Piše: Amra Vrabac
Nezavisni odbor PS BiH na narednoj sjednici tražit će očitovanje direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Darka Ćuluma zbog prisustva političkom skupu u Istočnom Sarajevu polovinom septembra, kada su se Srbi iz Rs-a bliski SNSD-u okupili na poziv Staše Košarca, funkcionera SNSD-a i ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa u Vijeću ministara BiH.
Iako je među stotinjak prisutnih bilo i državnih službenika, uposlenika različitih institucija, prisustvo Ćuluma sporno je iz više razloga. Po Zakonu o SIPA-i ova agencija djeluje na profesionalnoj osnovi i ne predstavlja, ne štiti i ne podriva interese bilo koje političke stranke, registrovane organizacije ili udruženja, niti bilo kojeg konstitutivnog ili drugog naroda u BiH. To je navedeno i u izvještaju GRECO-a objavljenom u martu ove godine. No, za Ćuluma Zakon o SIPA-i očito ne važi.
Iako se očekivalo da se traži i Ćulumova smjena, zbog odnosa snaga u Nezavisnom odboru PS BiH, za eventualnu smjenu ne bi bilo dovoljno glasova. No, NO ima pravo i tražit će od Ćuluma objašnjenje zašto je bio na skupu koji je očito bio usmjeren protiv države BiH, na kojem je iskazana spremnost da se napuste institucije BiH. Postavlja se pitanje kako bi onda Ćulum postupio u slučaju da SIPA treba štititi iste te institucije i uhapsiti ljude koji prijete ustavnom poretku BiH. Naprotiv, Ćulum je prihvatio matricu ponašanja političara iz Rs-a pa provjerava visokog predstavnika Christiana Schmidta i njegovu pratnju.
Stranke koje sa SNSD-om i HDZ-om čine vlast na državnom nivou, ne zabrinjava situacija u ovoj policijskoj agenciji. Odliv kadrova, prelazak u druge policijske agencije – većinom Bošnjaka, gubitak značajnih pozicija na kojima su nekad bili Bošnjaci i pored upozorenja iz same SIPA-e, čelnicima SDP-a, NIP-a i Naše stranke nije tema na stolu.
Šutnja pojedinih kadrova možda je rezultat nedavnog prijema vlastite djece u ovu policijsku agenciju, ali to ne može biti izgovor da se ne upozori na stvarno stanje u ovoj državnoj agenciji.
Iako šef NIP-a Elmedin Konaković od samog početka formiranja državne vlasti govori o nekom paritetu 12-12-12 u agencijama, evidentno je da su Bošnjaci oštećeni kada je riječ o pozicijama u SIPA-i pa i Graničnoj policiji.
Tako je za šefa Specijalne jedinice postavljen Dalibor Milošević umjesto Enesa Karića koji je preuzeo mjesto direktora Direkcije za koordinaciju policijskih tijela. Kada je riječ o činovanjima, unapređuju se kadrovi koji su npr. hapsili neke političare, a za koje nikada nije bilo ni optužnice ni sudskog epiloga.
Ova državna agencija 6. oktobra obilježila je 21 godinu postojanja, ali samo simboličnom čestitkom Sindikata SIPA-e, jer za Ćuluma ta godišnjica očito nije predstavljala ništa.
Kada je 2015. godine smijenjen Goran Zubac s pozicije direktora SIPA-e, mnogi su mislili da dolazi bolje vrijeme za ovu policijsku agenciju. No, u ovom trenutku kada se Ćulum prilagođava političkoj situaciji i onima na čiji je prijedlog i izabran, čini se da se historija ponavlja.
Za one koji su zaboravili, Zubac je u februaru 2014. godine za vrijeme nasilnih protesta u Sarajevu odbio angažovati Specijalnu jednicu SIPA-e kako bi se zaštitila zgrada Predsjedništva BiH. Vrlo brzo demonstranti su upali u Predsjedništvo BiH te zapalili prostorije Arhiva BiH koji je smješten u toj zgradi. Ono što je odbranjeno 1992. godine, gorjelo je 2014. godine. Zubac je pravosnažno osuđen na uslovnu kaznu od godinu dana zatvora zbog krivičnog djela nesavjesnog rada u službi. Smijenjen je u avgustu 2015. godine.
Da li će nam se ponoviti historija pitanje je za one koji su u Dodiku prepoznali „novu, evropsku energiju i nekog starog dobrog Dodika“. Upravo zato, blokiran je rad Parlamenta BiH, padaju odluke na Vijeću ministara BiH, održavaju se skupovi na međuentitetskim linijama, te se priziva mirno razdruživanje Rs-a. Šta mislite na kojoj strani bi bila SIPA pod rukovodstvom Darka Ćuluma u tom slučaju?