Piše: Rasim Belko
Balkan je savršena odskočna daska za teroristička gnijezda boraca s radikalnim pogledima na vjeru i sve izvan mjere.
Ekstremističke grupe s istoka, finansirane sa svih meridijana i paralela Balkan, naročito zapadni dio, uzimaju kao polaznu tačku.
Loši policijski sistemi, korumpirani pripadnici policijskih snaga, nedorasle obavještajne službe, interesi određenih sila za njihovim prisustvom u našoj regiji, satisfakcija su radikalnim idiotima s različitim vrstama oružja da formiraju terorističku oazu u predgrađu Evrope.
Iako se Bosna i Hercegovina od susjeda i komšija predstavlja kao jedina baza, to je apsolutno netačno. Naveli smo primjer o infiltraciji libijskih terorista u Ambasadi Libije u Zagrebu - PROPUST HRVATSKIH SLUŽBI Libijac u Zagrebu osnovao terorističku ćeliju.
Svima koji razmišljaju i razumiju jasno je da teroristima nisu bitne ni vjere ni nacije. Jedino što žele je ispunjenje njihovih ciljeva, a za to će koristiti svaku zemlju u kojoj imaju i najmanji prostor za djelovanje. U Hrvatsku su dakle već ušli. Ušli su, na žalost Bosanaca i Hercegovaca i u našu državu.
Lideri, saradnici i pijuni libijskih terorističkih grupa na Balkanu dobivaju diplomatske statuse, kako bi osigurali prohodne “puteve”.
Tomislav Bošnjak ambasador je Hrvatske u Kairu, koji prema podacima obavještajnih sila pomaže teroristima da dođu do Zagreba. Zauzvrat, Tomislav biva dobro nagrađen od radikalnih grupa s islamskim predznakom.
Ambasadora Bošnjaka ima i Bosna i Hercegovina. Odaziva se na ime Ibrahim Efendić i blizak je grupama radikalnog tumačenja islama. Efendić je pak najbliži sa "Hussen Ibrahim Muftah al-Dali”, naoružanom radikalnom grupom.
Ahmed Abdel Rahman Ahmed Triki, kojeg obavještajci povezuju s Efendićem brat je Mustafe Abdela Rahmana Ahmeda Trikija, člana Libijske borbene grupe, pripadnik milicije odgovorne za otmicu jordanskog ambasadora u Libiji. Operaciju otmice vodio je Shaaban Masoud Khalifa Hadia, zvani Abu Obeid Zaoui.
Operativni podaci govore da je Efendić blizak i sa Shaabanom Khadijom koji je persona non-grata listi u više od 10 zemalja. Te zemlje smatraju ga opasnim teroristom koji ima čvrste veze s Al-Qaidom.
Shaaban Khadia čvrsto se drži radikalne islamske ideologije, a trenutno obavlja mjesto zamjenika sekretara Vlade Nacionalnog sporazuma Libije. Također, ovaj terorista povezan je s ilegalnom imigracijom i trgovinom ljudima. Dokaz moči Shaabana Khadije je i činjenica da kontroliše sve sumnjive transakcije s Evropljanima, a pod njegovom kontrolom su i bande na zapadu Libije.
Osim problematičnog ambasadora na Istoku, Bosna i Hercegovina ima još jedan, narodski rečeno “golem” problem.
Dok se Osman Mehmedagić bavi “potragom” za kakvom bilo diplomom u glavnom gradu države koju obavještajno treba da štiti, teroristički pijuni, špijuni i operativci djeluju pod diplomatskom zaštitom.
S obzirom na to da smo već naveli način kako su Libijci s terorističkom aurom ušli u Zagreb, samo ćemo ukratko ponoviti matricu, jer je primjenjiva i na BiH.
Dakle, Efendić na drugom kraju svijeta, po uzoru na one koji su ga imenovali, konzumira mito i korupciju. U zamjenu, omogućava libijskim “diplomatama” da dođu u Sarajevo.
Ti ljudi dobivaju diplomatske pasoše, a onda su slobodni djelovati u skladu s postulatima sumnjivih grupa koje ih šalju na Balkan.
Tu dolazimo do Osmana Mehmedagića i njegovog političkog muze Bakira Izetbegovića. Nije pitanje koliko je ovaj dvojac kriv, nego ko je krivlji i čiji su interesi da Libijci s terorističkim backgroundom šetaju Sarajevom.
Oduzetost prvog čovjeka OSA-e od rada agencije zbog rješavanja obrazovnih problema, ali i nedostatak sposobnosti, otvorili su Sarajevo teororistima iz Libije.
Riječ je o atešeu za medicinske poslove Ambasade Libije u BiH Ahmedu Traikiju rođenom u Kairu i Huseinu Aldaliju, rođenom u Tripoliju. Prvi je u BiH stigao u julu 2018. godine, dok je Aldali u našu zemlju došao u sedmom mjesecu prošle godine. Traiki je medicinski ataše u Libijskoj ambasadi u Sarajevu, a Aldali njegov asistent.
Diplomatija kao face mask za terorizam. OSA kao šupalj sir. Skupina podobnih stranačkih figura, spremna jedino za praćenje i obračun s neistomišljenicim, dok SDA i njen predsjednik od Sarajeva pravi terorističko gnijezdo.
Razumno je zbog toga pitanje na kojem je nivou sigurnost u prijestolnici Bosne i Hercegovine i hoće li biti kasno kada naše sigurnosne strukture shvate da u Sarajevu “operiše” teroristička ćelija.
Samo da bombi ne bude!