(Patria) - U Domu Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, nacionalnom spomeniku BiH danas je potpisan Ugovor o izboru izvođača za izvođenje građevinskih radova sanacije spoljašnosti objekta. Ugovor su potpisali načelnik Općine Stari Grad Sarajevo, Irfan Čengić, i direktor Građevinskog društva "Bišina" d.o.o. Mostar, Mirsad Bajgorić, u prisustvu ministra odbrane BiH, Zukana Heleza. Prisutni su bili i Komandant EUFOR Misije u BiH major general Laszlo Sticz i načelnik NATO štaba brigadir Ferenc Kiss.
Vrijednost projekta iznosi gotovo 2 miliona KM. Dijelom će biti finansiran sredstvima Vlade Federacije Bosne i Hercegovine i Kantona Sarajevo, dok će ostatak sredstava osigurati Općina Stari Grad Sarajevo. Predviđeni su radovi na uređenju spoljašnjosti i dijelova krova objekta Doma Oružanih snaga BiH, kao i zamjeni kompletne stolarije. Za izvođenje ovih radova su pribavljene sve potrebne saglasnosti nadležnih institucija.
"Dom Oružanih snaga BiH je nama važan sa dva aspekta, prije svega kao reprezent naših Oružanih snaga BiH koje koriste ovaj objekat, a koji mora biti dostojan našoj vojsci i svim prijateljima širom svijeta koji nam dolaze u posjetu. Sa druge strane, on je slika naše općine i Grada Sarajeva i važno je da obnovimo ovaj prelijepi objekat i u drugoj fazi napravimo trg sa fontanom i dobijemo novo mjesto susreta, manifestacija i novi trg koji je zapravo tu nekada i bio. Zahvaljujem ministru Zukanu Helezu na saradnji kao i Vladi FBiH i KS na podršci ovom projektu", Istakao je načelnik Čengić.
Ministar Helez govorio je o historiji i značaju ovog objekta, s naglaskom da je dom bio središte kulture i kulturnog života grada Sarajeva. Zahvalio se načelniku Čengiću koji je prepoznao značaj ovog objekta, kao i premijeru Nikšiću i ministru finansija Toniju Kraljeviću na podršci u ovom projektu.
“Odnos prema kulturnim i nacionalnim spomenicima nije odnos prema drugome, to je odnos prema nama”, naglasio je ministar Helez.
Zgrada Oficirske kasine, današnjeg Doma Oružanih snaga BiH, izgrađena je kao jednospratnica 1881. godine, a po projektu Karla Paržika, 1912. godine proširena i nadograđena sa spratom na kojem je velika koncertna sala.
U kulturnom životu Sarajeva ovaj objekat je od svog otvorenja, pa sve do današnjih dana imao veoma značajnu ulogu. U njemu je 1881. godine održan i prvi javni koncert u Sarajevu, na kojem su nastupili vojni orkestri, a od tada se tu redovno održavaju koncerti, izložbe, predavanja i razna druga društvena dešavanja.
Koncertna dvorana Doma Oružanih snaga BiH smatra se jednom od najakustičnijih sala u jugoistočnoj Evropi, a Dom Oružanih snaga BiH raspolaže i sa nekoliko manjih dvorana, kancelarijskim prostorima, restoranskom salom, te atrijem u kojem se, također, redovno dešavaju različita događanja.
Zgrada Oficirske kasine / Doma Oružanih snaga BiH je 2006. godine uvrštena na listu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine.