
Ćulum se rukovodstvu Rs-a pridružio u rušenju ustavnog poretka
(Patria) - U Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) otkako je osnovana 2002. godine prvi put je više Srba nego Bošnjaka. Pokazuju to podaci iz decembra 2024. godine, a u odgovoru koji je Vijeće ministara BiH utvrdilo na sjednici 17. marta ove godine na jedno zastupničko pitanje.
Na upit Patrije u decembru 2024. godine o nacionalnoj strukturi zaposlenih samo je odgovorila Direkcija za koordinaciju policijskih tijela, dok SIPA i Granična policija BiH nisu dostavile odgovor na to pitanje.
SIPA je u decembru imala 744 zaposlenih od čega je 313 Srba, 306 Bošnjaka, 123 Hrvata i dvoje uposlenih iz reda ostalih. Do promjene u odnosu Srba i Bošnjaka došlo je upravo tokom prošle godine.
Kada je riječ o policijskim službenicima Bošnjaka je 231, Srba 202, Hrvata 99, te jedan iz reda ostalih.
Od 14 glavnih inspektora u SIPA-i šest je Bošnjaka, pet Srba i trojica Hrvata.
Struktura policijskih službenika u SIPA-i
Kada je 7. marta ove godine po naređenju direktora SIPA-e Darka Ćuluma ispražnjena zgrada Regionalnog ureda u Banja Luci, a nakon što su zakoni NSRs kojima se zabranjuje rad SIPA-e na teritoriji Rs stupili na snagu u tom entitetu, a koje će Ustavni sud nešto kasnije tog dana proglasiti neustavnim, u zgradi u Banja Luci je ostao tek jedan Bošnjak, dežurni operativni. Nacionalna struktura u Banja Luci je 61 Srbin, osam Bošnjaka i devet Hrvata.
U sjedištu SIPA-e u Lukavici gdje je i sjedište Regionalne kancelarije Sarajevo je 538 zaposlenih, od čega 246 Bošnjaka, 229 Srba, 61 Hrvat, te dvoje iz reda ostalih.
U periodu od januara 2023. do decembra 2024. godine u SIPA-u je primljeno 22 policajaca, po devet Bošnjaka i Srba, te četvoro Hrvata.
Kada je riječ o trenutnoj situaciji u SIPA-u, a nakon poziva osumnjičenog za napad na ustavni poredak Milorada Dodika da Srbi iz Rs napuste SIPA-u i pređu u MUP Rs, odazvao se Ćulum koji je podnio ostavku na mjestu direktora SIPA-e, a koja još nije prihvaćena te se formalno-pravno on vodi kao direktor, te još nekoliko uposlenika. No, masovan odziv policijskih službenika je izostao.
Inače, Ćulum od 18. marta ne dolazi na posao u SIPA-u, a rad te agencije je skoro obesmišljen. Kadrovi iz Rs-a u Vijeću ministara BiH Staša Košarac i Srđan Amidžić blokirali su usvajanje informacije o SIPA-i kojom se predlaže prijelazno rješenje do izbora novog rukovodstva Agencije, s obzirom da ni zamjenika direktora SIPA-e nema od jula prošle godine, iako je Zoran Galić formalno razriješen tek u oktobru 2024. godine. Galić je u februaru 2023. godine imenovan za zamjenika direktora SIPA-e nakon dva mandata direktora GP BiH. No, u julu 2024. godine pobjegao je iz BiH kako bi izbjegao hapšenje za zloupotrebu položaja dok je rukovodio GP BiH. Hrvatska odbija da ga izruči bh. pravosuđu.
Košarac i Amidžić tražili su da se Vijeće ministara BiH samo izjašnjava o razrješenju Ćuluma, ali ne i o privremenom rješenju kojim bi se omogućio redovan rad Agencije. U ovom trenutku može se reći da SIPA radi minimalnim kapacitetom.