Iako smo tekst pod naslovom „Nikola Špirić debelo umiješan u „šećernu aferu“, država oštećena za 60 miliona KM“ objavili 22. decembra prošle godine, reakciju na ovaj tekst tek prije dva dana napisao je Špirić, piše novinska agencija Patria.
Indikativno je da je demanti na ovaj tekst došao tek nakon što je novinska agencija Patria objavila cjelovit iskaz Kemala Čauševića, bivšeg direktora Uprave za indirektno oporezivanje BiH koji je u svom iskazu prozvao najviši državni vrh BiH.
Podsjećamo u tekstu o Špiriću navedeno je kako je Čaušević kao svjedok pokajnik u Tužilaštvu BiH prošle godine otkrio kako se na osnovu malverzacija i utaja poreza bogatio najviši politički vrh BiH, te da je Špirić kao predsjedsjedavajući Vijeća ministara BiH omogućio kompaniji Studen-Agran oslobađanje od carine na uvoz šećera u BiH čime je samo u jednoj godini budžet BiH oštetio za oko 10 miliona KM.
Demanti Nikole Špirića prenosimo u cjelosti:
Nikola Špirić kao predsjedavajući Vijeća ministara BiH nije mogao osloboditi plaćanja carina ni jedno pravno lice, pa tako ni kompaniju koju navodite u svom tekstu. Oslobađanje od plaćanja carina regulisano je Zakonom o carinskoj tarifi BiH, koji se utvrđuje svake godine, a predlagač ovog zakona je Ministarstvo vanjskih poslova i ekonomskih odnosa BiH, koje prijedlog zakona upućuje na saglasnost UO UIO u okviru čega je obavezujuće i mišljenje Uprave, a zatim se prosljeđuje Vijeću ministara na izjašnjavanje koje prijedlog zakona upućuje u parlamentranu proceduru i usvajaju ga oba doma PSBiH.
Sve saglasnosti mišljenja, odluke i prijedlozi zakona kao i usvojeni zakoni javni su dokumenti i objavljeni su u Službenom listu BiH. Iz ove procedure trebalo bi vam biti jasno da jedan čovjek ne može usvojiti zakonski propis, niti prateći podzakonski akt kojim se bilo koji pravni subjekt može osloboditi plaćanja carina.
Vaše nepoznavanje procedura manji je problem od vaše zle namjere da narušite moj ugled, jer slične tekstove objavljujete kontinuirano s ciljem da ih prenose i drugi mediji. Uz to pozivate se na izjave zaštićenih svjedoka i kuloarske priče u koje uvlačite i moju porodicu.
Da ste željeli istinito izvještavati ispunili biste osnovni postulat novinarske profesije i pozvali biste „drugu stranu“ da komentariše objavljene navode, ali s obzirom da vam to nije bio cilj istinu će utvrditi nadležne pravosudne institucije.
Vjerodostojnost vašeg izvora u ovom tekstu ne želim komentarisati jer je predmet istrage i procesuiranja pravosudnih organa koji će se, vjerujem, baviti zakonskim osnovom, dokumentima i odlukama institucija BiH, a ne medijskim aferama u pokušaju.