Članak

DRŽAVNI PARLAMENT

Zastupnički dom danas o izmjenama Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja

U Sarajevu je za danas, sa početkom u 10.00 sati, zakazana 27. sjednica Zastupničkog doma Parlamenta BiH. Na dnevnom redu su 22 tačke.

(Patria) - U Sarajevu je za danas, sa početkom u 10.00 sati, zakazana 27. sjednica Zastupničkog doma Parlamenta BiH. Na dnevnom redu su 22 tačke.

Zastupnici bi trebali razmatrati principe Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u Bosni i Hercegovini.

Predlagači ovog zakona su SDP-ovi zastupnici Saša Magazinović i Jasmin Imamović. Komisija za saobraćaj i komunikacije Zastupničkog doma jučer je podržala principe ovog zakona.

Iz Kluba zastupnika SDP-a su ranije naveli da je, uz pomoć kolega zastupnika, stručnjaka iz pravosuđa, sudskih vještaka i eksperata iz oblasti saobraćaja kreirano zakonsko rješenje čiji je cilj dati u ruke alat policiji i pravosuđu kako bi prevenirali tragedije u saobraćaju kojima prečesto svjedočimo i sve učesnike u saobraćaju učinili odgovornijim.

Ključni segmenti zakona su popravak definicija nekih pojmova kako bi se izbjegle manipulacije na sudovima koje završavaju izostankom kažnjavanja, kao i definisanje obijesne, odnosno bahate vožnje kao postupanja vozača u gruboj suprotnosti s pravilima saobraćaja.

Predlagači su naveli da se u tom smislu posebno precizira prolazak dva i više puta kroz crveno svjetlo na semaforu, vožnja u naselju brzinom iznad 40 km/h, a van naselja 60 km/h iznad ograničenja, prestizanje kolone preko pune linije, vožnja u alkoholiziranom stanju (1,5 g/kg) i pod utjecajem psihoaktivnih supstanci.

Predložene su i kaznene mjere, između ostalog, kazna od 2.000 do 3.000 KM, šest mjeseci oduzimanja vozačke dozvole i dva kaznena boda za bahatu vožnju.

"Ako je bahatom vožnjom izazvana saobraćajna nesreća, definirana je kazna od 3.000 do 5.000 KM, devet mjeseci oduzimanja vozačke dozvole i četiri kaznena boda.

Kazna od 200 do 400 KM za korištenje mobitela u vožnji, nevezivanje pojasa i korištenje uređaja za ometanje radara.

Ako je korištenje mobitela uzrok saobraćajne nesreće, predložena je kazna od 400 do 2.000 KM, oduzimanje vozačke dozvole od jednog mjeseca do šest mjeseci i dva kaznena boda", neke su od predviđenih sankcija.

Magazinović i Imamović posebno ističu da su svjesni potrebe da se mijenjaju i drugi segmenti zakona, ali da su se za ove izmjene kao prioritet odlučili nakon brojnih sastanaka s ljudima iz pravosuđa i policije.

Na tim je sastancima ponavljano da se prioritetno moraju rješavati najveći uzročnici saobraćajnih nesreća sa smrtnim ishodom, prije svega brzina, korištenje alkohola i droge, grubo kršenje saobraćajnih propisa i korištenje mobitela.

Nakon što Kolegij Zastupničkog doma nije postigao saglasnost, zastupnici bi se danas, u drugom krugu glasanja, trebali izjasniti o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o mjeriteljstvu BiH, čiji je predlagač Komisija za borbu protiv korupcije Zastupničkog doma, kao i Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o parlamentarnom nadzoru, koji su predložili zastupnici Jasmin Emrić, Zlatan Begić, Elvisa Hodžić i Šemsudin Mehmedović.

Iz istog razloga će se u drugom krugu glasanja izjašnjavati i o Prijedlogu rezolucije o osudi napada vlasti entiteta Rs na ustavni poredak BiH, s pozivom na odlučno djelovanje nadležnih institucija s ciljem zaštite ustavnog poretka, očuvanja mira i poštivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Predlagači ove rezolucije su zastupnici Šerif Špago, Edin Ramić, Safet Kešo, Midhat Čaušević, Nermin Mandra, Denijal Tulumović, Amor Mašović, Šemsudin Dedić, Milan Dunović, Vlatko Glavaš i Zlatan Begić.

Na dnevnom redu današnje sjednice je i više izvještaja i informacija te davanje saglasnosti za ratifikaciju nekoliko međunarodnih sporazuma i ugovora.

#BiH #sjednica #Parlament