Članak

INTERESNI KRUGOVI

Kako je Konakovićev strateški partner Marjanović počeo rušiti Univerzitet u Sarajevu dok se Trojka češlja

Piše: Amra Vrabac

Ni nakon niza međusobnih optužbi i izrečenih stavova, ne nazire se rješenje za Univerzitet u Sarajevu i isplatu novembarskih plaća za 2.700 uposlenih.

Rektor Tarik Zaimović čiji izbor je počela osporavati Kantonalna uprava za inspekcijske poslove uz podršku i ministrice visokog obrazovanja Adne Mesihović (ZNG) tokom septembra, iako je Senat UNSA izbor rektora proveo početkom jula, danas je imao većinsku podršku članova Senata UNSA tokom obraćanja javnosti o aktuelnim problemima na i oko UNSA-e. Zaimović je pobijedio u drugom krugu protukandidatkinju Almiru Hadžović-Džuvo u kojem je dobio 24 glasa, a ona 21.

U isto vrijeme dok je u Rektoratu trajalo obraćanje Zaimovića, u Skupštini KS obraćala se ministrica Mesihović ističući kako neće odobriti isplate plaće uposlenicima Univerziteta u Sarajevu te da su uposlenici taoci menadžerskog režima. Dakle, jedna ministrica u Vladi KS koja ima osnivačka prava na javnom univerzitetu, napala je integritet Univerziteta ali i njegovog rukovodstva.

Ono što je još poraznije je da je Mesihović otkrila da tokom jučerašnjeg dana Vlada KS nije ponudila rješenje za novonastalu situaciju i kako isplatiti plaće za 2.700 uposlenih. Mesihović tvrdi da Zaimović ne može biti potpisnik naloga za isplatu jer mu je osporen izbor za rektora i nije upisan u sudski registar, a on tvrdi da nema potrebe da on išta potpisuje jer je ministar finansija ovlašten za isplatu plaća. Na koncu, postavio je pitanje kako je isplaćena plaća mjesec ranije kada Zaimović također nije bio upisan u sudski registar.

Kako je Patriji potvrđeno iz Općinskog suda u Sarajevu, nakon što je odbijen upis rektora Zaimovića kao ovlaštenog lica za zastupanje, po žalbi UNSA-e predmet je 9. decembra otpremljen Kantonalnom sudu u Sarajevu na odlučivanje.

No, ministrica Mesihović očito ima agendu po kojoj mora postupati, pa je tako iz Skupštine KS pozvala Senat UNSA da održi vanrednu sjednicu i izabere vršioca dužnosti rektora i pokrene novi konkurs za izbor rektora. Ništa Zakon o visokom obrazovanju KS, ništa Statut UNSA-e, ništa Poslovnik Senata, bitno je šta kaže Mesihović.

Tokom dana o ovoj nezapamćenoj situaciji na Univerzitetu u Sarajevu oglasio se i profesor Vahidin Preljević sa Filozofskog fakulteta.

"Upozoravali su neki od nas na vrijeme da se priprema okupacija ili uništavanje Univerziteta u Sarajevu, da je Trojka uposleniku hrvatske vlade dala ovlasti da kontrolira strateški resurs visokog obrazovanja. Ogromna većina gromoglasno šutjela. Sad kad blokira plaće uposlenicima UNSA, svi se hvataju za glavu", naveo je Preljević.

A o čemu se radi?

Mesihović je kadar pokreta Damira Marjanovića (ZNG) koji je direktor jednog instituta u Hrvatskoj, ali i aktuelni zastupnik u Skupštini KS. Iako je te 2023. godine upozoravano na moguće posljedice ako se daju Marjanoviću odriješene ruke da upravlja procesima na UNSA-i, koalicioni partneri iz Trojke slijepo su slušali vođu procesa Elmedina Konakovića te Marjanoviću za jednu ruku u Skupštini KS dali dva ministarstva - visoko obrazovanje i finansije. Upravo su ta dva ministarstva danas u centru skandala i ne daju plaće uposlenicima Univerziteta u Sarajevu.

Rukovodstvo UNSA-e najavilo je krivične prijave, a ministar finansija Afan Kalamujić ima još veću odgovornost jer krši radnička prava i kolektivni ugovor.

Zabrinjavajuća je šutnja stranaka trojke na ovo urušavanje Univerziteta u Sarajevu. Za puno manje stvari govorili su jednim glasom. No, čini se da niko ne smije izreći ono što svi vidimo. Stvari su u Kantonu Sarajevo izmakle kontroli. A prema tvrdnjama upućenih u procese, lider NIP-a je poručio onima koji su i nedavno upozoravali na Marjanovića, da je on njegov strateški partner te da nema namjeru izbacivati ga iz Vlade KS. O kakvim se dugovima radi, neka pojašnjava Konaković. Problemi nisu počeli od izbora rektora Zaimovića već puno ranije, kada je i bivši rektor Rifat Škrijelj imenom i prezimenom označio Marjanovića kao pojedinca koji želi ovladati javnim univerzitetom u Sarajevu.

Skandal koji potresa Vladu KS i Univerzitet u Sarajevu pokazao je da postoje interesne strukture koje su zarad svojih političkih ciljeva spremne srušiti Univerzitet star 75 godina.

Pritisak kojem je sada izložen Univerzitet sa poništavanjem izbora rektora, sa ukidanjem prava na plaće, otkriva i drugu opasnu pozadinu, a to je ugrožavanje imovine Univerziteta u Sarajevu zarad interesa privatnih građevinskih investitora.

No, šta god da je u pozadini ove drame, ostavit će posljedice po Univerzitet, njegove uposlenike ali i studente.

Vlada KS ovakvim postupanjem prema obrazovanju, a sada i visokom obrazovanju, rizikuje da se suoči sa masovnim protestima i uposlenih i građana KS koji će štititi javne institucije kad to već ne rade oni koji bi trebali.

#aktuelno #inspekcija #KUIP #plaće #rektor #sud #TarikZaimović