(Patria) - Prof. dr Stevo Pašalić uputio je reakciju na tekstove objavljene povodom njegovog predavanja na Akademiji nauka i umjetnosti BiH.
Reakciju prenosimo u cijelosti:
"Poštovani,
Zadovoljstvo mi je bilo da sam jedan od učesnika tog Simpozijuma na ANU BiH. Ali, odmah su se pojavile informacije u pojedinim medijima, portalima., sa starom pričom. Kako kažu 'isti taj prof. dr Stevo Pašalić, svjedočio ratnom zločincu Radovanu Karadžiću'. Dakle, kao prvo, ja nisam bio svjedok već ekspert demograf, a velika je razlika između svjedoka i eksperata.
Pa dalje kažu 'Pašalić odlikovan za svoj rad u Republici Srpskoj.' Pa u čemu je problem. Svakom građaninu je čast da bude odlikovan u svojoj zemlji!. Ali mediji ne prenose koje je odlikovanje? Odlikovan sam Ordenom Njegoša Prvog reda (a to je za rezultate u nauci, obrazovanju..). Pa dalje se navodi 'on je došao osporiti nalaze stručnjakinje Tužilaštva Eve Tabo..' Nisam došao
samovoljno, Sud je proveo proceduru (kao organ UN) da li imam kvalifikacije eksperta, kada sam uspješno to prošao, onda sam postao ekspert demograf (i to u Demografskoj sekciji u Sudu). Dalje, Tabo jeste koristila netačne podatke, to sam joj dokazao licem u lice u Sudu. Na primjer, napisala je da je u
Sarajevu od 1992-1994.godine sproveden popis stanovništva??? To se nije desilo i to je bilo nemoguće u ratnim uslovima! Njeni podaci su netačni jer je koristila nereferentne izvore podataka, to nisu ni primarni, ni sekundarni izvori (već podaci raznih udruženja i sl.). Za razliku od nje moj temeljni dokument je bio Popis stanovništva u BiH 1991., a izdanje tog godišnajaka je bilo 1998. godine od strane Federalnog zavoda za statistiku.
Što se tiče broja žrtava u Srebrenici ja se nisam bavio time, to je u domenu ratnih dešavanja nisam ni kompentetan. Niti me je bilo ko u Sudu pitao da li je bio genocid u Srebrenici. Zašto? Mi eksperti (ne svjedoci) dužni smo da damo rezultate istraživanja, procesa koji su se dešavali u vezi demografskih promjena, onakve kakve su bile, a o iseljavanjima, protjerivanjima, etničkom čisćenju i dr., zato je nadležan Sud, koji kvalifikuje gdje je i šta bilo (etničko čišćenje, deportacija, trensferi stanovništva, progoni i dr.).
Oko Srebrenice je bilo diskutabilno u vezi Evinog istraživanja, tzv. uparivanja podataka i to popis 1991. i brirački spikovi 1997-98. Osporio sam taj njen izvor biračkog tijela koji je bio tada vrlo neuređen, pa se tada moglo glasati na više mjesta. I tu se pronašlo oko 3.500 birača koji nisu živjeli u Srebrenici, ili su se
pojavila ista imena više puta, ali to i nije bilo što je od nekog bitnijeg značaja.
Tako sam na primjer, iznio podatak da je iz Bijeljine iseljeno (protjerano, ili razmijenjeno ili..) 24.000 Bošnjaka, ali istovremeno je u Bijeljinu naseljeno iz drugih krajeva u BiH 39.000 Srba. I tu se stavlja tačka, a na Sudu je kako će to okvalifikovati.
Što se tiče osporavanja rezultata popisa u BiH 2013., tačno, bio sam predsjednik Popisne komisije u opštini Zvornik i lično se uvjerio u brojne nepravilnosti.
No, nakon proglašavanja prvih rezultata 2013., broj stanovnika je iznosio nešto više od 3.700.000? I, šta se desilo? Pod pritiskom Evropske komisije koja
je pratila popis, ta brojka je svedena na 3.531.159. Tako stoji i danas zvanično.
Međutim, objektivno, dokazano je da je upisano ukupno 196.000 nerezidenata. Slijedeći taj podatak Republički zavod za statisriku RS je umanjio broj stanovnika Republike Srpske za 58.000 (to su više popisani od onih 196.000)
i tako smanjio broj stanovnika Republike Srpske na 1.170.342. Agencija za statistiku to nije prihvatila i danas imamo nekonzistentne podatke u našim statistikama.
Pa eto, ako je sve ovo da je u pitanju 'Karadžićev demograf', negator genocida i šta sve još.., u redu.
Ali moram vas činjenicama razoružati da to uopšte nije tako. Ja nisam ničiji demograf, već redovni profesor demografije, a zna se kako se to zvanje stiče.
I najvažnije, zašto je onda Sud moj ekspertski izvještaj usvojio u cijelosti?
Što se tiče udžbenika za osnovnu školu (Priroda i društvo u Republici Srpskoj)), da tačno je da sam autor ili koautor gotovo punih 30 godina. Kako? Na konkurs se može javiti bilo ko, napiše rukopis i dostavi ga Zavodu za udžbenike, ali pod šifrom, dakle ne zna se čiji su rukopisi. E sada to što se redovno biraju baš moji rukopisi nadam se da nisam i zato kriv. Imaju recenzenti koji to ocjenjuju.
Istovremeno, molim javnost da pogleda te udžbenike i da se uvjeri da li u tim sadržajima ima bilo šta sporno, nema! Zauzvrat, pogledajte iste te udžbenike i u Federaciji BiH, pa uočićete ogromnu razliku!!!