Članak

Jer moć je moć: Udarili notari na notare

Razlog tužbe je Izborna skupština Notarske komore FBiH, na kojoj su, kako notari-tužitelji tvrde izignorisani prijedlozi podružnica i birani oni koji su prilikom predlaganja imali manje glasova. 

Piše: Rasim Belko

Borba za prevlast u Notarskoj komori Federacije Bosne i Hercegovine odvela je notare na Sud. 

Sarajevski Notari Jasmina Selimović, Ljubiša Marković, Hamida Dizdara, Kasema Ćatović i, Vesna Softić, zastupani po Nedimu Ademoviću, advokatu iz Advokatskog društva “Ademović, Nožica i partneri“ d.o.o. Sarajevo tužili su Notarsku komoru Federacije Bosne i Hercegovine, koju zastupa predsjednica Ankica Nakić. 

Razlog tužbe je Izborna skupština Notarske komore FBiH, na kojoj su, kako notari-tužitelji tvrde izignorisani prijedlozi podružnica i birani oni koji su prilikom predlaganja imali manje glasova. 

U obrazloženju tužbe navodi se da su notari koji su tužili Komoru izostavljeni iz prijedloga za rukovodstvo Komore uz obrazloženje da “ne plaćaju doprinose Notarskoj komori FBiH u skladu s Odlukom Skupštine”. 

Sarajevski notari navode da je “ta odluka Skupštine pred redovnim sudovima osporena kao diskriminirajuća. 

Zbog toga, tužbom kod Općinskog suda Sarajevo traže presudu sljedećeg sadržaja: 

“Usvaja se tužba u cijelosti;

Utvrđuje se da je XX redovna (izborna) skupština Notarske komore Federacije Bosne i Hercegovine od 25. 05. 2019. godine nezakonita;

Utvrđuje se da je nastavak XX redovne (izborne) skupštine Notarske komore Federacije Bosne i Hercegovine od 1. 06. 2019. godine nezakonit:

Utvrđuje se da je Notarska komora Federacije BiH povrijedila statutarna prava tužitelja na kandidaturu za izbore;

Utvrđuje se da su sve odluke donijete na XX izbornoj (redovnoj) skupštini Notarske komore Federacije Bosne i Hercegovine od 1. 06. 2019. godine ništave, pa iste ne proizvode pravno dejstvo;

Nalaže se Notarskoj komori Federacije Bosne i Hercegovine da provede izbornu skupštinu u Skladu sa Statutom;

Obavezuje se tužena Notarska komora Federacije Bosne i Hercegovine da tužiteljima plati troškove parničnog postupka u roku 30 dana pod prijetnjom izvršenja (koji će biti precizirani po završetku glavne rasprave);”. 

Borba za moć u Bosni i Hercegovini zaposjela je sve pore bosanskohercegovačkog društva. 
Bez želje da prejudiciram ko je u ovom slučaju kriv a ko ne, ono što sa sigurnošću mogu reći da je notarska djelatnost sve više u blatu.

Pravo da to kažem daju mi i rečenice pojedinih notara koji kažu da su “notari postali pokvareni i gramzivi”. 

Nakon teksta Kako su notari pobijedili državu: Treba li procesuirati kompletan Dom naroda FBiH? pojedini notari su se javili na adresu agencije Patria i kazali da su u potpunosti saglasni s pomenutim tekstom. 

“Našoj struci su bitne samo pare”, ističu notari u dopisu agenciji Patria.

Navedeni tekst o pobjedi notara nad državom tiče se odluke Doma naroda da se izmjene Zakona o notarima i prateći zakona vrate u redovnu proceduru. Ustavni sud je po apelaciji na Zakon o notarima odredio 15. novembar kao krajnji rok za izmjena Zakona u skladu s odlukom Suda. 

Međutim, između sjednica Predstavničkog doma i Doma naroda, notari su kroz medije počeli brutalnu akciju protiv Parlamenta Federacije i odluke Ustavnog suda. Čini se da im tada zakonsko djelovanje institucija nije bilo po volji, za razliku od Notarske skupštine. 

Neki od notara-tužitelja, a među njima posebno se isticala Vesna Softić, nisu silazili s tv ekrana. Neki predstavnici novinara dan prije sjednice Doma naroda sastali su se s Klubom Bošnjaka u tom Domu. 

Prvi koji se na toj sjednici javio bio je Jasmin Duvnjak (SDA), predsjednik Kluba, koji je zatražio da se izmjene Zakona o notarima vrate u redovnu proceduru. 

I delegati i notari koji su se s njima sastali znali su da se radi o kršenju odluke Ustavnog suda. 

Ali u Bosni i Hercegovini se odluke Ustavnog suda mogu kršiti ovisno o potrebi. To je već ustaljena praksa. 

Postavlja se pitanje je li onda osnovana tužba pomenutih notara i je li licemjerno pozivati se na “diskriminirajuće” odluke Skupštine Notarske komore FBiH, koje su tako kvalifikovali redovni sudovi?

Ne znam kakvu će presudu donijeti Općinski sud, ali postavlja se pitanje imaju li presuđeni argument da je ne poštuju. 

Jer ako se notari i delegati mogu boriti nepoštivanjem presuda Ustavnog suda, zašto se Notarska komora ne bi mogla boriti nepoštivanjem presuda Općinskog suda. 

U borbi za moć na različitim nivoima i u različitim institucijama u Bosni i Hercegovini odavno je za moto uzeta ona Makijavelijeva “cilj opravdava sredstvo”. 

#BiH #Notari #NotarskaKomoraFBiH