Članak

Za oporavak od poplava i upravljanje rizikom EU dala 41 milion eura

Predviđeno je da implementacija novih sredstava počne tokom 2015. godine.

Evropska komisija je 17. decembra usvojila Posebni paket mjera za oporavak od poplava i upravljanje rizikom od poplava u Bosni i Hercegovini za 2014. godinu, u vrijednosti od 41 milion eura iz sredstva IPA II, saopćeno je iz Delegacije EU u BiH, prenosi bh. novinska agencija Patria.

Pored prevencije poplava i upravljanja riječnim tokovima, posebne mjere za BiH 2014. uključuju daljnju pomoć EU za saniranje stambenih objekata, malim i srednjim preduzećima, lokalnom ekonomskom razvoju na područjima pogođenim poplavama, podršku jačanju kapaciteta civilne zaštite u odgovoru na katastrofe i podršku u vidu bespovratnih sredstava lokalnim nevladinim organizacijama.

Ova pomoć je drugi dio paketa čija je vrijednosti 85 miliona eura, za koje se EU obavezala na Donatorskoj konferenciji u julu 2014. Predstavlja nastavak pomoći koju je EU već obezbijedila kroz svoj Program za oporavak od poplava u vrijednosti od 42.24 miliona eura, pokrenut u augustu 2014. godine, a koji provodi  UNDP u BiH, UNICEF i IOM do oktobra 2015. godine.

Dr. Renzo Daviddi, otpravnik poslova Delegacije Evropske unije u BiH izjavio je:

- Pravovremena i koordinirana pomoć lokalnim zajednicama u normalizaciji životnih uslova nakon katastrofalnih majskih poplava bila je naš prioritet. Zajedno sa svojim provedbenim partnerima iz UNDP-a, UNICEF-a i IOM-a uspjeli smo u hitnom dostavljanju prijeko potrebne pomoći na terenu onima koji su bili najviše pogođeni. Provedba paketa u vrijednosti od 42 miliona eura je u toku.

Nova sredstva će doprinijeti u jačanju spremnosti zemlje i zaštite od sličnih događaja u budućnosti, te kao takva, predstavljat će signal za tranziciju u narednu fazu prevencije poplava i upravljanju istim, uključujući više strukturirane mehanizme za otpornost od poplava. Pored toga, ova sredstva će omogućiti nastavak trenutnih i svih budućih nastojanja EU u pružanju pomoći stanovništvu Bosne i Hercegovine u otklanjanju posljedica poplava - kazao je Daviddi.

Fokus ovog paketa je na prevenciju poplava, zaštitu i spremnost, kao i  rekonstrukciju ključne zaštitne infrastrukture u visokorizičnim područjima Savskog korita, kako na nacionalnom tako i regionalnom nivou.

Nacionalna komponenta iz Specijalnih mjera 2014. predviđa 15 miliona eura podrške poboljšanju hidrometeoroloških sistema na području rijeke Bosne kao i rekonstrukciju prioritetne riječne infrastrukture na kritičnim lokacijama rijeka Save, Bosne i Janje. Mjere su usklađene sa dogovorenim Akcioni planom za prevenciju poplava i upravljanje rijekama u BiH za period 2014-2017 koje su definisane od strane relevantnih agencija za vode i institucija BiH na svim nivoima vlasti.

- Implementacija komponenti Posebnih mjera 2014. koje se odnose na prevenciju poplava i upravljanja rijekama može početi samo nakon što svi nivoi vlasti u Bosni i Hercegovini usvoje Akcioni plan, koji daje strateški okvir za koordiniran rad na ovom polju. Pozdravljamo činjenicu da je pokrenuta procedura za njegovo usvajanje - naglasio je dr. Daviddi.

Kao dio paketa Posebnih mjera 2014. EU je također usvojila i 20 miliona eura iz IPA multinacionalnog kontingenta kako bi podržala regionalne riječne infrastrukturne projekte u Bosni i Hercegovini i Srbiji. Ova pomoć će se fokusirati na rekonstrukciju nasipa na različitim dijelovima tokova rijeke Save i Drine, koji se nalaze i u Srbiji i u BiH a koje imaju prekogranični i regionalni značaj.

Investicioni okvir za zapadni Balkan (WBIF) je također već odobrio bespovratna sredstva u vrijednosti od 4.88 miliona eura koji uključuje podršku izradi mapa rizika i opasnosti od poplava za cijelu teritoriju Bosne i Hercegovine, s ciljem da pruži podršku zemlji u provođenju EU Direktive za poplave.

Predviđeno je da implementacija novih sredstava počne tokom 2015. godine.

 

#BiH