Članak

INTERVJU ZA NAP

Šabani: Investiranje u ekologiju i zaštitu zraka treba nam biti prioritet

Vlada Zeničko-dobojskog kantona (ZDK) ove je godine uložila milionska sredstva u utopljavanje školskih objekata i zamjenu izvora toplote, to ćemo nastaviti i iduće godine s pilot-projektima zamjene ložišta i utopljavanja stambenih objekata.

Šabani: Registar kućnih ložišta početkom naredne jeseni

Razgovarao: Delvin Kovač

Vlada Zeničko-dobojskog kantona (ZDK) ove je godine uložila milionska sredstva u utopljavanje školskih objekata i zamjenu izvora toplote, to ćemo nastaviti i iduće godine s pilot-projektima zamjene ložišta i utopljavanja stambenih objekata.

Cilj je ulaganja u održivo grijanje i energijsku efikasnost učiniti pristupačnijim za domaćinstva, kako bi se smanjile emisije čestica iz grijanja, izjavio je u intervjuu za Novinsku agenciju Patria ministar za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline ZDK Adnan Šabani.

Ministre Šabani, s ministricom prostornog uređenja i zaštite okoline Tuzlanskog kantona (TK) Anelom Ajšić nedavno ste razgovarali o pozitivnim praksama dva kantona iz oblasti kvaliteta zraka. Da li je na tom sastanku eventualno bilo nekih zaključaka?

Šabani:
Sastanak je organizovan na moju inicijativu, s obzirom da je Tuzlanski kanton, prema našim informacijama, napravio iskorak kada je u pitanju instaliranje solarnih panela na poljoprivrednom zemljištu. U Zeničko-dobojskom kantonu investitori koju su željeli instalirati panele zbog neriješene zakonske regulative susreću se sa problemima pretvorbe zemljišta.

Kolege u TK prevazišle su ovaj problem pa je zahvaljujući inovativnim rješenjima nespojivost agrara i energije iz solarnih postrojenja riješena na zadovoljstvo obje grane. Vjerujem da ćemo na temelju ovog rješenja uskoro deblokirati proces instaliranja solarnih panela na području ZDK.

Također, ZDK i TK imaju najveće probleme sa zagađenjem vazduha, te smo i o tome razgovarali, s posebnim osvrtom na instaliranje većeg broja stanica za monitoring kvaliteta zraka, gdje ova dva kantona učestvuju u projektu koji posredstvom Svjetske banke finansira Vlada FBiH.

Nedavno ste krenuli u realizaciju izrade Registra kućnih ložišta, za što je iz budžeta ZDK izdvojeno 300.000 KM. Kada se može očekivati da taj Registar bude dovršen i koliko će on zapravo značiti da se na području ZDK smanji zagađenje zraka, što je, složit ćete se, veoma važno za sve građane.

Šabani:
Od nastanka Željezare, Zenica ima problem sa kvalitetom zraka. Više od stotinu godina u Zenici, Kaknju i Brezi se eksploatisao mrki ugalj, koji je i danas najzastupljeniji u zagrijavanju stambenih i poslovnih objekata, a do prije dvije godine i gradsko grijanje u Zenici funkcionisalo je paljenjem uglja.

Vlada Zeničko-dobojskog kantona je prije godinu dana opredijelila sredstva za izradu Registra kućnih ložišta, a projekat vodi Centar za okoliš ZDK pri Institutu "Kemal Kapetanović". Očekujem da ćemo početkom naredne jeseni imati Registar, a samim tim i odgovor gdje je put za rješavanje problema onečišćenja zraka.

Karte kategorizacije kvaliteta zraka predstavljat će važan podatak kod planiranja prostora, odnosno kod izdavanja građevinskih dozvola s obzirom na ispuštanja zagađujućih materija u zrak. Tamo gdje je zrak prekomjerno zagađen ne smije se dozvoliti postavljanje novih izvora zagađivanja.

Rješavanje problema vezanog za emisije iz kućnih ložišta kompleksan je, dugotrajan i finansijski zahtjevan proces. Međutim, odlučni smo, uz podršku ostalih nivoa vlasti, kao i evropskih fondova, za šta nam je preduslov Registar kućnih ložišta, da se maksimalno posvetimo njegovom rješavanju.

ZDK i TK učestvuju u najnovijem programu jačanja monitoringa i upravljanja kvalitetom zraka, u okviru kojeg ćete za te namjene posredstvom Vlade FBiH iz Svjetske banke osigurati milionska sredstva. Možete li nam nešto više reći o tome?

Šabani:
Federalno ministarstvo okoliša i turizma će od Svjetske banke osigurati višemilionska sredstva kojima se želi unaprijediti upravljanje kvalitetom zraka, smanjiti zagađenje iz individualnih ložišta i smanjiti emisije otrovnih plinova iz urbanog transporta.

