

(Patria) - Finski predsjednik Alexander Stubb otputovao je u subotu kako bi se sastao s
američkim predsjednikom Donaldom Trumpom na njegovom imanju na Floridi, gdje su
razgovarali o jačanju bilateralnog partnerstva dvije zemlje i odigrali rundu golfa, javio je
Reuters.
„Predsjednik Stubb i ja radujemo se jačanju partnerstva između Sjedinjenih Država i Finske, a to uključuje kupovinu i razvoj velikog broja preko potrebnih ledolomaca za SAD, pružanje mira i međunarodne sigurnosti za naše zemlje i svijet“, naveo je Trump na društvenoj mreži Truth Social.
Dva predsjednika su se sastala na doručku, igrali golf i zajedno ručali. Oni su također razgovarali o pitanjima vanjske politike, uključujući Ukrajinu. Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskiy sastao se sa Stubbom u Helsinkiju prošle sedmice.
Ured finskog predsjednika je u saopštenju naveo da je Stubbova nenajavljena posjeta
Trumpovom imanju Mar-a-Lago u West Palm Beachu na Floridi bila neformalna.
Sastanak je održan dan nakon što je Trumpov potpredsjednik JD Vance nepozvan posjetio Grenland, poluautonomnu teritoriju Danske - bliskog nordijskog saveznika Finske. Vance je optužio Dansku da loše obavlja posao čuvanja Grenlanda.
Trump je izrazio interes za preuzimanje Grenlanda, u sve većem međunarodnom nadmetanju za kontrolu Arktika. Vlada Danske protivi se takvom potezu, kao i većina stanovnika Grenlanda. Finska je vodeći svjetski proizvođač ledolomaca. Oko 80% brodova su projektovale finske kompanije, a oko 60% ih je izgrađeno u finskim brodogradilištima.
U novembru su Kanada, Finska i administracija bivšeg predsjednika Joea Bidena potpisale sporazum pod nazivom Icebreaker Collaboration Effort (ICE) da rade „zajedno na razvoju arktičkih i polarnih ledolomaca svjetske klase kroz razmjenu znanja, informacija i resursa“.
Prije svoje posjete, Stubb je rekao da se nada da će igrati golf s Trumpom i da bi diplomatija ledolomca mogla pomoći Finskoj da održi dobre odnose sa SAD-om i Trumpom.
Finska dijeli najdužu granicu Evropske unije sa Rusijom. Nakon što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, Finska je napravila zaokret u vanjskoj politici nakon decenija vojnog nesvrstavanja, odlučivši da se pridruži NATO-u zajedno sa Švedskom.
Trumpove česte kritike saveznika u NATO-u i njegov pomak ka normalizaciji odnosa s Rusijom doveli su do toga da se neke evropske zemlje nastoje da povećaju vlastitu potrošnju na odbranu.