
(Patria) - Agencija za školovanje i stručno usavršavanje kadrova (AEPTM) sa sjedištem u Mostaru ima maksimalni kapacitet od 250 kadeta. Sa današnjim danom imaju 197 kadeta na obuci iz tri državne policijske agencije.
Kako su iz Agencije istakli za Patriju trenutno je 117 kadeta Granične policije BiH na temeljnoj policijskoj obuci I. razine (čin „policajac“) i 50 kadeta Direkcije za koordinaciju policijskih tijela (čin „policajac“), te 30 kadeta SIPA-e (činovi „policajac“ i „mlađi inspektor“).
Iako je bilo pokušaja da se poveća kapacitet ove Agencije, a takva inicijativa je odbijena na Domu naroda PS BiH uz obrazloženje da bi se time trebalo baviti Vijeće ministara BiH, Agencija ima problem i sa brojem zaposlenih jer od 65 sistematiziranih radnih mjesta popunjeno je 46 pozicija.
"Od preseljenja u novoizgrađeni kompleks objekata, Agencija za školovanje i stručno usavršavanje kadrova na temeljne, stručne i specijalističke programe može primiti 250 kadeta i policijskih službenika na različite edukacijske programe", navode u svom odgovoru.
Trajanje obuke različito je za ove tri državne policijske agencija i to temeljna policijska obuka kadeta SIPA-e I. razina (čin „policajac“) traje osam mjeseci, dok se nastavni plan i program temeljne obuke kadeta SIPA-e II. razine (čin „mlađi inspektor“) izvodi u trajanju od sedam mjeseci.
Temeljna policijska obuka kadeta GP BiH I. razina (čin „policajac“) traje osam mjeseci, dok se nastavni plan i program temeljne obuke kadeta GP BiH II. razine (čin „mlađi inspektor“) izvodi u trajanju od šest mjeseci. Nastavni planovi i programi temeljne obuke kadeta GP BiH usklađeni su s FRONTEX-ovim Zajedničkim nastavnim planom i programom temeljne obuke granične i obalne straže EU (Common Core Curriculum 2022).
Temeljna policijska obuka kadeta DKPT I. razina (čin „policajac“) traje 11 mjeseci, dok se nastavni plan i program temeljne obuke kadeta DKPT II. razine (čin „mlađi inspektor“) izvodi u trajanju od 4 mjeseca.
S obzirom da svim policijskim državnim agencijama nedostaje policijskih službenika, te da se u tom kontekstu iniciralo i povećanje kapaciteta Agencija, najveću odgovornost ipak imaju rukovodioci policijskih agencija ali i Vijeće ministara BiH koje odobrava plan zapošljavanja.
"Brži nadomjestak policijskih službenika u tri državne policijske agencije ovisi o pravodobnom planiranju unutar samih policijskih agencija. Slijedi dobivanje odobrenja za nova upošljavanja od strane Vijeća ministara BiH, nakon čega se provode natječajne procedure koje su u izravnoj nadležnosti policijskih agencija. Tek nakon toga, kadeti dolaze u našu agenciju na jedan od programa obuke. Od kada je naša agencija preselila 2020. godine u novi kompleks, nismo imali situaciju da, zbog popunjenosti smještajnih kapaciteta, kadeti neke od spomenutih policijskih agencija čekaju prijem na temeljnu obuku. Svakako da bi se povećanjem smještajnih i kadrovskih kapaciteta Agencije omogućio prijem većeg broja kadeta iz tri državne agencije.
Treba naglasiti kako naša agencija ispunjava sve planirane aktivnosti iako su njezini kadrovski kapaciteti nedostatni. Naime, trenutačna kadrovska popunjenost (46 zaposlenih od 65 sistematiziranih radnih mjesta) optimalno je dovoljna za provedbu temeljne obuke za cca 150 kadeta. U situacijama kada je broj kadeta veći Agencija organizira nesmetano izvođenjen nastavnih procesa angažiranjem vanjskih suradnika, uglavnom sveučilišnih profesora i eksperata iz pojedinih oblasti policijskoga rada, sukladno nastavnim planovima i programima", navode iz AEPTM-a.
Samo u ovoj godini tri državne policijske agencije ostaju bez značajnog broja policajaca zbog penzionisanja, a dinamika prijema kadeta ne prati taj broj niti je promijenjen Zakon o policijskim službenicima BiH kojima se mogao produžiti rad dijela policijskih službenika. No, i same izmjene zakona otvorile su brojna pitanja ko će imati stvarnu korist od izmjena, da li se time pogoduje pojedincima koji imaju činove, te da li je rukovodilac taj koji odlučuje ko može ostati, a ko ne.