(Patria) - Na Akademiji nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine danas je promovisana knjiga "Palestina" autora profesora i akademika Esada Durakovića.
Riječ je o djelu koje sadrži kolumne i tekstove akademika Durakovića objavljivane u više medija tokom posljednjeg genocida u Palestini. Knjiga predstavja svjedočenje o jednoj od najvećih planetarnih tragedija našega vremena.
Autor Esad Duraković ističe da je knjiga zbirka njegovih kolumni, čija većina je napisana u vrijeme kada je počeo genocid u Gazi.
“Neki tekstovi su napisani i našto ranije. To je bio moj i ostao naravno moj pokušaj artikulacije protesta, vapaja. Moj pokušaj da izrazim vlasitu patnju saosjećanjem sa stadanjem koje je bez ikakvog pretjerivanja epskih razmjera, bez ikakve moguće usporedbe u našem modernom svijetu. Knjiga je zbog toga u nekim dijelovima i vrlo emotivna, emotivno natopljena, ali nikad nisu argumenti uskraćeni, nisu izostali. Ovo je knjiga koju bih preporučio i u tom smislu što je njena poenta, a nadam se da će se javnost složiti u tome što ona svjedoči o totalnom kolapsu kojem mi svi svjedočimo. Kolapsu civilizacije, pokopu na Bliskom istoku humanosti, međunarodnog prava, empatije, civilizacijskih jednosti najvišeg reda”, istakao je Duraković.
Dodaje: “Danas je to na Bliskom istoku pokopano i u tome je tragedija našeg modernog svijeta. Što je najgore, nikada, koliko znam, nije se desilo da jedan takav barbarski čin zatiranja ne samo djece palestinske i palestinaca, nego čak i njihovih maslenjaka, njihovih bunara. Sve to pomažu najmoćnije sile zapada koje se hvale demokratijom, umjerenošću, ljudskim pravima itd. Što je vrhunski izraz hipokrizije”.
“Nije ni to kraj. Neka mi ne bude zamjereno, većina medija, ne govorim o svima, su kukavički izdali vlastitu misiju i podržavaju te zapadnjačke establišmente koji iza tog genocidakoji stpoje svim mogućim sredstvima. Imamo jedan totalni civilizacijski kolaps na Bliskom istoku, koji danas doživljava pravi civilizacijski suton, to neće izaći na dobro i to međunarodna javnost treba da zna”, zaključio je Duraković.
Jedan od promotora bio je i bosanskohercegovački novinar i pisac Sejo Omeragić, koji kaže da se radi o jednom izuzetnom dijelu već poznatog čovjeka koji je možda jedan od rijetkih koji pišu o tragediji Palestine.
“Da bi se danas Palestina razumjela moraju se uzeti tekstovi profesora Durakovića jer to je nešto posebno. Prije svega posebno je po tome što ima empatiju za ono što se događa u Palestini. Mislim da imamo empatiju za ono strašno stradanje, onu nevjerojatno užasnu tragediju koja se dogaš i oni koji o tome pišu i koji to ovjekovječuju, ne daju da se to odbaci u zaborav. Jer mi smo na kraju krajeva doživjeli jednu katastrofu devedesetih godina. I mi smo danas u situaciji da suosjećamo sa palestinskim narodom”, kazao je Omeragić.
Dodao je da ono što su Palestinci doživjeli, doživjeli smo i mi.
“Ja sam sada napisao u promotivnom govoru da su 750.000 naših ljudi istjerano iz svojih domova i otišli su negdje vani u inostranstvo, iz Bosne i Hercegovine. Imate gotovo identičnu situaciju da je 750.000 Palestinaca napustilo svoje domove u onoj strašnoj katastrofi, Nakba, kako oni kažu u na arapskom. te nevjerojatne podudarnosti su očigledne i zato moramo drugačije da se odnosimo prema Palestini. Ja mislim da je naša dužnost da čak suosjećamo i ono enormno da suosjećamo sa tim narodom”, zaključio je Omeragić.