu naroda PS BiH. A imajući u vidu problem sa većinom u Domu naroda, novi saziv UO sigurno neće biti prioritet.
No, dok se to ne desi, aktuelni Upravni odbor BHRT-a trebao bi provesti proceduru izbora direktora BHT-a, a konkurs je zatvoren prije nekoliko dana. Ukoliko se bude poštovao dosadašnji princip, direktor BHT-a trebao bi biti neko iz reda hrvatskog naroda. Trenutni omjer pozicija je generalni direktor Bošnjak, direktor BHT v.d. iz reda Hrvata i direktor Radija BH 1 Srbin.
Ukoliko pak dođe do rotacije na mjestu direktora BHT-a to bi se direktno odrazilo i na izbor generalnog direktora BHRT-a. Mandat aktuelnom direktoru Belminu Karamehmedoviću ističe u septembru ove godine, a već sada se u kuloarima mogu čuti neka od mogućih imena. Tako se u hodnicima Sivog doma spominje ime Amira Zukića, aktuelnog direktora N1 televizije, ali i Duške Jurišić, dobro poznatog lica u medijima, a sada aktuelne zamjenice ministra za ljudska prava i izbjeglice. Ona je na toj poziciji iz kvote Naše stranke.
Na svečanosti u Narodnom pozorištu u Sarajevu povodom 80 godina BHRT-a pojavili su se HDZ-ovi kadrovi Marinko Čavara, Davor Bunoza, Josip Brkić.
Polovinom februara ove godine predsjednik HDZ-a Dragan Čović govoreći o BHRT-u kazao je:
„Nama treba Radio-televizija BiH kao nešto središnje i koja se mora finansirati ili kroz instrumente kako to rade sva uređena društva ili kroz proračun, mada ja mislim da je to loše da se radi kroz proračun jer to onda gubi smisao što se tiče vaše slobode“, kazao je odgovarajući na pitanje novinarke BHRT-a o teškoj finansijskoj krizi s kojom se suočava javni RTV servis BiH.
HDZ je sa partnerima na nivou FBiH očito dogovorio i određene pozicije na Radio-televiziji FBiH, pa je tako u UO imenovan Zoran Krešić, zagovaratelj stavova HDZ-a, trećeg entiteta, tzv. Herceg-Bosne...No, to imenovanje još treba proći Dom naroda Parlamenta FBiH.
A dok vlast već godinama gleda kako BHRT grca u dugovima, u pozadini se dogovaraju ključne pozicije. Jer, idu novi izbori, ide kampanja...