Piše: Amra Vrabac
Kanton Sarajevo iz kojeg su stranke trojke (SDP, NIP, NS) krenule u osvajački pohod vlasti na federalnom i državnom nivou, nikada nije bio u lošijoj situaciji. Sumnjivi kadrovi, štetne politike u obrazovanju na svim nivoima, neracionalno trošenje budžeta, istrage protiv zvaničnika i članova Vlade KS, doveli su do toga da se i zvanično najavljuje nova Vlada KS. To će biti treća otkako je prva formirana u martu 2023. godine.
Stranke trojke u martu 2023. Vladu KS napravili su sa Strankom za BiH. Nekoliko mjeseci kasnije, očito nezadovoljna, ispostavit će se odgovornim radom ministara Stranke za BiH – finansija i komunalne privrede, trojka se odlučuje na izbacivanje ove stranke iz vlasti.
Umjesto SBiH i njihove tada tri preostale ruke u Skupštini KS, s obzirom da je Admela Hodžić napustila stranku, po želji Elmedina Konakovića u Vladu KS ulazi pokret Za nove generacije. U Skupštini KS ZNG ima Damira Marjanovića. Pa ipak se toj stranci daju dva izuzetno važna resora – finansije i visoko obrazovanje. No, treba podsjetiti da je do tada Naša stranka vodila visoko obrazovanje, a onda je došlo do rotacije. Naša stranka preuzela komunalnu privredu, a Marjanovićev kadar visoko obrazovanje.
Međusobne trzavice i optužbe postajale su sve učestalije. Naša stranka je naprimjer već dugo nezadovoljna stanjem u obrazovanju u Kantonu Sarajevo. Nije tajna da nisu oduševljeni izborom NIP-a na toj poziciji ministrice Hota-Muminović i njenim idejama u obrazovanju, nametnutim rješenjima i reformama, a što je rezultiralo štrajkovima i nezadovoljstvom učitelja, nastavnika, profesora, koji su više puta organizirali štrajkove. Nezadovoljni su i roditelji i učenici, ali očito ih niko ništa i ne pita.
Ne treba zaboraviti da je Hota-Muminović uz pomoć MUP KS na čijem je čelu još jedan kadar NIP-a Admir Katica, uspjela zaustaviti štrajk radnika u obrazovanju u maju ove godine. Dakle, na radnike u obrazovanju i one koji obrazuju našu djecu, vlast je primijenila silu. U jednom demokratskom društvu, takvi potezi spadaju pod tiraniju i autoritarne režime. Hota-Muminović ponaša se kao vlasnik obrazovanja u KS, a štete su već vidljive.
U SDP-u su naprimjer od početka bili nezadovoljni samim prijedlogom Nihada Uka za premijera KS, iako ta stranka u trojci ima najmanje zastupnika. Nihad Uk je iz skupštinske klupe preuzeo tako odgovornu funkciju i postao prvi čovjek KS. Ostat će upamćen po svađi sa više od 1.000 mladih koji su prevareni za subvencije za kupovinu prve nekretnine. Javna je tajna da je Uk već nudio svoju ostavku prije nekoliko mjeseci, ali je povukao. U tom trenutku nikome nije odgovaralo da se bilo šta mijenja u Vladi KS.
No, nakon rezultata lokalnih izbora, počela je rasti i nervoza. Najveći pad zabilježio je NIP čiji je šef Elmedin Konaković vođa procesa u KS. Iako vrlo često voli reći da zbog funkcije ministra vanjskih poslova se ne bavi kantonom, medijskim istupima je sam sebe demantirao. Kada se intenzivirala priča oko izbora u Fudbalskom savezu KS i trzavicama koje su nastale između ministra kulture i sporta Kenana Magode (SDP) i ministrice pravde i uprave Darje Softić-Kadenić (NS), Konaković je kazao kako će sazvati sastanak na kantonalnom nivou i uključiti se u tu priču.
Na prvu godišnjicu rada druge Vlade KS 15. novembra uhapšen je ministar komunalne privrede Bojan Bošnjak (Naša stranka) zbog sumnje u zloupotrebu položaja i pogodovanje načelniku Trnova Ibri Berilu. Vlada KS je ishitreno javno podržala Bošnjaka, dok je nakon produženja pritvora za još dva mjeseca situacija se zakomplikovala. Ali ne samo procesi u Ministarstvu gdje je u toku i prijem 17 uposlenika, već i samoj trojci.
