Članak

BRISELSKI PORTAL

Politico o Dodiku: Postoji dugogodišnji presedan da osramoćene balkanske ličnosti bježe u Moskvu

"Vođa bosanskih Srba bježi u Moskvu dok vlasti intenziviraju potjeru", naslov je današnjeg teksta koji je briselski portal Politico posvetio predsjedniku Rs Miloradu Dodiku.

(Patria) - "Vođa bosanskih Srba bježi u Moskvu dok vlasti intenziviraju potjeru", naslov je današnjeg teksta koji je briselski portal Politico posvetio predsjedniku Rs Miloradu Dodiku.

Vođa bosanskih Srba Milorad Dodik pojavio se u Moskvi u ponedjeljak navečer, potvrdivši svoju lokaciju u video poruci, dok vlasti u Sarajevu traže međunarodnu potjernicu nakon njegove presude zbog nepoštivanja Ustavnog suda zemlje i promovisanja separatističke agende.

"Stigao sam u Moskvu", rekao je Dodik. Nije priznao da je pobjegao, ali njegov odlazak iz BiH stiže u trenutku kada se pravni pritisak u zemlji pojačava.

Predsjednik entiteta s većinskim srpskim stanovništvom i bivši član Predsjedništva BiH osuđen je krajem februara na godinu dana zatvora, a uz to mu je zabranjen politički angažman na šest godina zbog kršenja odluka visokog predstavnika.

Dodik je 2023. godine pokušao progurati zakone koji su imali za cilj blokiranje provođenja odluka državnog Ustavnog suda i izmjenu zakona na nivou entiteta. Taj potez je brzo blokirao šef Ureda visokog predstavnika (OHR) Christian Schmidt.

Prvo je izdata domaća potjernica, ali bh. vlasti odgodile su Dodikovo hapšenje, bojeći se moguće političke eskalacije u krhkoj balkanskoj državi. To se promijenilo prošle sedmice, kada je postalo jasno da Dodik planira napustiti zemlju - što je navelo zvaničnike da formalno zatraže Interpolovu crvenu potjernicu za njegovo međunarodno hapšenje.

Uticaj Dodika kao najistaknutijeg političara bosanskih Srba bio je snažan u zemlji koja i dalje ostaje duboko podijeljena duž etničkih linija, više od 30 godina nakon jednog od najkrvavijih konflikata u Evropi od Drugog svjetskog rata.

Postoji dugogodišnji presedan da osramoćene balkanske političke figure bježe u Moskvu kako bi izbjegle zatvorsku kaznu. Među njima su supruga srbijanskog predsjednika iz ratnog perioda Mira Marković, koja je 2003. godine dobila azil u Rusiji zajedno sa svojom djecom, i bivši ministar odbrane Jugoslavije Veljko Kadijević, koji je 2001. godine pobjegao u Moskvu kako bi izbjegao moguće optužnice Haškog suda za ratni zločin.



Rusija često ignoriše Interpolove potjernice i zahtjeve za izručenje kada ih smatra politički podobnim, piše Politico.

Dodik je prošle sedmice napustio BiH kako bi otišao u Beograd, odakle je doputovao u Jerusalem kako bi prisustvovao konferenciji o antisemitizmu koju je organizovala vlada izraelskog premijera Benjamina Netanyahua.

Dodik je na konferenciji uspio satjerati Netanyahua u ćošak radi fotografisanja, a kasnije je tvrdio da mu je rekao da je "veliki prijatelj Izraela i mi ćemo učiniti sve da pazimo na naše prijatelje i pomognemo im".

Dok je Dodik pokušavao da svoje prijatelje pozove upomoć, vratio se u Beograd, nestao na nekoliko dana, a onda se iznenada sinoć pojavio u Moskvi.

Francuske, njemačke, italijanske i britanske diplomate održale su prošle sedmice hitan sastanak o "ozbiljnoj političkoj i ustavnoj krizi" u BiH, a Francuska je ponovila svoju osudu postupaka koji "podrivaju ustavni poredak Bosne i Hercegovine i narušavaju javne slobode".

BiH je ostala u trajno krhkom političkom stanju od kraja rata 1995. godine. Iako je Dodik igrao ključnu ulogu u produbljivanju tih podjela, njegovo moguće uklanjanje nosi vlastite rizike i moglo bi izazvati nestabilnost ili otvoriti put za još radikalnije srpske nacionalističke figure da dobiju na značaju, piše briselski Politico.

#BiH #MiloradDodik #Rusija #Moskva #Brisel #potjernica #politico