(Patria) - Glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić i zamjenik tužioca Mladen Furtula danas su održali press konferenciju povodom jučerašnje akcije u predmetu Tunel 2 koja se odnosi na visoku korupciju, a u kojem je uhapšen i ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić. Osumnjičeni su predati jutros u nadležnost Tužilaštva BiH gdje će ih ispitati postupajuća tužiteljica te se odrediti o daljim mjerama.
Kajganić se zahvalio MUP Rs i podršci OSA-e bez kojih ne bi bilo moguće realizovati aktivnosti.
"MUP RS se zahvaljujem što su krajnje profesionalno odradili sve aktivnosti, istražne radnje i nije bilo neovlaštenog objavljivanja informacija kao što smo to imali u nekim prethodnim predmetima. Prije nekoliko mjeseci smo u predmetu protiv osumnjičenog Zorana Galića došlo je do curenja informacija i osumnjičeni je pobjegao i trenutno nam nije dostupan. Drago mi je da agencije u BiH mogu da profesionalno odrade aktivnosti.
Predmet je formiran u Tužilaštvu BiH 2019. godine kao predmet pranja novca što je nadležnost Suda i Tužilaštva BiH. Provodili smo istražne radnje i na kraju smo provodili posebne istražne radnje (PIR) sa MUP RS-om i kroz PIR smo prikupili dokaze koji su potvrdili osnovanu sumnju u odnosu na lica koja su lišena slobode. Neću govoriti o detaljima navedenog predmeta, javnost će o detaljima biti upoznata u narednom periodu. Vjerovatno će biti podnesen prijedlog za određivanje pritvora za neke od osumnjičenih, ali o tome će odlučiti postupajući tužilac nakon što ispita sva osumnjičena lica. Ako bude prijedloga onda će javnost moći da se upozna sa detaljima krivičnih djela na ročištima za određivanje pritvora od strane postupajućeg tužioca", kazao je Kajganić.
Glavni tužilac je kazao da je dosadašnjom istragom utvrđeno da je pričinjena višemilionska šteta javnom preduzeću Putevi Rs.
"Na pola smo puta, slijede nam druge istražne radnje u ovom predmetu i nakon neophodnih vještačenja bit će utvrđena konačna šteta koja je nanesena od strane osumnjičenih preduzeću Putevi Rs. Nadležnost je zasnovana što se navedena lica sumnjiče se i za krivično djelo pranje novca iz KZ BiH, jer su navedena krivična djela počinejna na teritoriji oba entiteta", kazao je Kajganić.
Glavni tužilac je kazao da će javnost vidjeti iz rezultata istražnih radnji i PIR-a da se Tužilaštvo BiH bori protiv krivičnih djela korupcije.
"Smatramo da bezbjedonosne provjere koje se trenutno vrše prilikom postavljanja, imenovanja lica na najznačajnije funkcije naročito u bezbjednosnom sektoru treba da dožive korjenite promjene, da prestanu da budu formalne, one treba da budu suštinske i da se provjeravaju sve informacije jer samo ćemo tako biti u mogućnosti da spriječimo ovakva djela", kazao je Kajganić.
Imamo značajne probleme sa neovlaštenim curenjem informacija iz gotovo svih bezbjedonosnih i drugih institucija za borbu protiv organizovanog kriminala.
"To pokazuje i činejnica da smo podigli optužnice i više od 20 osoba lišila slobode koja su bila u bezbjednosnim agencijama ili koji su bili članovi organizovane kriminalne grupe ili su dijelili informacije. Ako ne dođe do korjenite promjene prilikom bezbjednosnih provjera lica koja se postavlaju na pozicije, nećemo moći smanjiti izvršenje krivičnih djela", kazao je Kajganić.
Tužilac Mladen Furtula kazao je da je predmet formiran 2019. godine, a u posljednje vrijeme su se intenziviirala sazanja i imali smo dovoljno osnovane sumnje.
"Isključivi razlog zašto je danas ili jučer došlo do ove akcije je da je Tužilaštvo prikupilo dovoljno dokaza za akciju", kazao je Furtula.
Kajganić je odgovarajući na pitanja novinara kazao da bezbjednosne provjere moraju da suštinski obuhvate sve informacije koje postoje o određenim licima, a koje bi mogle naštetiti tim institucijama ako dođu na tu poziciju.
"Za sada imamo da ako nije optužen ili nije osuđen može obavljati određenu funkciju. To je ono što je trenutno. OSA u svakoj zemlji zajedno sa policijskim agencijama može i ima opertivna saznanja za dosta lica i moraju se koristiti kada se odlučuje da li neko može da obavlja određenu funkciju ili ne može jer postoje bezbjednosne smetnje. Mi to sada imamo i pokušavamo da ozdravimo taj sistem. Što se tiče komentara, ne komentarušemo navode političkih partija ni političara. Na osnovu dokaza imamo osnovanu sumnju protiv osumnjičenih lica, sud će da ocijeni da li su ti dokazi relevantni ili nisu", kazao je Kajganić.
On je kazao kako neće najavljivati buduće aktivnosti i lišenja slobode, ali svaki dokaz do kojeg dođu u istrazi će cijeniti.
Istakao je da su sve posebne istražne radnje provedene u saradnji sa MUP RS.
Furtula je kazao da je tužilac samo jedan šaraf, a u ovom slučaju bez MUP RS nije bilo moguće zadokumentovati ove radnje.
"Posebne istražne radnje se uvijek provode uz ovlaštena službena lica dakle, ljudi koji su obučeni za te namjene", kazao je Furtula.
Furtula je kazao da sve dodatne informacije do kojih su došli se provjeravaju i pokušavaju povezati sa osumnjičenim licima.
Kajganić je kazao kako za sada nema informacija koje osumnjičene povezuju sa suspendovanim predsjednikom Suda BiH Rankom Debevecom, ali da ne znaju šta će istraga donijeti.