Ne treba zaboraviti da je prije hapšenja Bošnjaka, mjesec prije bilo hapšenje kadrova NIP-a i Naše stranke zbog nezakonitih imenovanja u KJKP Rad. Sve je to poljuljalo odnose u strankama trojke i stvorilo situaciju u kojoj više niko nikome ne vjeruje. I na drugim nivoima vlasti počeli su se usložnjavati odnosi i postalo je jasno da trojka gubi konce.
Kašnjenja u isplati plaća, te drugih davanja i subvencija, a na koncu i blokada isplate plaće 2.700 uposlenika Univerziteta u Sarajevu zbog samovolje ministra finansija i ministrice visokog obrazovanja zbog osporavanja legalnosti rektora UNSA Tarika Zaimovića, produbila su probleme u samoj Vladi KS.
Tako je Naša stranka u petak 20. decembra konačno prelomila i javno pozvala partnere na rekonstrukciju vlasti nudeći da resor komunalne privrede preuzme neka druga stranka.
S obzirom da po zakonu Ministarstvo ne može voditi sekretar duže od 30 dana, ovaj resor trebao je preuzeti neko od ministara. Na jučerašnjem zasjedanju Vlade KS došlo je do trzavica te nije postignut dogovor koji ministar će preuzeti i ovo kompleksno ministarstvo. S obzirom da je uhapšeni Bošnjak kadar Naše stranke, predloženo je da Softić-Kadenić preuzme upravljanje ali je sjednica okončana bez odluka.
Kako bi mogla izgledati nova Vlada KS?
Ukoliko trojka odluči iz Vlade KS eliminirati kadrove Za nove generacije, onda bi im za većinu trebale ruke samostalnih zastupnika koji su i do sada činili većinu. No, odluku o tome morat će donijeti šefovi političkih partija jer su relacije nekih od njih sa Damirom Marjanovićem dublje prirode bez obzira što kadrovi ZNG-a ruše Univerzitet u Sarajevu potpomognuti i nekim drugim institucijama.
Ukoliko bi se pravila Vlada KS bez ZNG-a, onda bi te dvije pozicije preuzeli kadrovi SDP-a i NIP-a, kao stranke sa najviše zastupnika dok ostaje otvoreno pitanje pozicije premijera. Prema mišljenju većine zastupnika u Skupštini KS, Uk nije dorastao toj poziciji i bila je greška dati mu takvu odgovornost.
No, iako se u kuloarima govorilo da bi Adnan Šteta mogao preuzeti poziciju premijera, on ne želi napustiti Ministarstvo saobraćaja kako bi dovršio započete projekte kao što su tramvajska pruga do Hrasnice, trolejbuska mreže do Vogošće, saobraćajna infrastruktura, adaptivno upravljanje saobraćajem...
No, ne treba zaboraviti i na upozorenja koja su dolazila iz pojedinih kantonalnih preduzeća te će stranke trojke morati izvršiti i selekciju i ocjenu rada svojih direktora. No, čini se da niko nije spreman priznati kadrovsku grešku, pa se i u javnim istupima kantonalnih zastupnika govori uopćeno, u množini, bez jasnog identificiranja preduzeća i kadrova.
U ovom trenutku ni izvori iz stranaka trojke ne mogu sa sigurnošću reći kako će izgledati nova Vlada KS niti kada će ona biti izglasana.
No, ono što jeste sigurno, da su odnosi značajno narušeni, izgubljeno je povjerenje i takva Vlada može napraviti samo štetu, a nikako korist.
Vrijeme je da politički šefovi, uz šapat sive eminencije koja ima veliki utjecaj na predsjednike svih partija, donesu konačnu odluku i predstave plan rekonstrukcije Vlade KS.
Ukoliko to nisu sposobni, onda ne trebaju čekati 2026. godinu već odstupiti odmah sa svih pozicija koje obavljaju. A takav zahtjev trebao bi doći iz Skupštine KS od koje i zavisi imenovanje nove Vlade KS.