(Patria) - Kada su vani niske temperature, vjerovatno ste razmišljali o tome da se ne izlažete previše hladnoći kod točenja goriva, već da ostanete u automobilu s upaljenim motorom i grijanjem za vrijeme točenja.
Takva praksa mogla bi vam pružiti privremeni ugođaj, ali to baš i nije najbolja ideja, piše Autoklub. Zato odgovaramo na pitanje - možemo li točiti gorivo dok motor automobila radi?
Odgovor: najbolje, ne! Razlog: premda postoji minimalna vjerovatnoća nastanka požara, ostavljanje motora u radu povećava mogućnost paljenja plinskih para ako dođu u dodir sa statičkim elektricitetom.
Najsigurnije je zato ugasiti motor automobila kako biste izbjegli i najmanju mogućnost požara, statički elektricitet ili paljenje lampice na kontrolnoj ploči.
Rizik od požara je da se zapale pare, a ne tekućina, a to bi moglo dovesti do eksplozije.
Drugo pitanje je - može li se pri takvoj praksi oštetiti motor?
Opasnost od izazivanja požara veća je od moguće štete na vozilu. Međutim, samo zato što ne oštećuje vozilo, ne znači da neće uzrokovati probleme.
Iako to nije nužno loše za vaš automobil, moglo bi upaliti to dosadno svjetlo za provjeru motora "check engine" jer su automobili napravljeni tako da otkriju i najmanje propuštanje benzinske pare iz rezervoara, vodova za gorivo i motora.
To se može dogoditi kada umetnete mlaznicu da biste napunili auto gorivom prilikom otvaranja otvora goriva, što omogućuje isparavanje benzina. Računar u vozilu detektuje ispuštanje pare i uključuje lampicu "check engine".
Osim isključivanja motora vozila, postoje i druge sigurnosne mjere koje možete poduzeti tokom točenja goriva. Nikada ne pušite, jasno je i zašto, te nikad ne telefonirajte na mobitelu jer i takva praksa teoretski može stvoriti statički elektricitet.