Gdje su zapele izmjene Zakona o porezu na dohodak?
Piše: Rasim Belko @rasimbelko
Sjednice oba doma Parlamenta Federacije su prolongirane, datumi su se mijenjali više puta, bez da je javnosti iko pojasnio o čemu je riječ i zašto se to desilo.
Jedino i to šturo objašnjenje glasilo je da je prolongiranje posljedica zahtjeva Vlade Federacije BiH. A zahtjev iz Vlade došao je zbog Prijedloga zakona o dopuni Zakona o porezu na dohodak. Riječ je o zakonskom rješenju Vlade Federacije koje je predloženo po skraćenom postupku.
Prema obrazloženju dostavljenom uz Prijedlog zakona navodi se: “Zakonom o dopuni Zakona o porezu na dohodak osigurava se provođenje jedne od niza mjera rasterećenja poslodavaca u što kraćem roku, odmah od dana njegove primjene 01.01.2025.godine”.
No, sudeći po informacijama do kojih je došla Patria problemi oko ovog zakonskog rješenja natjerali su Vladu Federacije da moli Predstavnički i Dom naroda FBiH za pomjeranje sjednica kako bi se osigurala podrška ovom zakonskom rješenju i pokušale riješiti nesuglasice.
Ali problemi očito nisu mali i oni su trenutno uglavnom ukorijenjeni u mimoilaženja unutar političkog projekta Trojka kao faktora u vlasti.
Naime, na predloženi zakon po skraćenoj proceduri stigli su i amandmani. Jedan je došao iz Kluba Naše stranke i u njemu se kaže sljedeće: “U Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o porezu na dohodak, u članu 1. u tački 7), nakon riječi: „zaposleniku" dodaju se riječi: “isplaćene isključivo", zatim iza riječi: ...na ime" dodaje se riječ: „uvećanja", te se riječi: “do 200,00 KM” mijenjaju sa riječima: “do 400,00 KM”, tako da tačka 7) glasi:
“7) novčane naknade zaposleniku isplaćene isključivo na ime uvećanja dijela plaće za radni učinak shodno važećim propisima o radu, do 400 KM mjesečno, za period od dana početka primjene ovog zakona do 31.12.2025. godine".
Iz Naše stranke kažu da je prvenstveni cilj navedenog amandmana “da se spriječi zloupotreba ove zakonske odredbe”.
Sličan su uputili i iz Naroda i pravde: “U članu 10, stav (4), tačka 7. Zakona o porezu na dohodak, umjesto riječi „200,00 KM mjesečno" dodaje se:,,500,00 KM mjesečno".
Iz NiP-a u obrazloženju navode: “Povećanje neoporezivog dijela dohotka na 500 KM mjesečno omogućilo bi veći prostor za poslodavce da podignu neto plate radnicima, tako što ova mjera ima potencijal da smanji sivu ekonomiju, podstakne prijavljivanje radnika i poveća budžetske prihode kroz povećanu potrošnju. Osim toga, oslobađanje većeg dijela prihoda od poreza direktno bi utjecalo na poboljšanje kvaliteta života zaposlenika, što je ključno u trenutnom kontekstu inflatornih pritisaka”.
Znamo li da amandman kao takav predstavlja popravljanje postojećeg a u ovom slučaju i novog zakona, jasno je da u Našoj stranci i Narodu i pravdi nisu zadovoljni zakonom koji je u formi prijedloga došao iz Vlade Federacije.
A u tom slučaju Vlada i premijer Nermin Nikšić ne bi imali dovoljno ruku da se izglasa predloženo zakonsko rješenje. I to je primarni motiv odgađanja sjednica na kojima je planirano razmatranje više zakona i odluka.
Zašto se u bloku Trojka nisu mogli dogovoriti o zakonskom rješenju ako znamo da u Vladi Federacije sjede ministri SDP-a, Naše stranke i Naroda i pravde ostaje pitanje.
Koliko na sve to utječu Nikšićevi razgovori s Udruženjem poslodavaca FBiH također je nejasno, a istovremeno imamo šutnju iz HDZ-a BiH kao da ih se pomenuti zakon ne tiče.
Podsjećamo, resorni ministar Vojin Mijatović kazao je nakon što je Vlada FBiH uputila Prijedlog zakona o dopuni Zakona o porezu na dohodak da: “plata ni ovaj put od 1. januara 2025. neće biti 1.000 KM, ali niti jedan poslodavac neće moći isplatiti ispod 1.200 KM, ovisi koliko će to tačno biti kada usvojimo izmjene i dopune”.
Na to je reagovao predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović istakavši da je Mijatović zbunio poslodavce i da čekaju stav pravne struke.
Igraju li se u aktuelnoj vlasti gluhih telefona ili je posrijedi nešto posve drugo ostaje da vidimo. Radnici će da sačekaju navedene sjednice i iščekuju informaciju o tome hoće li im od januara zagarantovana plata biti 1200 ili ne.
Nikšić pokušava balansirati između politike, poslodavaca, radnika i teške finansijske godine. No, činjenica je da se i ovaj put potvrđuje nepisano pravilo da se vlast najteže dogovara o pravima građana.
A i ta prava prema predloženom zakonskom rješenju mogla bi dovesti radnike u probleme, koji će se kretati između otkaza i manjih koeficijenata i plata.
U suštini, Vlada Nermina Nikšića radnicima nudi šarenu lažu uoči novogodišnjih praznika.
Pitanje je samo hoće li zastupnici vladajuće većine u Parlamentu Federacije pristati da budu lažni djeda mrazovi. Sudeći po odgađanjima sjednice za sada to nisu spremni!