Kvalitetnim projektima, radom Instituta i Ministarstva, uspjeli smo izdejstvovati da Zeničko-dobojskom kantonu iz ovog kreditnog aranžmana, koji će realizovati Vlada FBiH, pripadne osam miliona eura, ali i više od 300.000 eura grant sredstava za Centar za zaštitu okoliša.

U prvoj fazi posvećeni smo isključivo jačanju monitoringa i upravljanja kvalitetom zraka. Sredstva koja se osiguraju kroz ovaj projekat, dodatno će unaprijediti praksu praćenja i upravljanja kvalitetom zraka u Zenici i cijelom kantonu.

Evidentno je da su nam onkologije sve punije oboljelih građana, a zrak sve zagađeniji. Investiranje u ekologiju i zaštitu zraka, u skladu s najnovijim Zakonom o zraku, treba nam biti prioritet.

Sretan sam što ćemo nabaviti najsavremeniju opremu koja će našim stručnjacima služiti za monitoring i upravljanje kvalitetom zraka ali i za stvaranje nove materijalne vrijednosti.

Federalni hidrometeorološki zavod nositelj je svih aktivnosti s ciljem uspostavljanja održivog i funkcionalnog monitoringa u skladu s važećim standardima, pravilnicima i QA/QC procedurama uz proširenje i popunjavanje programa rada stanica.

Zeničko-dobojski kanton imat će jedinstven Informacioni sistem za monitoring kvaliteta zraka.

Vlada ZDK nedavno je saopštila da je zajedno s Ministarstvom, na čijem ste čelu, u proteklih godinu dana napravila veliki iskorak kada je u pitanju zaštita okoliša. O kojim se tu konkretno projektima radi?

Šabani:
Uz već spomenute projekte podrške Centru za okoliš ZDK, u 2024. godini smo samo za programe iz oblasti zaštite okoliša izdvojili više od 1,1 milion KM. Sredstva su dodijeljena u svih 12 gradova i općina, a finansirali smo subjekte koji se bave prikupljanjem, transportom i zbrinjavanjem komunalnog otpada, pomogli u nabavci kamiona za prijevoz otpada, pretovarača i otpadnih stanica.

Nevladin sektor za projekte, u koje smo željeli uključiti što veći broj građana s ciljem njihovog osvješćivanja o značaju zaštite okoliša, podržali smo sa preko 100.000 KM.

Prvi put od postanka kantona, u 2024. godini namjenski smo investirali u putnu infrastrukturu koja vodi do turističkih destinacija i oaza čistog zraka, kao što su Ponijeri, Pepelari, Smetovi, Kamenica, Zvijezda i drugi.

Napravili smo iskorak kada je u pitanju uređenje oblasti upravljanja zaštićenim područjima prirode u ZDK, a u ozbiljnom smo zamahu kada je riječ o osnivanju kantonalnog preduzeća koje će se baviti deponovanjem animalnog i komunalnog otpada, i koje će imati svoje deponije na sjevernom i južnom dijelu kantona. Animalni otpad predstavlja veliki problem za stanovništvo ali i privredu, i idemo ka tome da i to rješimo.

Koje su općine/gradovi u ZDK najizloženiji problemima sa zagađenim zrakom? Možete li nam pobrojati najveće zagađivače zraka u tim općinama i šta konkretno Vlada ZDK, odnosno Vaše Ministarstvo, poduzimaju kako bi se u tim sredinama stanje poboljšalo?

Šabani:
Onečišćenje zraka posebno je izraženo u industrijskim centrima Zenici, Kaknju, Maglaju i Visokom. S obzirom da Federalnom ministarstvu okoliša i turizma najveća sredstva po programu "zagađivač plaća" doznačavaju kompanije ArcelorMittal Zenica, Natron Hayat i Termoelektrana Kakanj, oni, pretpostavljam, ispuštaju najviše emisija štetnih čestica.

Vlada ZDK je milionska sredstva ove godine uložila u utopljavanje školskih objekata i zamjenu izvora toplote, to ćemo nastaviti i iduće godine sa pilot-projektima zamjene ložišta i utopljavanja stambenih objekata.

Cilj je učiniti ulaganja u održivo grijanje i energijsku efikasnost pristupačnijim za domaćinstva, sve kako bi se smanjile emisije čestica iz grijanja.

Projektom iz sredstava Svjetske banke bit će sufinansirani troškovi ulaganja, u obliku bespovratne pomoći za domaćinstva odabrana putem javnih poziva.

Fokus će biti na kućama koje koriste čvrsta goriva za grijanje zbog njihovog značajnog doprinosa emisijama izazvanim grijanjem. U projekat će biti uključene i višestambene zgrade bez pristupa gradskom grijanju ili prirodnom gasu, i koje se oslanjaju na ugalj ili drvo za grijanje.

#AdnanSabani #AnelaAjsic #Breza #DelvinKovac #Kakanj #KvalitetZraka #SolarniPaneli #Tuzla #ZDK #Zenica #BiH