(Patria) - Sve dok budemo imali agresivan Izrael, u tom dijelu svijeta neće biti mira, kaže Muhasilović
Sve se glasnije ovih dana govori o sporazumu o prekidu vatre u Gazi i razmjeni zarobljenika između Izraela i palestinske grupe Hamas.
Sporazum je 'skoro spreman' i mogao bi biti potpisan do petka, rekli su palestinski izvori. Sigurnosni kabinet Izraela trebao bi se sastati danas kako bi odobrio sporazum o prekidu vatre u Gazi i razmjenu zarobljenika s Hamasom, objavio je jučer izraelski javni emiter KAN.
U genocidnom ratu u Gazi, izraelska vojska je od 7. oktobra 2023. ubila skoro 46.600 ljudi, većinom žena i djece, uprkos rezoluciji Vijeća sigurnosti UN-a kojom se poziva na trenutni prekid vatre.
Podsjećamo da je Međunarodni krivični sud izdao naloge za hapšenje premijera Izraela Benjamina Netanyahua i njegovog bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u Gazi.
Izrael se također suočava s optužbom za genocid pred Međunarodnim sudom pravde zbog rata u toj enklavi.
Očekuje li uskoro potpisivanje primirja u Gazi, šta bi to značilo za Palestince te koji su ciljevi Izraela za Hayat.ba je govorio profesor međunarodnih odnosa Jahja Muhasilović.
- Dobro je da dođe do primirja, ne mora značiti da će pregovori biti okončani brzo. Raniji primjeri pokazuju da pregovori mogu trajati nekoliko godina. Vjerovatno sada neće trajati toliko, ali ne treba se nadati da će brzo doći do dogovora. Izrael trenutno ima maksimalističke, nerealne zahtjeve. Ukoliko želi stvarno doći do primirja, morat će reducirati svoji inicijalne zahtjeve i naći se na sredini puta sa Hamasom. Ukoliko u ovim okolnostima dođe do primirja, Izrael je izgubio rat, iako je mnogo štete nanio Palestincima i Hamasu. Izgubio je iz nekoliko razloga. Srozana mu je ionako tanka reputacija, sve više zemalja se okreće protiv podrške Izraelu, sve manje Izrael ima saveznika na svojoj strani, čak i u SAD, nakon što je došlo do narodne pobune protiv ovoga što Izrael radi u Palestini i američke podrške Izraelcima – kaže Muhasilović.
Mišljenja je kako Izrael gubi sve više saveznika te da je vrlo upitno da li će imati saveznika u novoizabranom američkom predsjedniku Donaldu Trumpu, gledajući njegove izjave u zadnje vrijeme.
- Definitivno je počela neka promjena i u SAD. Osim srozane reputacije, Izrael na terenu nije postigao što je htio. Nije uništio Hamas kao što je govorio na početku, Hamas je preživio. Ne znaju šta će sa sjeverom Gaze. Nisu došli sa političkim rješenjem za Gazu, osim što su pobili jako mnogo civila. Nemaju model po kojem bi normalizovali stanje u Gazi, da li to značila aneksija, okupacija, nemaju jasan plan. Izraelu se u ovom trenutku žuri, jer se iz dana u dan srozava reputacija. Gube jako mnogo vojnika, možda i više nego što su očekivali. Njima se s jedne strane žuri, a nisu postigli nijedan od svojih ciljeva i u nezahvalnoj su situaciji. Vjerovatno će odugovlačiti s pregovorima. Ovim su vjerovatno htjeli poslati poruku svijetu da su za primirje, iako to ničim ne pokazuju, ali tom porukom vjerovatno kupuju vrijeme na terenu gdje im stvari ne idu kako su zacrtali – kaže Muhasilović.
Govoreći o tome šta može očekivati palestinski narod u slučaju primirja, Muhasilović podsjeća da je Izrael davno odbio dvodržavno rješenje gdje bi se napravila palestinska država u okvirima Gaze i Zapadne obale, a Izrael bi imao ono što je uzeo do 1967. godine.
- Izrael želi cijeli pojas Gaze i Zapadnu obalu, ponašaju se okupatorski godinama, grade ilegalna jevrejska naselja na Zapadnoj obali. Sve dok budemo imali agresivan Izrael, koji ne uvažava okolnosti u regiji niti svoje susjede, bojim da u tom dijelu svijeta neće biti mira. Ni Palestinci nisu u zavidnoj poziciji i oni mnogo gore stoje nego što su stajali prije 7. oktobra. Gaza je sva razrušena, gotovo 50.000 Palestinaca, uglavnom civila, je ubijeno. Taj obruč izraelski se još više stegao nakon 7. oktobra. Teško u neko doglednije vrijeme da se ta situacija riješi. Kako stvari stoje, Palestinci će još dugo trpiti tu agoniju koju im konstantno nanosi Izrael – navodi Muhasilović za Hayat.ba.
Izrael je iskoristio i pad režima u Siriji kako bi ušao u tu zemlju. Dijelove Golanske visoravni Izrael je ilegalno okupirao tokom Šestodnevnog rata 1967. godine.
Muhasilović kaže da je Izrael pokazao da može voditi rat na više frontova. Dodaje da im ide u prilog što sirijska vlada nema čime odgovoriti Izraelu.
- Jer kada je pao Assadov režim, prva stvar je bila da je Izrael bombardovao sva vojna postrojenja u toj tranziciji moći. Sirijska vlada više nema čime odgovoriti Izraelu, Računaju da će Golansku visoravan produbiti 14 kilometara u sirijski teritorij, iako je sama Golanska visoravan sirijski teritorij po međunarodnom pravu i nelegalno je okupirana od Izraela. Iz ponašanja u Siriji, vidi se da Izrael nema samo ambiciju da zauzme Palestinu nego da se proširi na cijeli Bliski istok, što uključuje, osim Golanske visoravni, tampon zone koju grade u Siriji, ali i jedan dio Libana do Bejruta. I tamo su bili prisutni i svako malo ulaze u taj teritorij pod izgovorom da ratuju sa Hezbollahom. Vjerovatno računaju da dugoročno anektiraju taj teritorij. Izrael je ekspazionistička država koja je zbog sve većeg priliva dijaspore u svijetu, pretpostavlja se da ima oko 30 - 40 miliona ljudi koji imaju pravo na izraelski pasoš ukoliko za to izraze želju, pod pritiskom da moraju stalno osvajati teritorij, da bi mogli naseliti te ljude na Bliski istok – pojašnjava Muhasilović.
Okolnosti zadnjih godina su se posložile Izraelu, nakon Arapskog proljeća, međutim, kako kaže naš sagovornik, to izaziva ogromnu ljutnju u svijetu koja vjerovatno prema Izraelu do ove mjere nikada nije bila izražena, pa čak i u onim društvima i državama koje su smatrane tijesnim izraelskim saveznicima.
- Ako Izrael nastavi ovako agresivno grabiti teritorije na Bliskom istoku, vjerovatno će brzo udariti na zid i izgubiti svoje saveznike – zaključuje Muhasilović za Hayat.ba.