Članak

UOČI SFF

Dok čeka konačnu odluku o opozivu, Mandić se 'razvaljanio': Nove blokade saobraćaja u centru grada zbog obnove trotoara

Piše: Amra Vrabac

U glavnom gradu BiH nekoliko dana uoči 29. izdanja Sarajevo film festivala vlada velika saobraćajna gužva. Hiljade turista stigli su u Sarajevo, a zbog rekonstrukcije tramvajske pruge umjesto tramvaja od Čengić Vile do Baščaršije saobraćaju autobusi. I rekonstrukcija raskrsnica je u završnoj fazi zbog čega je otežano odvijanje saobraćaja uz asistenciju policije.

No, upravo ovih dana načelnik općine Centar Srđan Mandić nakon što je izglasan njegov opoziv, odlučio je započeti radove na nekim projektima. Pa se tako pohvalio kako je započela rekonstrukcije pješačke staze od trga 'kod Bičakčića' do ulice Karla Paržika na Marijin Dvoru.

Zbog tih radova zauzeta je desna strana glavne saobraćajnice kojom se upravo kreću autobusi, taksi vozila, pa se tako stvara još veća gužva. U komentarima na društvenim mrežama građani su pitali Mandića zašto se s ovom rekonstrukcijom nije moglo sačekati nekoliko dana dok ne prođe SFF.

Dodatna nervoza na sarajevskim saobraćajnicama zbog blokada može uzrokovati samo češće saobraćajne nesreće. No, to Mandića ne interesuje. Turisti zaista vole kao turističke atrakcije slikati bagere i zaštitne ograde.

No, gledajući početak ovih, ali i drugih radova, stiče se dojam da se Mandić pokušava 'oprati' u očima javnosti jer je njegov opoziv izglasan upravo zbog nerada kako to tvrde vijećnici koji su podržali inicijativu o referendumu. Na sjednici Općinskog vijeća Centar 18 vijećnika je glasalo za opoziv i od tada ne prestaju pritisci na vijećnike da odustanu od te ideje.

Posljednja dva dana, a uoči sjednice OV Centar u četvrtak na kojoj treba biti razmatran i zahtjev Mandića za preispitivanjem odluke o opozivu, iz pojedinih krugova plasiraju se informacije da su pojedini vijećnici odustali ili da se neće pojaviti na sjednici.

Iz Općinskog odbora Naroda i pravde Centar koji imaju devet vijećnika u OV potcrtali su da nema povlačenja i odustajanja. Takvog stava su i samostalni vijećnici koji su podržali inicijativu za opoziv. I dva vijećnika SBB-a i jedan iz SDA su glasali za opoziv Mandića.

Iako je za neke lidere trojke ova inicijativa bila iznenađujuća, ovo nije prvi put da se izražava nezadovoljstvo (ne)radom Mandića. Raniju realizaciju Mandićevog opoziva je spriječio predsjednik NIP-a Elmedin Konaković. Ovog puta Konaković nije bio upoznat sa namjerom vijećnika NIP-a, ali jeste sa konstantnim i rastućim nezadovoljstvom. Iako je Mandić požurio javnost upoznati sa podrškom predsjednika NIP-a, ipak zaboravlja da na vijeću ne glasa Konaković već devet vijećnika NIP-a.

Nijedan vijećnik NIP-a nije zaboravio Mandićeve uvrede i optužbe da imaju 'DNK SDA' iako su sada u NIP-u, a čak je objavio i izborne plakate aktuelnih vijećnika NIP-a iz vremena dok su bili SDA iako je isti taj NIP zaslužan za pobjedu Mandića 2020. godine.

Mandić se upustio i u javnu raspravu sa pojedinim vijećnicima o 'upitnim zapošljavanjima' članova njihovih porodica u Općini Centar, a nisu ni oni njemu ostali dužni zbog 'angažovanja savjetnika i raspisanim konkursima za državne službenike“.

Ukoliko Mandićev opoziv na sutrašnjoj sjednici bude i definitivno potvrđen, referendum bi trebao biti održan 17. septembra. Ukoliko Mandić bude opozvan, novi prijevremeni izbori mogli bi biti održani u novembru ili do kraja godine.

Iako je do redovnih lokalnih izbora ostalo nešto više od godinu, problemi na relaciji Općinsko vijeće-Mandić očito su dosegli svoj vrhunac. Nije ih mogao 'pokriti' ni Sarajevski ćilim vrijedan 1.500.000 KM koji je plaćen više nego što je bilo dogovoreno projektom.

#NIP #OpćinaCentar #opoziv #referendum #SrđanMandić #BiH