(Patria) - Posljednjih nekoliko mjeseci Slovenija je zaustavila postupak priznavanja diploma visokoškolskih ustanova iz BiH, a Hrvatska je promjenom svog zakona uvela praksu da Agencija za znanost i visoko obrazovanje daje mišljenje kojim se negativno ocjenjuju diplome visokoškolskih ustanova iz BiH, čak i akreditiranih.
Rektor Univerziteta u Sarajevu Rifat Škrijelj kazao je ove sedmice na press konferenciji da se ovaj problem pojavio u ove dvije države, dok su diplome priznate u Njemačkoj, Austriji i brojnim drugim državama. On je također kritikovao "olako davanje akreditaciji" nekim privatnim univerzitetima dok nemaju ni deseti dio opreme i kapaciteta kojim raspolaže Univerzitet u Sarajevu.
Slovenija je zaustavila priznavanje diploma iz BiH, dok Hrvatska od ljeta izdaje određene mišljenje čime se diplome pa i studenti iz BiH na određeni način diskriminiraju.
Direktor Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta Enes Hašić pojasnio je za Novinsku agenciju Patria da postoje izvjesni problemi ali da smatra kako će se brzo riješiti.
„Slovenci su se našli u dilemi da pitaju da li je neka visokoškolska ustanova koja je izdala diplomu da li je ta ustanova uopšte mogla da izdaje diplomu u BiH. Oni su privremeno obustavili priznavanje diploma.
Ministarstvo civilnih poslova BiH je poslalo odgovor nadležnom ministarstvu Slovenije u kojem je pojasnilo situaciju. Ključno je da Slovenci žele da imaju jasan uvid koje to visokoškolske ustanove djeluju na prostoru BiH. Mi po zakonu upisujemo samo one akreditirane, a ne upisujemo one koje su osnovane, a koje nisu prošle postupak akreditacije“, kaže Hašić.
Pojašnjava da Hrvatska ne radi klasično priznavanje diploma, već eventualno njihova Agencija za visoko obrazovanje daje mišljenje.
„U Hrvatskoj je došlo do problema iz razloga što je veliki broj, pretpostavljam, hrvatskih državljana studirao na nekim univerzitetima i visokim školama u BiH, i da je pritisak na hrvatski sistem zapošljavanja ili napredovanja dosta velik. I Hrvatska je tražila neko rješenje, makar privremeno tako da je u nekim slučajevima koje smo dobili da trenutno izdaju mišljenje koje je neobavezujuće za poslodavce. Po samom njihovom zakonu poslodavac može da zaposli svakog njihovog studenta iz BiH ili druge zemlje, a to mišljenje je važno u državnom sektoru“, kaže.
Pojašnjava da u tom mišljenju Agencija napiše da BiH nije donijela kvalifikacioni okvir što nije tačno jer je Vijeće ministara BiH donijelo taj dokument.
„To nije korektno i tačno jer on postoji, nije donesen u formi zakona već u formi odluke Vijeća ministara BiH iz 2011. Drugo, postupci akreditacije nisu dovoljno transparentni, da nismo članica ENQA-e, to je tačno mi smo pridružena članica, nismo punopravna članica. Ali kada smo dobili status pridružene članice, nama je međunarodna asocijacija agencija ocijenila naše postupke akreditacije pozitivnom ocjenom. To mišljenje je malo „nategnuto“ slobodno tvrdim, da bi se našao nekakav razlog da se to negativno mišljenje o obrazovnom sistemu opravda“.
Hašić je kazao da nije za zaoštravanje odnosa sa Hrvatskom.
„Ministarstvo civilnih poslova BiH je nadležno da sa hrvatskim ministarstvom obrazovanja i znanosti koordiniše, ili da na nivou vlada sjedu i dogovore. Ovo pitanje ima i političkih pa i pravnih konotacija“, smatra.
Kada je riječ o diplomama Sveučilišta u Mostaru koje su priznate i ne dovode se u pitanje iako je SUM akreditiran u BiH, Hašić je kazao da je SUM prolazio i postupak akreditacije od strane Agencije iz Republike Hrvatske. Prilikom nedavne posjete ministra znanosti i obrazovanja RH Radovana Fuchsa SUM-u istaknuto je kako diplome studenata SUM-a vrijede u Hrvatskoj i time u cijeloj EU.
„Kada se osvrnem na izjavu ministra zanosti Hrvatske u toj izjavi ima puno nelogičnosti. On je rekao da diploma odmah vrijedi. To nije tačno, mora proći njihovu akreditaciju. Sve diplome svih naših fakulteta vrijede u cijeloj Evropi osim što je privremeno obustavljeno u Sloveniji. Vrijede u Austriji, Njemačkoj. Mi se moramo truditi da svi zajedno podignemo sveukupni kvalitet obrazovanja. Ovo pitanje sa Hrvatskom će biti riješeno“, kazao je Hašić.
Direktor Hašić je potvrdio da studenti iz BIH nemaju problem kada žele nastaviti školovanje u Hrvatskoj već samo pri zapošljavanju, ali i to ovisi o poslodavcu da li će postupiti po mišljenju Agencije.