Članak

NOVA SJEDNICA DOMA NARODA

Dok ne dobije Izborni zakon za Čovića nema ni nove većine, opozicija iz Rs spremna ga podržati, pritisak na Klub Bošnjaka

(Patria) - Hitna sjednica/sjednice Doma naroda PS BiH 4. aprila je prekinuta zbog nedostatka kvoruma, a dio delegata se ponašao kao da je na nastavku 11. hitne, dok je dio delegata iz HDZ-a i SNSD-a se tvrdio da je počela 12. hitna sjednica na kojoj je trebalo razmatrati izmjene Izbornog zakona BiH po prijedlogu Marine Pendeš, a koje se odnose na izbor člana Predsjedništva BiH i prema kojima bi se Federacija BiH dijelila na dvije izborne jedinice, odnosno po pet kantona. No, do rasprave o tome nije došlo, jer je u jednom trenutku Klub Bošnjaka zbog samovolje rukovodstva Nikole Špirića i Dragana Čovića koji su odbijali da se nastavi 11. sjednica napustili zasjedanje.

I dok je Čović odmah tražio da se u zapisnik unese da je Klub Bošnjaka oborio kvorum, mediji bliski HDZ-u danas za kraj aprila najavljuju novu sjednicu Doma naroda PS BiH. Tako je Večernji list objavio da je sastanak u Banjoj Luci na čekanju do izmjena Izbornog zakona BiH. A riječ je o nastavku razgovora o novoj parlamentarnoj većini sa opozicijom iz Rs. No, očito uz Čovićeve uslove.

Šef Kluba Bošnjaka u Domu naroda PS BiH Šefik Džaferović ove sedmice je pojašnjavao šta je prethodilo napuštanju sjednice Doma naroda, a govorio je i o mogućoj novoj sjednici ovog doma.

Džaferović je za FTV kazao kako može biti sazvana redovna sjednica, ali na redovnoj sjednici ne mogu biti uvrštavane tačke dnevnog reda koje su bile na hitnim sjednicama jer se te tačke trebaju završiti onako kako je poredano na hitnim sjednicama.

"Dakle, prvo smjena predsjedavajućeg Doma pa onda smjena ministara iz SNSD-a, pa onda ove ostale tačke koje su bile na prošloj sjednici, Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o finansiranju institucija, Izborni zakon i tako dalje, bez ikakvog preskakanja.

Mi nikada nismo uskraćivali kvorum. I kada smo bili u poziciji da napuštamo sjednice, mi smo zapravo branili Poslovnik i Ustav Bosne Hercegovine - nikada nismo blokirali, niti nam je to bila namjera niti to želimo.

Ukoliko redovna sjednica bude obuhvatala redovne tačke dnevnog reda, a na njoj ne budu bile tačke koje su bile predmet hitnih sjednica, onda nije problem nikakav. Bit će problem, a mislim da se to već najavljuje, da se u tu redovnu sjednicu uvrste i neke tačke dnevnog reda koje su bile predmet rasprave na hitnim sjednicama. Ukoliko to bude, može i to, ali onda po redu. Tačke sa 11. sjednice, prvo smjena predsjedavajućeg Nikole Špirića, drugo, smjena ministara iz SNSD-a, treće, ove dvije tačke koje su bile predložene za 12. sjednicu, pa onda sve dalje. Ukoliko bude bilo pokušaja da se izbjegne stavljanje u dnevni red ovih smjena, naravno, onda ćemo imati ponovo problem", kazao je Džaferović.

Džaferović je kazao da ukoliko ne postoji saglasnost unutar Kolegija o tačkama dnevnog reda onda to pitanje treba da postavi Domu.

"I Dom je taj onda koji većinom glasova, onako kako se glasa, utvrđuje šta je skladu s Poslovnikom, a šta nije. Dragan Čović i Špirić uporno izbjegavaju da se to uradi, zato što su svjesni da u Domu postoji većina koja neće prihvatiti njihovo mišljenje i zbog toga to rade što rade", kazao je Džeferović.

Džaferović je istakao kako je prozreo namjeru Čovića da za blokade Doma okrivi Klub Bošnjaka, ali je podsjetio da je prvo uskraćivanje kvoruma bilo od strane HDZ-a.

"Nisu se pojavila tri delegata HDZ-a nakon pauze, a sljedeća tačka dnevnog reda je bila smjena Špirića. A onda kasnije još dva uskraćivanja kvoruma su bila od SNSD-a na tački dnevnog reda smjena predsjedavajućeg Doma i smjena ministara iz SNSD-a. I naravno, mislim, oni su svjesni da je to protivustavno ponašanje i nastoje na neki način naći neku varijantu kako bi nas, Klub Bošnjaka, doveli u poziciju da nas optuže da mi nešto opstruiramo. Mi ne opstruiramo ništa, mi branimo Poslovnik".

On pojašnjava da nije slučajno Izborni zakon prvo predložen u Domu naroda jer Čović računa da će lakše proći te da će ga podržati i opozicija iz Rs jer ih se pretjerano i ne tiče.

"Zbog toga je taj zakon i podnesen u Dom naroda, a ne u Predstavnički dom, da se pokuša izglasati jedan protuustavan, protivan evropskim konvencijama, protivan presudama Evropskog suda za ljudska prava, izborni zakon. Čak i protivan odlukama visokog predstavnika. Sav scenarij Špirića i Čovića je bio u tome da se izbjegne smjena Špirića i ministara iz SNSD-a, a da se usvoji uz pomoć opozicije iz RS-a neustavan izborni zakon".

Džaferović je mišljenja da je Čović spreman izgirati opoziciju iz Rs i izbjeći smjene SNSD-ovih kadrova, ali da je toga svjesna i opozicija.

#BiH #ŠefikDžaferović #većina #Izbornizakon #Domnaroda