Članak

Je li HDZ sa SNSD-om dogovorio imenovanje zamjenika direktora SIPA-e?

U utorak 15. aprila trebale bi biti održane dvije sjednice Nezavisnog odbora PS BiH na kojima će se između ostalog, obaviti intervjui sa kandidatima za zamjenika direktora SIPA-e, te utvrditi rang-lista koja će biti upućena u Ministarstvo sigurnosti BiH, ukoliko bude kvoruma za rad Nezavisnog odbora.

Nezavisni odbor je krajem januara otvorio prijave, te je zaprimljeno šest prijava Đure Kneževića, Dragana Andrića, Svevlada Hoffmana, Marija Pavlinovića, Kristijana Suknjova i Igora Marića.

Knežević je već u dva mandata bio zamjenik direktora SIPA-e, a nakon isteka mandata, u februaru 2023. godine imenovan je za zamjenika direktora DKPT-a. Riječ je o kadru bliskom HDZ-u. Umjesto Kneževića za zamjenika direktora SIPA-e je u februaru 2023. godine imenovan Zoran Galić. On je u julu 2024. godine pobjegao u Hrvatsku kako bi izbjegao hapšenje jer ga Tužilaštvo BiH sumnjiči za zloupotrebu položaja dok je bio direktor Granične policije BiH. Hrvatska odbija da ga izruči jer je i hrvatski državljanin. Vijeće ministara BiH ga je konačno razriješilo dužnosti u oktobru 2024. godine i to na vlastiti zahtjev jer protiv njega nije pokrenut disciplinski postupak.

No, HDZ i dalje želi ovu poziciju. Već se može čuti da je Knežević najbliži toj poziciji, a prednost ima i zbog činjenice da je već proveo dva mandata u SIPA-i, a ova policijska agencija je već neko vrijeme u vrlo nezahvalnoj poziciji.

Osim što nema zamjenika direktora od jula prošle godine, od 18. marta SIPA nema ni direktora jer je Darko Ćulum podnio ostavku, te ovlastio tri osobe da upravljaju SIPA-om. Ćulum je nakon zakona koje je usvojila Narodna skupština Rs, a među kojima je i onaj da se zabranjuje rad SIPA-e i pravosudnih institucija BiH na teritoriji Rs o čemu Tužilaštvo BiH vodi istragu za napad na ustavni poredak, te poziva da se napuste ove institucije, odlučio preći u MUP Rs. No, Ćulum je još uvijek direktor SIPA-e jer ga Vijeće ministara BiH zbog blokade ministara SNSD-a Srđana Amidžića i Staše Košarca nije moglo razriješiti kako ova agencija ne bi ostala potpuno obezglavljena.

No, sve i da Nezavisni odbor završi propisanu proceduru, konačna odluka je na Vijeću ministara BiH. A kada je riječ o imenovanjima, potreban je glas Košarca da bi se to imenovanje našlo na dnevnom redu jer je on u Kolegiju Vijeća ministara BiH, kao i jedan glas ministara iz reda Srba prilikom samog glasanja o imenovanju.

No, s obzirom da HDZ do sada nije podržao niti jednu smjenu SNSD-ovih kadrova, pa čak i učestvuje u blokadi Doma naroda PS BiH, može se očekivati da SNSD na ovaj način vrati uslugu Draganu Čoviću i omogući imenovanje zamjenika direktora SIPA-e.

Ono što je važano napomenuti je da je prošle godine utvrđena i rang-lista za direktora SIPA-e, no zbog određenih neslaganja to imenovanje nikada se nije našlo na dnevnom redu Vijeća ministara BiH. Tada je ministar sigurnosti BiH bio Nenad Nešić koji je prema dogovoru unutar “srpskog korpusa” trebao predložiti Slobodana Radinkovića za direktora. Na listi su ostali Darko Ćulum (mandat istekao u julu 2024.), kao i Ljubiša Pandurević iz SIPA-e. Radinković se dovodi u vezu sa kriminalnim grupama čije je članove SIPA uhapsila prije nekoliko dana.

Ta rang-lista je još uvijek važeća i postoji mogućnost da zamjenik ministra sigurnosti BiH Ivica Bošnjak (HDZ) koji od hapšenja, a zatim i smjene Nešića, rukovodi Ministarstvom sigurnosti BiH uz prethodni politički dogovor stavi prijedlog na glasanje. Ukoliko niko ne dobije podršku, konkurs za direktora se ponavlja. Ukoliko na istoj sjednici bude i imenovanje zamjenika direktora, i to imenovanje prođe, onda SIPA ima rukovodioca koji u potpunosti može upravljati SIPA-om.

Rasplet situacije oko SIPA-e trebao bi biti jasniji već u utorak, a ukoliko se Nezavisni odbor ili pojedini njegovi članovi koji dolaze iz Rs odluče na blokadu onda je to već pitanje i za pravosudne institucije.

Članovi NO su: predsjednik Enes Obralija, Miše Ćavar, Enes Bezdrob, Nikola Džambas, Muhamed Mujakić, Darko Kremenović, Mate Miletić i Milan Stanić.

Inače, Nezavisni odbor PS BiH protiv Ćuluma nije pokretao disciplinski postupak iako je još 2. marta prisustvovao sastanku u Banja Luci na kojima su bili i Milorad Dodik i Željka Cvijanović, te ministar MUP Rs Siniša Karan. Ćulum je 7. marta naredio zaposlenicima Regionalnog ureda Banja Luka da napuste radna mjesta, a to je poslije pravdao 8. martom.

Ćulum je 4. aprila u Banja Luci prisustvovao Danu policije Rs, ali očito u funkciji savjetnika u toj policijskoj agenciji, a ne direktora SIPA-e.

A. Vrabac

#BiH #MiloradDodik #DraganČović #SNSD #SIPA #ĐuroKnežević #HDZ #direktor #zamjenikdirektora #imenovanje