Piše: Amra Vrabac
Slika govori više od 1000 riječi. Tako bi se mogla najkraće opisati posljednja sjednica Vlade Federacije BiH koja je održana 30. decembra 2024. godine i na kojoj je "kroz iglene uši" donesena odluka o minimalnoj plaći od 1.000 KM. Bila je to iznenadna odluka Vlade FBiH, odnosno Vojina Mijatovića uz podršku Nermina Nikšića.
Prije sjednice Vlade održana je sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća. Nakon što nije prihvaćen prijedlog poslodavaca da ukupna primanja radnika u 2025. godini ne mogu biti manja od 1.200 KM, a da se osigura isplata neoporezivog dijela kao poticaj poslodavcima da povećaju plaće uposlenika dok se ne završi fiskalna reforma, na sjednicu je sa novim prijedlogom došao Vojin Mijatović.
Jedan od predstavnika sindikata u ESV tvrdi da se sve odigralo u nekoliko minuta. Ali o Mijatovićevom prijedlogu se nije glasalo. Potvrdit će to i zapisnik sa sjednice, pa stoga nije jasno zašto se u javnom prostoru navodi da je bilo glasanja. I u samoj odluci o minimalnoj plaći piše u konsultacijama sa ESV.
Mijatović je, prema tvrdnjama učesnika sastanka, ušao na sjednicu i rekao: "Ovo je naš prijedlog od 1.000 KM minimalne plaće, ima li ko šta da kaže?"
I dok su se ostali učesnici zgledali Mijatović je izašao sa ESV-a i prijedlog stavio na dnevni red Vlade.
A da ni ostali članovi Vlade nisu znali šta ih čeka na sjednici, potvrđuje i prepiska jednog člana ESV-a sa jednim ministrom NIP-a u Vladi koji u tom trenutku, uoči same sjednice Vlade FBiH, nije ni znao za prijedlog koji je Mijatović stavio na glasanje.
Sjednici je prisustvovalo samo deset ministara od 17 članova Vlade FBiH. A to su Vojin Mijatović, koji je mijenjao premijera Nermina Nikšića, Toni Kraljević (HDZ), Vedran Škobić, (HDZ BiH), Sanja Vlaisavljević (HDZ BiH), Adnan Delić (NIP), Kemal Hrnjić (NIP), Ramo Isak, Vedran Lakić (SDP), Nedžad Lokmić (SDP), Željko Nedić (HDZ BiH).
Na sjednici nije bilo ministara iz Naše stranke Amira Hasičevića niti Nasihe Pozder, kao ni ministra zdravstva Nediljka Rimca koji je duži period na bolovanju. Nedostajalo je još nekoliko ministara iz HDZ- i SDP-a.
Odluka o minimalnoj plaći objavljena je već 31. decembra u Službenim novinama FBiH i njena primjena je počela.
Tek naknadno Nikšić i Mijatović počeli su sa pojašnjenjima i obećavanjem subvencija za obrte, mala i srednja preduzeća. No, niti je budžet FBiH usvojen niti je preciziran sistem dodjele subvencija, a odluka o minimalnoj plaći je već na snazi. O smanjenju doprinosa i drugih nameta na plaću koji su na teret poslodavaca govori se u budućem vremenu.
Zbunjena je i poslovna zajednica, a oglasilo se i Vijeće stranih investitora nakon iznenadne odluke Vlade. Interesantno je da se Vlada FBiH naprasno ušutjela o usvojenoj Uredbi o isplati pomoći usljed uvećanih troškova života koju je proglasila povjerljivom, a koja je precizirala da primanja radnika ne budu ispod 1.200 KM kao što je su to predložili i poslodavci. No, prijedlog poslodavaca nije prošao, a Uredbu je zamijenila odluka o minimalnoj plaći bez ikakvih analiza tržišta, i projekcija na ukupnu privredu i radnike.
No, Vlada je tijesnim kvorumom izglasala odluku čije posljedice ćemo tek vidjeti. O benefitima za radnike teško je govoriti. Cijene su sve veće, a najavljuju se i nova poskupljenja upravo zbog rasta minimalne plaće. Pa će radnicima sreća zbog povećanja plaće nestati sa prvom januarskom kupovinom.
U najavi su otkazi, povećanje sive ekonomije, reduciranje poslovanja, prebacivanje firmi u bh. entitet Rs zbog manjih opterećenja na plaću. Prve efekte vidjet ćemo već početkom februara i onda ćemo znati ko je bio u pravu, Vlada ili poslodavci.